US OPEN: V New Yorku ustoličili novega KRALJA, Juana Martina del POTRA!

15.09.2009

NEW YORK, ZDA - 20-letni Argentinec Juan Martin del Potro je po finalni zmagi  OP ZDA nad prvim igralcem sveta Rogerjem Federerjem zasedel prestol, ki ga je pet let v rokah držal prav Švicar.

V epskem dvoboju je povsem zasluženo po petih nizih slavil veliko zmago z rezultatom 3-6, 7-6, 4-6, 6-7 in 6-2. Za visokoraslega Argentinca je bil to prvi finale turnirjev za grand slam, kjer je že takoj uresničil svoje sanje, Federerju pa prekinil niz petih zaporednih zmag in 40 dobljenih dvobojev na igriščih Flushing Meadowsa. Del Potro je drugi Argentinec po Guillermu Villasu, ki je zmagal v New Yorku (1977), a takrat se je turnir igral na pesku, tokrat pa na trdi podlagi.

Južnoameričan, ki je doma iz argentinskega mesta Tandil, je s pravimi bombami, ki jih včasih ni ujelo niti oko kamere, razorožil 15-kratnega zmagovalca turnirjev velike četverice, ter po začetni nervozi vse bolj stopnjeval tempo vse do končne zmage.

Tekmeca sta odprla dvoboj z atomskim tenisom in že v 2. igri spravila na noge gledalce, ko je Roger v peti priložnosti za brejk prišel do odločujoče prednosti. Z odlično igro na mreži (10/11) in natančnimi udarci z osnovne črte je povsem razorožil 20-letnega Argentinca, ki je vse bolj pešal v igri in to kljub slabemu izkoristku prvega servisa Federerja.

Pridruži se debati na forumu

Roger Federer se je poslovil s prestola US Opna po petih letih

Del Potra je Baselčan v drugem nizu prvič strl že v 1. igri, ko mu je takoj vzel začetni udarec, še bolj pa mu je vzel voljo do igre v četrti, ko je ubranil tri priložnosti za brejk. Raznovrstna igra Rogerja se je nadaljevala še naprej in Argentinca je s tem povsem vrgel iz udarca, kajti grešil je vse bolj in bolj, kar je Švicarja očitno povsem uspavalo. In glej ga zlomka, Juan se je vrnil v odločilni 10. igri, ko je zadel dva paralelna forehand udarca tik ob črti ter izenačil na 5-5. Gledalci smo prišli na svoj račun, saj je Argentinec dobil tajbrejk in se vrnil v igro, s tem pa je pridobil tudi samozavest.

Prebivalec Tandila v Argentini se je sedaj povsem otresel treme prvega velikega finala ter dokazal, da ni zastonj v igri za naslov. Razmerje moči na centralnem stadionu Arthurja Asha se je nagnilo na njegovo stran, ko je v 7. igri še enkrat presenetil Federerja z brejkom ter povedel 4-3, a le za kratek čas, saj mu je Roger vrnil z ribrejkom, kar je bil pravi 'obliž na rane', kajti postajal je vidno nervozen. Kar se je zgodilo v nadaljevanju ni vredno besed. DelPo je z dvema dvojnima napakama poklonil Federerju tretji niz in 'po domače' bi lahko rekli, da mu je Roger dolžan za pijačo.

DelPo je povsem zasluženo zmagovalec zadnjega grand slama sezone

Bombni napadi del Potra so se nadaljevali tudi v 4. nizu in vse to je obrodilo sadove v četrti igri, ko je Federer spet izgubil servis, ki si ga je po noro lepi izmenjavi udarcev v 8. igri pridobil nazaj. Poln stadion je užival v predstavi, ki je ne vidimo vsak dan. Večino iger v nizu sta bila oba blizu, Federer zmagi, Juan pa 'setu'. Argentinec je dobil še drugo podaljšano igro in pripeljal finale v odločilni peti niz.

Tu je del Potro že uvodoma ukradel servis Federerju, ki se ni znal pobrati do konca dvoboja ali bolje povedano, Argentinec mu te možnosti z odlično igro sploh ni ponudil.