Stan Wawrinka, človek za velike tekme, osvojil tudi OP ZDA

12.09.2016
NEW YORK, ZDA - Švicar Stan Wawrinka je veliki zmagovalec Odprtega prvenstva ZDA. V finalu je po štirih urah na kolena spravil 1. igralca sveta Novaka Đokoviča.

Stan Wawrinka je mož veliki tekem. Ko pride v finale turnirja za Grand Slam ne pozna poraza. Z zmago s 6-7(1), 6-4, 7-5, 6-3 nad Novakom Đokovičem, se je veselil prvega uspeha na Odprtem prvenstvu ZDA in tretje Grand Slam lovorike skupaj. Pred tem je prebil led in zmagal tudi na OP Avstralije 2014 in Roland Garrosu 2015.

Finalni obračun na stadionu Arthurja Asha je ponudil to, kar smo čakali. Pomerila sta se dva teniška igralca, ki sta v zadnjem času poskrbela za nekaj izvrstnih predstav, vključno s tisto pred letom in pol v finalu Roland Garrosa, Wawrinki pa je še enkrat uspelo premagati Srba in znižati medsebojno razmerje na 5-19. Dve zmagi od petih prihajata iz finala turnirjev veike četverice.

Ni zastonj Đokovič pred finalom dejal, da je Wawrinka igralec, ki dvigne nivo igre na velikih tekmeh. V večini finalnega obračuna je bil to vrhunski dvoboj, vreden boja za lovoriko, srbski teniški velezvezdnik pa ostaja pri 12 naslovh za Grand Slam. Wawrinka je postal najstarejši zmagovalec newyorškega Slama po Kenu Rosewalu 1970.

Novak Đokovič je v finalu OP ZDA moral priznati premoč Stanu Wawrinki

Ni kaj, ''Stan The Man'' je slavil po enakem receptu kot lani na OP Francije. Tudi takrat je izgubil uvodni niz in pripravil preobrat v nadaljevanju dvoboja, sinoči je za to potreboval 2 ure in 54 minut.

Đokovič je začel silovito in povedel 3-0, imel je kopico priložnosti, da ekspresno zaključi 1. niz. Wawrinka je izničeval brejk in 'set' žoge, uspelo se mu je vrniti v tekmo, a nato ni zdržal v podaljšani igri, v kateri mu je Nole prepustil samo eno točko. Kasneje se je odvijala zgodba o vzponih in padcih obeh. Prvopostavljeni Srb se je v drugem in tretjem nizu vračal iz zaostanka brejka, zanimivo, pa da ni zdržal, ko je serviral za obstanek v nizih, pri 4-5 v drugem in 5-6 v tretjem nizu. Wawrinka je bil izjemen, Đokoviča je postavil v zelo težek položaj za iskanje zmage.

V svojih najboljših časih bi verjetno Đokovič zlahka reševal takšne situacije, tokrat ni šlo. V četrtem nizu nizu je Wawrinka dokončal misijo, ki jo je začel pred dvema tednoma. V kolekciji Grand Slamov mu sedaj manjka le Wimbledon, vendar mu trava najmanj leži, za ta podvig bo moral pripraviti najboljše kar zna.

31-letni Wawrinka se je že uvrstil tudi na zaključni turnir osmerice, ki bo novembra v Londonu.

Po koncu je bil Đokovič kar zadovoljen, čeprav ni uspel priti do tretjega naslova v New Yorku. ''Čestitam Stan, bil si bolj hraber in boljši v pomembnih trenutkih. Ni dvoma, bil je boljši'', je povedal Nole. ''Za mano sta dva čudovita tedna. Pred turnirjem, zaradi fizičnih težav nisem bil prepričan, če bom lahko spot nastopil. Odločitev o igranju je padla sedem, osem dni pred začetkom. Odločil sem se poiskusiti, uvrstitev v finale pa je super dosežek. Ni lahko po porazu, vsi bi hoteli zmagati, toda na koncu je vedno en poražen. Vse to je normalno, pomembno je, da to sprejmeš in nadaljuješ''.

Švicar pred začetom turnirja v Flushing Meadowsu ni pričakoval lovorike. ''Nisem še prišel k sebi, moram prespati. Novak je velik šampion, poznava se že vrsto let in velikokrat sva skupaj trenirala, sedaj pa igrava finala največjih turnirjev. Pred OP ZDA nisem mislil, da bom na koncu zmagal. Šel sem v vsak dvoboj posebej, vsakič po zmago, ki bi me popeljala v naslednji krog. Trenutno sem prazen, moral sem dati vse od sebe'', je dejal po tekmi Wawrinka.

Stan Wawrinka je v finalih turnirjev za Grand Slam neporažen. Leta 2014 je v Avstraliji premagal Nadala, lani v Parizu pa Đokoviča, tako kot danes v New Yorku.

US Open
Kraj: New York, ZDA
Datum: 29.08.2016 - 11.09.2016
Kategorija: Grand Slam
Žreb: S-128, D-64
Nagradni sklad: $ 21,862,744

3-Stanislas Wawrinka (Switzerland) beat 1-Novak Djokovic (Serbia) 6-7(1) 6-4 7-5 6-3