Sony Ericsson WTA Tour 2009 highlights

.

JANUAR

• karavana deklet se je prvo ustravila na novem kraju in novem turnirju Brisbane International. Po štirih uvrstitvah v finale je do prve lovorike v karieri prišla Viktorija Azarenka - prva od trinajstih deklet, ki ji jim je v letošnji sezoni uspelo priti do prvenca. Več
  • Jelena Dokić se je vrnila v velikem slogu, ko je na OP Avstralije prišla do četrtfinala. Za tem smo videli še nekaj igralk, ki jim je uspel 'come back'. Več
  • Serena Williams je tretjič zmagala na OP Avstralije potem, ko je v finalu premagala Dinaro Safino, s tem pa je s 1. mesta teniške lestvice WTA izrinila Jeleno Janković. Več
  • Sony Ericsson WTA Tour in ATP World Tour sta lansirala spletno teniško televizijo TennisTV.com.
  • Katarina Srebotnik je zaradi poškodbe ahilove tetive sporočila, da ne bo igrala na OP Avstralije. Kar sedem let Velenjčanka ni izpustila kašnega turnirja za grand slam (od Wimbledona 2001). Več

Prvič po sedmih letih brez nastopa na turnirjih za grand slam

FEBRUAR

• Na pariškem dvoranskem turnirju je slavila nekdanja prva igralka sveta Francozinja Amelie Mauresmo. To je bil njen prvi naslov po dveh letih suše. Več
  • Izraelka Shahar Peer ni dobila vize za vstop v Dubaj ter posledično ni mogla igrati turnirja. Organizatorje turnirja so kasneje denarno kaznovali, doživeli pa so tudi ostre kritike z vseh strani. Več
  • Slovenska teniška Fed Cup reprezentanca se je obdržala v 1.evroafriški skupini. Več
  • Polona Hercog je prišla do polfinala peščenega ITF turnirja v Caliju. Več
  • Maša Zec Peškirič se je uvrstila med osem najboljših na WTA turnirju v Bogoti, kar je bil rezultat kariere. Več
Maša je v Bogoti prišla do uvrstitve kariere

MAREC

• V Indian Wellsu je pokal dvignila Rusinja Vera Zvonarjova. Več
  • Kraljica turnirja Sony Ericsson Open v Miamiju je postala Viktorija Azarenka. V finalu je ugnala Sereno Williams. Za tem se je prvič v karieri prebila med Top 10 na teniški lestvici WTA. Več
  • Podelili so nagrade najboljšim igralkam v letu 2008. Več
  • Svoj povratek je napovedala nekdanja številka 1 in zmagovalka OP ZDA leta 2005, Kim Clijsters. Več

Kim Clijstes je napovedala vrnitev k profesionalnemu tenisu

APRIL

• Dinara Safina je prišla na 1. mesto teniške lestvice WTA kot 19. igralka v zgodovini od kar so uvedli računalniški sistem. Več
  • Odličen mesec za 18-letno Polono Hercog, ki je najprej prišla v osmino finala WTA turnirja v Marbelli, naslednji teden pe je po finalni zmagi proti Andrei Petkovic osvojila naslov na ITF turnirju v Civitavecchiji. Konec aprila je z igranjem v četrtfinalu ATP turnirja v Fesu prišla do uvrstitve kariere. Več
  • Maša Zec Peškirič je igrala med 16 najboljšimi na WTA turnirju v Barceloni, kjer je po več kot 3 urah klonila proti Jose Mariji Sanchez Martinez. Več
Dinara Safina in njen brat Marat sta edina sestra in brat, ki sta zasedala 1. mesto na teniških lestvicah

MAJ

• Turnir v Stuttgartu so preselili iz jeseni na pomlad, s tem pa se je rodil tudi prvi teniški peščeni turnir na peščeni podlagi v zgodovini WTA turneje. Več
  • Caroline Wozniacki se je prvič v kareiri uvrstila med deset najboljših igralk sveta, navkljub finalnemu porazu proti Dinari Safini v Madridu. Več
  • Kim Clijsters, Steffi Graf, Andre Agassi in Tim Henman so igrali ekshibicijski dvoboj ob slavnostni otvoritvi nove strehe na osrednjem igrišču Wimbledona. Več
  • Romunka Alexdandra Dulgheru je kot kvalifikantka in 201. igralka sveta osvojila WTA turnir v Varšavi. Turnir je zaznamovala tudi vrnitev Marije Šarapove po več kot 10 mesecih odsotnosti zaradi poškodbe ramena. Več
  • V finalu 50,000 USD vrednega ITF turnirja smo videli slovenski finale. Polona Hercog je premagala Mašo Zec Peškirič. Več
  • Igralka iz Kamnice pri Mariboru Polona Hercog se je prvič v karieri uvrstila v glavni del turnira za grand slam - Roland Garros. Po treh zmagah v kvalifikacijah je v 1. krogu ugnala favorizirano Rusinjo Aliso Klejbanovo, v drugem pa jo je izločila Francozinja Aravane Rezai. Več

Ruska teniška igralka Marija Šarapova se je po 10 mesečni odsotnosti zaradi poškodbe rame uspešno vrnila na turnirju v Varšavi

JUNIJ

• Pet let po zmagi na OP ZDA je Svetlana Kuznjecova na Roland Garrosu prišla do druge lovorike na turnirjih za grand slam. V finalu je premagala rojakinjo Dinaro Safino. Več
  • Prvič v zgodovini sta bili dve kitajski igralki tenisa uvrščeni v Top 20. To je uspelo Li Na in Zehng Jie.
  • Nekdanja številka 1 ženske teniške lestvice WTA Lindsay Davenport je rodila drugega otroka, hčerko Lauren.Več
  • Uradno je odstopil direktor organizacije WTA Larry Scott, ki je bil na čelu vse od leta 2003. Več
  • Polona Hercog je zmagala že na tretjem letošnjem turnirju serije ITF, tokrat v češkem Zlinu. Več
  • Maša Zec Peškirič je klonila šele v finalu ITF turnirja v Marseillu (100,000 USD).Več
  • Nekdanja slovenska teniška igralka Maja Matevžič je povila hčerko Niko

Svetlana Kuznjecova iz Rusije je letošnja kraljica peščenega grand slam turnirja na igriščih Roland Garrosa

JULIJ

• Turneja Sony Ericsson WTA Tour je dobila novo predsednico Stacey Allaster, ki je zamenjala Larrya Scotta
  • Serena Williams je v finalu Wimbledona ugnala sestro Venus, toda njen polfinalni dvoboj proti Jeleni Dementjevi je bil označen za tekmo turnirja (če ne že sezone). Več
  • Monika Seleš je bila sprejeta v hišo slavnih. Več
  • Upokojila se je dvakratna zmagovalka OP ZDA v dvojicah, Francozinja Nathalie Dechy. Več
  • Ameriški predsednik Barack Obama je v Belo hišo povabil Sereno Williams. Več
  • Zmagovalka največjega teniškega turnirja na naših tleh, Banka Koper Slovenia Open v Portorožu, je bila prva igralka sveta Dinara Safina. Več
  • Polona Hercog je slavila še na četrtem letošnjem turnirju serije ITF v italijanskem mestu Cuneo. Več
  • Poškodovana Katarina Srebotnik je končala sodelovanje s trenerko Biljano Veselinović. Več

Dinara Safina je bila osrednja osebnost teniškega turnirja v mestu rož - Portorožu

• V polfinalu OP ZDA se je na veliko presenečenje vseh znašla Belgijka Yanina Wickmayer. Več
  • Kim Clijsters je uspela velika vrnitev, na OP ZDA pa je celo zmagala. Postala je prva mamica, ki ji je uspelo slaviti na turnirju za grand slam, po Evonni Goolagong (Wimbledon 1980). Več
  • Serena Williams je poskrbela za 'verbalni izpad' v polfinalu OP ZDA. Več
  • Belgijka Justine Henin je objavila svojo vrnitev na teniška igrišča. Več
  • Polona Hercog je na lestvici WTA prehitela Katarino Srebotnik in postala prva teniška dama Slovenije. Več

Polona Hercog je na vrhu teniške lestvice najboljših Slovenk zamenjala Katarino Srebotnik

OKTOBER

• Od dolgoletne teniške kariere se je poslovila ikona japonskega tenisa Ai Sugiyama, ki je bila nekaj časa tudi partnerica Katarine Srebotnik v igri parov
  • Marija Šarapova je zmagala na turnirju v Tokiu. Za sibirsko lepotico je bil to prvi naslov po vrnitvi na teniška igrišča (maj) zaradi poškodbe ramena. Več
  • Serena Williams je kljub hitremu izpadu na turnirju China Open prevzela številko 1 na teniški lestvici WTA, ki jo je do tedaj držala Dinara Safina. Več
  • Po treh letih suše je Izraelka Shahar Peer prišla do dveh zaporednih naslovov v Gvangžuju in Taškentu, na poti pa ni izgubila niti niza
  • Na turnirju serije premier v olimpijskem mestu Peking je slavila Svetlana Kuznjecova. Več
  • Katarina Srebotnik je v paru z Nemko Anno-Leno Groenefeld slavila na turnirju v Linzu. Več kot dobrodošla je bila ta zmaga za Velenjčanko, ki je teden dni kasneje v Luksemburgu prišla do četrtfinala med posameznicami
  • Polona Hercog se je zavihtela na 70. mesto teniške lesvice WTA. Več

Katarina Srebotnik je na WTA turnirju v Luksemburgu prišla do uvrstitve leta - četrtfinala

NOVEMBER

• V finalu zaključnega turnirja Sony Ericsson Championship v Dohi, je Serena Williams premagala Venus. Za mlajšo od sester je bil to drugi naslov na zaključnih turnirjih po letu 2001. Več
  • Nuria Llagostera Vives in Maria Jose Martinez Sanchez sta postali prvi Španki, ki jima je uspelo osvojiti naslov v dvojicah na zaključnem turnirju v Dohi. Več
  • Serena Williams je na prvem mestu prehitela Dinaro Safino in postala končna številka 1 letošnje sezone, kar ji je uspelo drugič v karieri. Serena je postala tudi prva teniška igralka, ki je samo z nagradami na turnirjih v letošnji sezoni zaslužila več kot 6 milijonov USD. Več
  • Na 'tolažilnem' turnirju sezone na Baliju je naslov osvojila Francozinja Aravane Rezai. Več
  • Italijanska teniška reprezentanca v pokalu Fed je v finalu premagala Američanke s 4-0. Za Italijanke je bil to druga zmaga v štirih letih. Več

Italijanke so zmagovalke pokala Fed v sezoni 2009

Serena Williams je zmagovalka zaključnega turnirja v Dohi in končna številka 1 teniške lestvice WTA v sezoni 2009, v kateri je kot prva teniška igralka samo z nagradami zaslužila več kot 6 milijonov ameriških dolarjev