Milos Raonic: vzhajajoča zvezda moškega tenisa

06.12.2014
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Milos Raonic je ob koncu letošnje sezone postal prvi tenisač t. i. mlajše generacije, ki je leto zaključil med najboljšo deseterico lestvice ATP. Kanadski bombarder velja za enega najobetavnejših igralcev v karavani.

Milos Raonic ima za seboj najuspešnejšo sezono v svoji karieri, ki jo je končal na osmem mestu lestvice ATP, za piko na i pa si je priigral nastop na zaključnem turnirju World Tour Finals v Londonu. Pred obračunom s Keijem Nišikorijem, s katerim tvorita novopečeno rivalstvo na ATP Touru, ga je izdala desna stegenska mišica, zato ga je moral zamenjati David Ferrer. Kljub poškodbi, ki je predčasno končala njegovo sezono, je leto zaključil z 49 zmagami in 20 porazi, kar je do danes njegov najboljši dosežek (49-20/71%). ''Mislim, da je na pragu velikih stvari,'' je o vzponu svojega varovanca povedal nekdanji tenisač, danes pa trener Ivan Ljubičić.

Prodor mlajše generacije

Raonic je postal prvi tenisač rojen po letu 1989, ki se je uvrstil na zaključni turnir. Skupaj z Nišikorijem, ki je leto dni starejši od Kanadčana, sta napovedala prihod nove garde oziroma, kot pogovorno rečemo v angleščini, ''young guns''. V pretekli sezoni je osvojil eno turnirsko lovoriko, in sicer je v finalu turnirja ATP 500 v Washingtonu premagal rojaka Vaseka Pospisila. Poleg tega je še dvakrat zaigral v finalu. V deželi vzhajajočega sonca je v ponovitvi finala izpred dveh let moral priznati premoč Nišikoriju, na Mastersu v Parizu pa je bil od njega boljši Novak Đoković. Raonic, ki se je šele drugič uvrstil v finale Masters turnirja, je na poti do finala zabeležil prvo zmago proti velikemu Rogerju Federerju.

The Rise and Rise of Milos Raonic

Zelo dobro se je odrezal tudi na turnirjih za Grand Slam. Z uvrstitvijo v pofinale Wimbledona je dosegel najboljši rezultat na ''velikih štirih'', ki ga je pred tem napovedal že s četrtfinalnim nastopom na Roland Garrosu. ''Všeč mi je, da vseskozi napreduje in ne niha. Napredoval je korak za korakom in trenutno je trdno zasidran med prvo deseterico. Na tem bi radi gradili, a to ne pride čez noč. Letos je bil izjemen,'' je dodal Ljubičić.

Rivalstvo v nastajanju

V letu 2014 se je na ATP Touru rodilo novo rivalstvo med najmlajšima članoma elitne deseterice. Raonic (23) in Nišikori (24) sta odigrala tri obračune - dvakrat sta se pomerila v osmini finala turnirja za grand slam, enkrat pa v finalu serije 500. Kanadčan je zmagal v Wimbledonu, medtem ko je bil Japonec boljši na US Opnu in v Tokiu.

Nišikori in Raonic po koncu finalnega obračuna v Tokiu.

Skupno sta do danes odigrala pet obračunov, za zdaj pa prepričljivo vodi Nišikori (4-1), ki je prvo zmago vpisal pred dvema letoma. Tenisača bi lahko po napovedih strokovnjakov v prihajajočih letih krojila teniški vrh in se potegovala za najprestižnejše lovorike. ''Lahko postane številka ena. Ne bi bil presenečen, če bi prišel na vrh. Težko je reči, kdaj, a nikakor ga ne bi omejeval,'' je pristavil Ljubičić. Ali bo temu res tako, pa bo pokazal le čas.

pripravil: Ž. J.