Jekleni Novak Djoković zmagovalec fantastičnega, maratonskega finala v Šanghaju!

14.10.2012
ŠANGHAJ, KITAJSKA - Srbski teniški igralec Novak Djoković je zmagovalec predzadnjega masters turnirja sezone, v velikem, nedeljskem finalu pa je v fantastičnem in izenačenem dvoboju ugnal dvakratnega zaporednega zmagovalca Andya Murraya.

25-letni Novak Djoković je zasluženi zmagovalec 3,5 milijona vrednega ATP 1000 turnirja v Šanghaju. Po zmagi v polfinalu nad Tomasom Berdychom, je v velikem finalu premagal še izjemnega Britanca Andya Murraya s 5-7, 7-6(11) in 6-3. Srb se je tako maščeval Britancu za zadnja dva poraza na olimpijskem turnirju in OP ZDA.

V finale šanghajskega mastersa sta se uvrstila ta trenutek najboljša tenisača na svetu. Ob odsotnosti Rafaela Nadala zaradi poškodbe kolen in nekoliko slabših predstav Rogerja Federerja, sta Murray in Djoković razred zase, poskrbela pa sta za zanimiv finale, v katerem je po treh tesnih in dolgih nizih slavil 2. igralec sveta, ki je prvič igral v finalu Šanghaja, Murray pa je v drugem nizu zapravil kar 5 zaključnih žog. Maratonski obračun bo šel v zgodovino finalov masters turnirjev, kako sta se akterja borila pa pričata tudi razbita loparja na obeh straneh ob izgubljenih prvih dveh nizih.

Dramatični finale Šanghaja je dobil Novak Djoković

Dvoboj  je trajal dolge 3 ure in 21 minut, Djoković pa je na najboljši način zaključil z azijsko turnejo. Po triumfu v Peekingu, je sedaj prvič v karieri v vitrine postavil tudi lovoriko z mastersa v Šanghaju. 5. turnirska zmaga  v letošnji sezoni mu prinaša 1000 točk, vodilnemu Švicarju  Federerju pa se je na ATP lestvici približal na le 195 točk.

''Prišel sem do zelo pomembne zmage. Andy je imel nekaj zaključnih žog, ki jih ni izkoristil, meni pa je uspelo. Sijajno sva se borila in upam, da ste uživali'', je povedal Nole po  dvoboju in se nato zahvalil tudi v kitajščini ter dodal ''rad vas imam', s tem pa  požel glasen aplavz.

''Čestitke Novaku, zmagal je, ker je bil tokrat boljši. Tokrat mi ni uspelo, a trudil sem bom, da bom vse boljši'', pa je prve besede po finalu  pripravil  Murray.

Nole je v Šanghaju osvojil 13. lovoriko s turnirjev serije masters. V karieri je zmagala na sedmih prizoriščih turnirjev serije ATP 1000

Skoraj neverjetno, a kar sedem brejkov je bilo v 1. nizu finalnega obračuna. Oba seveda slovita kot izjemna returnerja, 'brejkijado' pa je začel Nole v 2. igri. Gledalce sta navdušila z negotovim in zanimivim nizom, v katerem je prvi v priložnost za dobljeni 'set' prišel Srb, ki je imel 5-4 in 30:30, vendar je Škot z dobrim ritmom, ki ga igra zadnje čase, sijajno odserviral in ostal v nizu. Za nameček mu je uspel odločilni brejk v 11. igri, Beograhjčan pa je po še enem izgubjenem začetnem udarcu v besu polomil lopar. Po 73 minutah je Andy dobil prvi del s 7-5.

V nadaljevanju ni bilo tako turbulentno kot v 1. nizu. Oba sta brez težav osvajala igre na svojem servisu. Kontrolirala sta dvoboj vse do 7. igre, ko je Murrayu uspelo priti do velike prednosti. Djokovićev volej je pristal v mreži za brejk Škota, ki pa je bil izničen v najbolj pomebnih trenutkih. Srb se je dvignil in ubranil zaključno žogo pri 4-5 ter na noge dvignil občinstvo, Murray pa je vse bolj izgubljal živce. Vrhunec je prišel v tajbrejku, kjer Škot ni uspel izkiristiti štirih žog za naslov in po koncu niza je tokrat trpel njegov lopar.. Podaljšana igra je bila dolga skoraj pol ure, končala pa se je po 24 točkah s 13-11 v korist Beograjčana.

Jasno, psihično je bil Novak prednosti, kar je tudi njegova odlika v najbolj  pomembnih tekmah. Osredotočenost na vsako točko, posvečenost vsaki točki  in vse bolj utrujeni nasprotnik so mu prinesli prednost. V 7. igri je izkoristil priložnost in napravil brejk, ki  ga je potrdil v naslednji igri. V teh trenutkih je dokončno zlomil Murraya. Srb je bil vseskozi 100% skoncentriran, pritisnil na začetni udarec vrstnika in izkoristil tretjo zaključno točko še preden bi sam serviral za zmago.

Andy Murray je zapravil 5 zaključnih točk v finalu Šanghaja

Novak je v dvobojih z Murrayem povedel 9-7 in ni dopustil, da bi se Škot letos vpisal v seznam zmagovalcev mastersov, ki so jih osvajali on, Roger Federer in Rafael Nadal.