Prazničen dan za Rafo; Rojstni dan in zmaga, ki ga pelje v 6. finale Roland Garrosa

03.06.2011
PARIZ, FRANCIJA - Španski teniški matador Rafael Nadal bo jutri lovil šesto lovoriko na Roland Garrosu, potem ko je v prvem polfinalu dneva po treh zaporednih nizih ustavil Britanca Andya Murraya.

25-letni Nadal je prvi finalist letošnjega OP Francije. V prvem polfinalnem obračunu dneva, je prvopostavljeni Španec s 6-4, 7-5 in 6-4 izločil Britanca Andya Murraya in priišel v šesti finale drugega grand slama sezone, kjer bo napadal šesti naslov. Če bi mu uspelo, bi se izenačil z rekordnim dosežkom Bjorna Borga, kdo pa bo njegov nasprotnik v finalu, pa bomo izvedeli po drugem polfinalu, kjer bosta v zelo pomembnem obračunu za Srba pomerila moči drugopostavljeni Novak Djoković in 3. nosilec Roger Federer.

Škot je bil pred polfinalom v Parizu prepričan, da lahko Nadala tudi užene, a je bil v vsakem nizu prekratek za en brejk. Brez dvoma se je Murray dobro boril proti favoriziranemu peščenemu kralju, a od zmage je bil na koncu oddaljen kar veliko, navkljub več priložnostim za odvzem servisa. Nadal, ki danes tudi praznuje 25. rojstni dan (VSE NAJBOLJŠE RAFA), je dobil že 44. dvoboj na pariškem pesku ob enem porazu (Soderling 2009), v nedeljo pa bo imel možnost, da si v vitrino odnese 32. peščeni naslov (šesti na RG-ju), s tem pa bi postal šele sedmi tenisač v zgodovini, ki bi imel 10. naslovov na turnirjih za grand slam.

Rafael Nadal ima na Roland Garrosu razmerje 44-1

Ja, Rafa na zaključku Roland Garrosa ni sodeloval le leta 2009, za vstop v letošnjega pa je porabil 3 ure in 17 minut, ko je dobil 11 medsebojni dvoboj z Murrayem od 15. Statistično gledano danes razlika ni bila velika, z izjemo težav Britanca pri drugem servisu, a Nadal je dobil vse ključne trenutke dvoboja ali po domače točke, ki so bile nabolj pomembne. Izkoristil je 6 brejk priložnosti od 13, Škot pa le 3 od 18.

Majorčan je začel silovito in z dvema brejkoma povedel 5-1, šele takrat pa se je Murray prebudil. S tremi zaporednimi igrami je prišel zelo blizu, več pa mu ni uspelo, čeprav je za to imel priložnost. Španec je imel dve žogi za niz pri 40:15, ki jih je zapravil, no, tretjo pa je le vnovčil ter dobil prvi niz po 62 minutah.

V drugem nizu smo videli serijo brejkov, odprl in zaprl pa jo je Nadal. Od 3-2 do 4-4 sta si izmenjala štiri, odločilen pa je bil tisti pri 6-5. Rafa je drugi niz vknjižil po 75 minutah, serijo dobljenih iger pa je nadaljeval tudi v tretjem, ko je povedel 2-0. Murray je nazadnje poskušal z vrnitvijo v dvoboj v 6. in 8. igri tretjega niza, toda tudi po dve brejk priložnosti mu nista bili dovolj, da se vrne v niz, kaj šele v dvoboj.

Za Škota osvojitev turnirja za grand slam še naprej ostaja sen, tako kot zmaga nad Nadalom na pesku...

Andy Murray je prvič igral v polfinalu Roland Garrosa, na zmago na turnirju za grand slam pa bo moral počakati vsaj do Wimbledona. Britanci na svojega zmagovalca turnirjev velike četverice čakajo že 75 let