Rafael Nadal piše zgodovino Roland Garrosa z neverjetno zmago nad Federerjem

08.06.2008

ROLAND GARROS- Tudi letos ostaja OP Francije misija nemogoče za prvega igralca sveta Rogerja Federerja saj ga je Španec Rafael Nadal v finalu z izjemo drugega niza povsem ponižal z rezultatom 6-1, 6-3, 6-0 in tako osvojil že četrti zaporedni pariški naslov in se s tem izenačil z legendarnim Švedom Bjorn Borgom.

Začetek prvega niza je že v uvodni igri s prvim brejkom pripadel najboljšemu igralcu na pesku Nadalu, ki je Federerju do konca niza napravil še dva in zaključil ta niz kar 6-1 v svojo korist. Prvi igralec sveta je v nizu deloval tako slabotno kot že dolgo ne, vsi udarci Španca so bili tako močni, da jih je Federer samo opazoval. Edini podatek v nizu, ki je bil dolg le 32 minut, kjer je bil 12-kratni zmagovalec turnirjev za Grand Slam boljši je bilo število asov (2-0) v vseh ostalih kategorijah ga je Španec povsem osmešil.

Španec Rafael Nadal je nesporni kralj peska. Danes je v Parizu že četrtič zapored zmagal in se izenačil s Švedom Bjorn Borgom

Tudi drugi niz je Nadal začel silovito in takoj z odvzemom servisa povedel 2-0 ter verjetno Federerju dal misliti kdaj je izgubil štiri servise od petih? Da bo dvoboj vsaj en trenutek vreden finala enega od štirih največjih turnirjev na svetu je Švicar poskrbel takoj v naslednjih igrah, ko je odvzel servis Nadalu in izenačil rezultat na 2-2 in 3-3 po eni uri igre. V sedmi igri je imel Fedex priložnost za brejk a je ni izkoristil. Kar ni uspelo Švicarju je Špancu in s petim brejkom v dvoboju povišal rezultat na 5-3 ter je bil tako le še korak oddaljen od dobljenega drugega niza. Potrditev je seveda prišla takoj v naslednji igri, ki jo je Nadal zakjučil za dobljeni niz s 6-3. Do tega trenutka je Roger Federer napravil že 24 nevsiljenih napak proti 5-im Nadalovim.

Prvi igralec sveta Roger Federer je v finalu pariškega turnirja doživel poraz kariere na turnirjih za Grand Slam

Tretji niz je s servisom odprl Švicar a za Nadala je turnir v Parizu enosmerna ulica. Federer je kar v nizu zbiral zgrešene udarce in takoj izgubil servis. Da za Rogerja Federerja ni kruha v Parizu mu je Rafael Nadal dokazal s še naslednjim odvzemom servisa in vodstvom 3-0. Trikratni zmagovalec OP Francije je z neverjetno igro, natančnimi udarci in odlično psihično in fizično kondicijo povsem dotolkel številko ena na svetu in več kot zasluženo po samo 1 uri in  49 minutah še četrtič zapored dvignil pokal štirih mušketirjev, ki je namenjen zmagovalcem Roland Garrosa. Za nameček je Federerju v tretjem nizu po teniško zavezal kravato s 6-0.

Nadal se je z zmago vpisal v teniško zgodovino in je na odprtem prvenstvu Francije v Parizu ostal nepremagljiv. Njegovo razmerje zmag in porazov je neverjetnih 28-0 saj od svojega prvega nastopa leta 2005 še ni izgubil. Letos v vseh svojih sedmih dvobojih ni oddal niti niza kar dokazuje njegovo izjemno prevlado na peščenih igriščih kar se je zgodilo prvič po letu 1980, ko je Borgu uspel enak dosežek.

"Bil je dober turnir, a kaj mi to pomaga, ko sem spet izgubil v finalu. Nisem si mislil,da bom osvojil le štiri igre v dvoboju" je po dvoboju, že navajen neuspehov v finalih Pariza zaradi Španca, dejal Federer in še dodal: "Rafa je preprosto predober na pesku, a se bom vrnil. Že naslednje leto bom spet tu in ne bom kar tako odnehal.''

Organizatorji v Wimbledonu že pripravljajo vse potrebno za začetek tretjega turnirja za Grand Slam, ki se igra na travnati površini in se začne 24.junija

"Roger, I'm sorry for the final," (''Roger oprosti za takšen finale'') bi lahko prevedli prvo izjavo Španca po dvoboju, ki kaže na to kakšno predstavo je v finalu pokazal kralj peščenih igrišč Rafael Nadal. Rafa je v sedmih tekmah turnirja nasprotnikom prepustil le 41 iger. "Federer je zagotovo moj največji tekmec in naj vas gladka zmaga nikakor ne zavede. To je bila tudi posledica moje današnje izjemne igre. Igral sem praktično brez napak, a taka igra mi ne bo uspela vedno," je dejal Nadal, ki je pokal za zmagovalca prejel od legendarnega Bjorna Borga, do danes edinega igralca, ki mu je uspelo štirikrat zapored slaviti zmago v Parizu (1978-81). Zdaj je Španec Šveda ujel, a še vedno mu manjkata dve lovoriki, da bi Borga ujel tudi po skupnih zmagah na Roland Garrosu.

Današnji poraz v finalu je bil najhujši za prvega igralca sveta v njegovih 173-ih dvobojih na turnirjih za Grand Slam in najkrajši finale po letu 1977.

Za Rafaela Nadala in Rogerja Federerja je bil to že 18. dvoboj. Uspešnejši je Španec, ki je Švicarja premagal kar enajstkrat, v Parizu pa proti številki ena na lestvici ATP sploh še ni izgubil. V Franciji sta se ta dva igralca z današnjim dnem pomerila štirikrat, od tega trikrat v finalu. Federerju v zbirki osvojenih Grand Slamov manjka samo še ta, ki ga bo moral napadati spet naslednje leto.