"Kralj peska" brani svojo trdnjavo, napadalec nenadkriljiv v finalih

10.06.2017
PARIZ, FRANCIJA - Rafael Nadal se bo za 10. zmago (9-0) na OP Francije pomeril s Stanom Wawrinko, ki finalov na Grand Slamih ne igra, ampak zmaguje (3-0). Kdo bo podaljšal svoj niz?

Rafael Nadal še nikoli ni izgubil v finalu Roland Garrosa, Stan Wawrinka pa v finalih največjih turnirjev. V ponovitvi finala OP Avstralije (2014), ki ga je dobil Švicar, se bosta tokrat udarila za zmago na OP Francije.

"Besede maščevanje ni v mojem besednjaku. Ne bi bilo prav, če bi na to gledal kot na maščevanje. Vsak dvoboj je drugačen. Vsak je pomemben. Boljši bo zmagal. Ko Wawrinka udari močno, udari res močno. Težko ga je ustaviti" je dejal Španec.

Oba do polfinala nista oddala niza, ne predzadnji stopnici pa je imel precej več dela Wawrinka, ki je v petih nizih strl lanskega finalista Andyja Murrayja. V težko pričakovanem drugem polfinalu je Nadal gladko v treh nizih izločil Dominica Thiem, ki je v četrtfinalu prišel do prve zmage nad Novakom Đokovićem.

Obračun Nadala in Wawrinke obeta veliko, saj sta oba v izjemni formi. Španec je na poti do finala izgubil le 29 iger, le dve več od rekorderja Björna Borga (RG 1978/27 iger), tudi Švicar pa je premagal nekaj zvenečih imen, pred Murrayjem še Marina Čilića in Gaela Monfilsa.

Oba finalista bosta poskušala podaljšati svoj niz nepremaganosti. Nadal je v finalih Roland Garrosa izkoristil vseh devet priložnosti, Wawrinka pa je 100-odstoten v finalih Grand Slamov (OP Avstralije 2014, OP Francije 2015, OP ZDA 2016), kjer je vedno premagal takrat prvega igralca sveta.

H2H : 15-3

Vloga favorita je na strani Nadala, a njegov nasprotnik slovi kot specialist za velike obračune in zna zmagovati v Parizu, kar je dokazal leta 2015 z zmago nad Đokovićem. Trenutno je pri 11. zaporednih zmagah na peščeni podlagi in prekipeva od samozavesti. "Ko igraš z Rafo na OP Francije, nisi nikoli favorit. Normalno je, če izgubiš. Vendar nočeš izgubiti v finalu Grand Slama ali pač?" je razmišljal Wawrinka.

V medsebojnih dvobojih s 15-3 vodi Nadal, od tega 5-1 na pesku. Švicar je edino zmago na pesku dosegel predlani na mastersu v Rimu, letos se še nista pomerila.

Nadal lovi 15. Grand Slam (14-7), 73. turnir (72-35), 53. na pesku (52-8) in 10. v Parizu (9-0). Wawrinka bo poskušal osvojiti četrti Grand Slam (3-0), 17. turnir (16-11), osmi na pesku (7-5) in drugi na Roland Garrosu (1-0).