Šanghaj: Federer stežka, a vendarle še 300. teden prvi na ATP; Djoković in Murray ekspresno v četrtfinale

11.10.2012
ŠANGHAJ, KITAJSKA - Na teniškem ATP 1000 turnirju ali mastersu v Šanghaju je bil danes najbolj zanimiv švicarki obračun 3. kroga, kjer je 1. igralec sveta '(u)branil' vodilni položaj tudi po koncu tega tekmovanja.

Najboljši teniški igralec sveta Roger Federer bi z izpadom pred četrtfinalom šanghajskega mastersa moral čakati vse do finala, če bo še 1. na teniški lestvici ATP, vse do konca drugega niza 3. kroga pa je bil na meji izpada proti rojaku Stanislasu Wawrinki. Na koncu si je le izboril zmago, ko je v odločilnem delu tekme padla zbranost in igra Stanu ter je končal obračun s 4-6, 7-6(4), 6-0.

Odlično je začel Wawrinka in fenomenalni vknjižil šele četrti dobljeni niz v 13. tekmah s Federerjem. V uvodnem nizu je ubranil dve brejk priložnosti čarovniku iz Basla na svoj servis pa izpustil le devet točk. V 2. nizu je po izmenjavi brejkov Federer prišel v težave pri 4-4 (0:30) ter lovil tajbrejk, kjer je povedel 3-1, kar je bilo premalo, drugo vodstvo s 6-3 pa je bilo dovolj veliko, da sta odšla v tretji del. Od tu naprej smo videli le enosmerni promet, za dokončno zmago pa je 31-letni Federer izpustil 5 točk na začetnem udarcu in zavezal kravato.

Roger Federer si je s to zmago zagotovil vodilni položaj na ATP lestvici tudi po koncu turnirja in bo na vrhu že 300. teden v karieri. Magična številka je padla, s končno zmago in dvigom lovorike pa bi osovjil rekordni 22. masters in se izenačil s turnirskimi zmagami z Johnom McEnroem (77).

Roger Federer si je zagotovil številko 1 tudi po koncu turnirja v Šanghaju. Na vrhu bo že 300. teden

V četrtfinalu Švicarja čaka dvoboj z Marinom Čilićem, 10. nosilcem Šanghaja, ki je izkoristil 3 priložnosti za odvzem servisa od 12, da je ugnal Fernada Verdasca s 4-6, 6-1, 6-4 po malo več kot dveh urah igre.

Izjemo še naprej igra nemški veteran Tommy Haas. 34-letnik se je prebil v četrtfinale, ko je hitro pospravil z Jankom Tipsarevićem. Le kdo bi si mislil, da bo Haas Srba deklasiral s 6-2, 6-1 v le 66 minutah, na prvi servis pa je dobil kar 92% točk. Jubilejno 500. zmago v karieri bo Nemec naskakoval proti najboljšemu srbskemu tenisaču, 2. igralcu sveta Novaku Djokoviću, ki za sedaj v Šanghaju blesti v vsem sijaju. Zelo zanimivo bo videti, kakšen odpor bo Nemec nudil favoriziranemu Djokoviću?

Novak, zmagovalec prejšnjega tedna in turnirja v Pekingu, je formo prenesel tudi v Šanghaj. V 3. krogu je Lopeza deklasiral s 6-3, 6-3, še enkrat več pa je prikazal izjemno igro na servisu. Na mastersih ima Srb 12 lovorik, letos pa je osvojil dve.

Prvi dvoboj pa je v 3. krogu odigral Andy Murray. Škot je drugi krog preskočil zaradi predaje tekmeca, tokrat pa je v četrtfinale odhitel z gladkih 6-2, 6-2. Žrtev je bil Aleksandr Dolgopolov, ki na terenu ni zdržal dlje od ene ure. ''Mislim, da sem dobro opravil nalogo. Tu so povsem drugačni pogoji kot prejšnji teden. Poskušal sem držati žogico nizko, ker je tekmec zelo dober pri višjih žogah, zadovoljen pa sem tudi s servisom'', je povedal Škot, ki je pred mesecem prvič v karieri osvojil turnir za grand slam (OP ZDA).

Andy Murray lovi tretjo lovoriko v Šanghaju

25-letni Murray bo v četrtfinalu prekrižal lopar s še enim veteranom teniške igre. Po Haasu in Federerju je med osem prišel tudi Radek Stepanek. Čeh je prvič v četrtfinalu po juniju, kar mu je v veliko zadovoljstvo. Kljub temu, da se je soočil s 17 asi iz loparja Johna Isnerja je dobil obračun s 6-4, 6-7(5), 6-3. ''Zelo sem vesel, ni še konec turnirja zame. V tem tednu sem pokazal, da še znam igrati dober tenis. Rad imam to podlago, kot naročena je zame.''

Zelo pomembna dvoboja pa sta dobila dva, ki se borita za nastop na zaključnem turnirju v Londonu, ki bo meseca novembra. To sta Tomas Berdych in Jo-Wilfried Tsonga.

Berdych, 4. nosilec Shanghai Rolex Mastersa, je s 6-2, 6-7(3), 6-4 ugnal Sama Querreya, a za četrtfinale je zelo garal. Za Čeha je to prva uvrstitev med osem v Šanghaju, tudi on pa je s strani tekmeca dobil 17 asov. Berdych je trenutno šesti na lestvici, ki pelje v London, v letošnji sezoni pa je dobil dva turnirja, izstopa pa tudi četrtfinalna zmaga na OP ZDA, ko je ustavil Federerja.

Četrtič pa je med osem najboljših na mastesih v letošnjem letu prišel Jo-Wilfired Tsonga. Po 82 minutah je z rezultatom 6-2, 7-6(2) premagal Marcosa Baghdatisa. ''Imam občutek, da igram na visokem nivoju. Upam, da bom tako nadaljeval, seveda pa je moj cilj, da se uvrstim na zaključni turnir osmerice'', je povedal Francoz.

Tommy Haas (Germany) beat 6-Janko Tipsarevic (Serbia) 6-2 6-1
1-Roger Federer (Switzerland) beat 13-Stanislas Wawrinka (Switzerland) 4-6 7-6(4) 6-0
10-Marin Cilic (Croatia) beat Fernando Verdasco (Spain) 4-6 6-1 6-4
Radek Stepanek (Czech Republic) beat 8-John Isner (U.S.) 6-4 6-7(5) 6-3
3-Andy Murray (Britain) beat Alexandr Dolgopolov (Ukraine) 6-2 6-2
2-Novak Djokovic (Serbia) beat Feliciano Lopez (Spain) 6-3 6-3
4-Tomas Berdych (Czech Republic) beat Sam Querrey (U.S.) 6-2 6-7(3) 6-4
5-Jo-Wilfried Tsonga (France) beat Marcos Baghdatis (Cyprus) 6-2 7-6(2)