Azarenka in Šarapova v Melbournu za naslov in No.1; Polfinala sta trajala do minute enako

26.01.2012
MELBOURNE, AVSTRALIJA - V polfinalu OP Avstralije posamične konkurence med dekleti, se bosta za končni naslov udarili Viktorija Azarenka in Marija Šarapova. Belorusinja je ''zlomila Kim Clijsters, Rusinja pa se je maščevala Petri Kvitovi za poraz v lanskem wimbledonskem finalu.

Kakšen bo to finale!

V soboto bo za zmagovalko prvega grand slama sezone štelo dvojno. Poleg lovorike, bo zmagovalka pristala tudi na 1. mestu WTA lestvice, kjer bo po enajstih mesecih vladavine zamenjala Caroline Wozniacki.

Kim Clijsters je verjetno zadnjič igrala na OP Avstralije

Belorusinja Viktorija Azarenka je v prvem obračunu premagala branilko naslova Kim Clijsters, kateri je bil to verjetno zadnji dvoboj v Melbourne Parku. Po 2 urah in 12 minutah je bilo 6-4, 1-6, 6-3, skupno število osvojenih točk (91:90) pa kaže, da je bil dvoboj še bolj izenačen, kot je vidno na semaforju.

Azarenka, 3. nosilka OP Avstralije, še nikdar ni preskočila polfinala na turnirjih za grand slam, danes pa je v deželi 'tam spodaj' pokazala, da je tudi mentalno dozorela. Po hitrem brejku je 1. niz dobila s 6-4, v drugem pa izgubila kompas. Zdelo se je, da bo teniška mamica vse slupaj obrnila sebi v prid ter 22-letno Belorusinjo še enkrat prikrajšala za večji rezultat na turnirjih velike četverice, saj so se Viki začele pojavljati napake. V drugem delu tekme jih je naredila kar 16, ob le 5 winnerjih. Clijstersova, sicer 11. nosilka tekmovanja, je izenačila po dobljenem nizu s 6-1, vendar je Belorusinji uspelo ''sestaviti kocke''. V odločilni niz je odšla trdno prepričana, da tokrat ne bo izpustila boja za lovoriko. Povedla je 2-0 in si priigrala prednost, a Clijstersovi je uspel še en korak. V 7. igri je z ribrejkom znižala na 3-4, vendar Azarenka ni pustila preobrata. Že v naslednji menjavi servisne igre je še enkrat prišla do odvzema začetnega udarca in vse skupaj potrdila pri svojem začetnem udarcu.

''Mislim, da ste vsi mislili, da imam psihološke težave in vedno klonim pred zadnjim korakom. Tudi tokrat je bilo težko. Počutila sem se, kot da ima moja roka 200 kilogramov, telo pa tisoč, vsa sem se tresla. Na koncu pa veliko olajšanje, ne morem verjeti, da mi je končno uspelo,'' je povedala Belurusinja, ki ima sedaj za sabo niz 11 zmag, saj je že dvignila lovoriko v Sydneyu.

No, v soboto se bo znašla še pod enim pritiskom, ko jo čaka Marija Šarapova, 4. nosilka turnirja in že zmagovalka Aussie Opna leta 2008.

Najboljši rezultat je Viktorija na turnirjih za grand slam naredila lani na Wimbledonu, kjer je klonila v polfinalu proti Patri Kvitovi, z današnjim uspehom pa je postala druga Belorusinja z nastopom v finalu. Prepričani smo, da bo bila v finalu boljša nasprotnica tekmici, kot je bila to njena rojakinja Nataša Zvereva leta 1988, ko je v finalu Roland Garrosa dobila t.i. teniško kolo. Poti Steffi Graf je namreč izgubila kar s 6-0, 6-0.

Šarapova je maščevala wimbledonski finale

Sibirska lepotica Marija Šarapova ima v žepu tri zmage s turnirjev za veliki slam. Po enkrat je slavila v Melbournu, OP ZDA in Wimbledonu. Slednjega je osvojila s samo 17. leti, do šestega finala pa je prišla preko Petre Kvitove.

Zanimivo, da je tudi njun obračun trajal do minute enako kot Azarenka-Clijsters, zmagovalko pa je odločila 10. igra 3. niza, kjer je Šarapova zabila zadnji žebelj v krsto Čehinji. Tudi v tem polfinalu je na koncu zmagovalka dobila le točko več, se pravi, sta se odvijala praktično identično, za nameček pa je finalistka po dobljenem 1. nizu izgubila drugega.

Marija Šarapova se je Petri Kvitovi maščevala za izgubljeni wimbledonski finale ter se šestič uvrstila v boj za lovoriko na turnirjih za grand slam

Uf, kako motivirana je bila Maša v obračunu s Kvitovo. čeprav je izgubila 2. niz, se je še naprej borila kot levinja. V 56-minutnem 3. nizu je nadoknadila zaostank brejka ter na koncu slavila s 6-2, 3-6, 6-4. Šarapova je končala dvoboj brez asov in z 10 dvojnimi napakami, a presodile so brejk priložnosti. Tu je bila Rusinja veliko boljša od Čehinje. Imela je 100% izkoristek (5/5), Kvitova pa je od 13 vknjžila le 3.

''V nekaj igrah na svoj servis sem zaostanek spremenila v dobljeno igro. To je bil ključ do zmage'', je dejala Šarapova.

''V 3. nizu sem hotela nadaljevati tako kot v drugem. Imela sem kar nekaj priložnosti za brejk, a ni uspelo. Sicer sem dobro servirala, v zadnjem pa je Marija izjemno vračala. Žal nisem imela sreče'', je povedala Kvitova ter dodala: ''Jasno, da sem sedaj razočarana, a če se ozrem teden ali dva nazaj, sem lahko zadovoljna s turnirjem. Vseeno sem prvič igrala v polfinalu Melbourna''.