Tsonga pred navidez ''nemogočo'' nalogo

17.10.2015
ŠANGHAJ, KITAJSKA - V sklepnem dejanju predzadnjega Mastersa letošnje sezone se bosta za lovoriko v Šanghaju pomerila prvi igralec sveta Novak Đoković in 16. nosilec Jo-Wilfried Tsonga.

Novak Đoković je v polfinalu teniškega turnirja na daljnem vzhodu nadaljeval z izjemnimi predstavami na azijski turneji in s 6:1, 6:3 brez težav odpravil Andyja Murrayja. Jo-Wilfried Tsonga je imel nekoliko več dela z Rafaelom Nadalom, a se kljub kravati v drugem nizu dokopal do četrtega finala na turnirjih serije 1000 s končnim izidom 6:4, 0:6, 7:5.

Đoković je dvakratni zmagovalec Mastersa v Šanghaju (2012, 2013), medtem ko Tsonga na tem turnirju še ni prišel dlje od polfinala (2013). Srbski šampion, ki letos blesti na vseh igralnih površinah, je na azijski turneji skoraj nepremagljiv, saj se je tako kot v Pekingu do finala prebil brez izgubljenega niza.

Martin Klizan je padel s z 2:6, 1:6, Feliciano Lopez pa z 2:6, 3:6. Še največ odpora je ponudil Bernard Tomic, a le v prvem nizu, ki se je končal s podaljšano igro, v drugem pa se je najboljši tenisač sveta sprehodil do zmage s 7:6(6), 6:1. V polfinalu se je s 6:1, 6:3 znesel nad Murrayjem in se mu tako oddolžil za poraz v finalu Mastersa v Montrealu.

Tsonga je v prvem krogu potreboval tri nize za zmago nad Tommyjem Robredom s 6:7(5), 6:2, 6:2, v dveh je odpravil Victorja Estrello Burgosa (6:3, 6:2). V osmini finala je bil prav tako v treh boljši od Alberta Ramosa-Vinolasa, sicer krvnika Rogerja Federerja, v četrtfinalu pa se je nagaral za zmago nad Kevinom Andersonom s 7:6(6), 5:7, 6:4.

Ogromno preglavic mu je povzročal tudi Nadal, a taktična odločitev v drugem nizu, ko je Tsonga po zaostanku dveh brejkov nekoliko popustil, se je izkazala za zadetek v polno, saj mu je ostalo dovolj moči za tretji niz, v katerem je strl trdoživega Španca, ki se počasi vrača v svojo pravo formo.

H2H (13-6) Đoković Tsonga
trda 7 6
pesek 3 0
trava 3 0

Đoković bo v finalu izraziti favorit, o čemer pričajo tudi stavnice. Prvi igralec sveta je trenutno vsaj za razred boljši od celotne teniške karavane, njegova dominanca pa več kot primerljiva s časom, ko je na ATP Touru kot po tekočem traku zmagoval švicarski maestro.

Nole bo napadal 57. lovoriko v karieri (56-26), 43. na trdi podlagi (42-15), 25. na turnirjih serije Masters (24-12) in deveto v letošnji sezoni (8-4). Če bo Srb premagal Francoza, bo izenačil rekord petih zmag na turnirjih serije 1000 v eni sezoni, ki si ga deli z Nadalom. Đokoviću je to uspelo leta 2011, Špancu pa 2013.

Tsonga bo lovil 13. turnirsko zmago (12-9), 13. na trdi podlagi (12-8), tretjo na turnirjih serije Masters (2-1) in drugo v letošnji sezoni (1-0). Francoz bo zabeležil velik skok na lestvici Race to London, kjer se tenisači potegujejo za osem vstopnic na zaključnem turnirju World Tour Finals. Nekdanji finalist OP Avstralije se trenutno nahaja na 15. mestu, do osmega Davida Ferrerja ga loči dobrih 1500 točk.

Rivalstvo Đokovića in Tsongaja sega v leto 2008, ko sta se pomerila v finalu uvodnega Grand Slama sezone. Takrat se je zmage v štirih nizih veselil prvi igralec sveta. Pred nedeljskim spopadom sta odigrala 19 medsebojnih obračunov, izid pa je 13-6 v korist Đokovića. Tsonga je sicer eden redkih tenisačev na Touru, ki je dobil najmanj pet obračunov s Srbom, vključno z zadnjim v osmini finala lanskoletnega Mastersa v Torontu.