V finalu bosta obračunala mojster in vajenec

13.08.2017
MONTREAL, KANADA - Finalista šestega turnirja serije Masters v letošnji sezoni sta Roger Federer in Alexander Zverev.

Zimzeleni Roger Federer, ki je pred dnevi dopolnil 36 let, je samo še eno zmago oddaljen od prve zmage v Montrealu, kjer se bo za končno lovoriko pomeril s 16 let mlajšim Alexandrom Zverevim, daleč najboljšim igralcem nove generacije in po mnenju nekaterih strokovnjakom bodočim prvim igralcem sveta.

Federer v polfinalu ni dopustil presenečenja in s 6:3, 7:5(5) izločil pnepričakovanega polfinalista Robina Haaseja, ki se je prvič v karieri uvrstil med najboljše štiri na tako prestižnem turnirju. Švicar je bil nedotakljiv na začetnem udarcu, saj je dobil kar 45 od 54 točk in dosegel 28 winnerjev, od tega devet asov.

V polfinalu je že uvodoma dvakrat odvzel servis Haaseju in zlahka povedel z 1-0. Nizozemec se ni predal in v drugem nizu ni ponudil niti ene same brejk priložnosti, nato pa za las izgubil v podaljšani igri.

"Vesel sem, da sem zdrav za finale. Nisem porabil preveč energije. Uspelo mi je igrati kratke točke. Na mreži nisem delal napak. Igral sem bolje," je povedal Federer, ki napada tretjo zmago v Kanadi, doslej je dvakrat zmagal v Torontu (2004, 2006), a nikoli v Montrealu.

Federer se bo potegoval za 27. Masters v karieri (26-18), s katerim bi bil samo še tri oddaljen od rekorda (30), ki si ga delita Rafael Nadal (30-15) in Novak Đoković (30-14). Najboljši tenisač sezone, ki bo imel v Cincinnatiju priložnost, da se prvič po letu 2012 zavihti na prvo mesto lestvice, je prav tako na pragu 94. turnirske lovorike (93-48), s katero bi se na večni lestvici izenačil z drugim Ivanom Lendlom (94-52).

Zverev potrdil status prvega zvezdnika #NextGen

V drugem polfinalu je četrti nosilec Zverev s 6:4, 7:5 končal sanjski pohod Denisa Shapovalova in si priigral drugi finale na Mastersih. Obetavni Nemec, ki si je že zagotovil nastop na zaključnem turnirju #NextGent v Milanu, bo napadal že peto lovoriko v letu 2017, še drugič pa se bo pomeril s Federerjem, kateremu je moral letos priznati premoč v Halleju.

Zverev na obračunu z domačinom ni dopustil, da bi ga  ta s forehandom sprehajal po igrišču, temveč je s prodornimi udarci 18-letnika porinil za osnovno črto. Shapovalov je z dvojno napako v deveti igri oddal svoj servis in Zverev je prišel do prvega niza.

Drugi niz sta oba začela nervozno in si izmenjala brejka. Kanadčan se je pri izidu 4:4 izvlekel po zaostanku z 0:40, nato pa z dvojno napako na brejk žogo v 11. igri Zverevu podaril odločilni brejk za 6:5. Sledila je igra s 16 točkami, v kateri je Zverev ubranil tri brejk priložnosti, Shapovalov pa dve zaključni žogi, po uri in 43 minutah pa se je po zgrešenem backhandu napredovanja veselil Nemec.

Shapovalov in Zverev sta najmlajša poflinalista ATP turnirja po letu 2008, ko je 18-letni Kei Nishikori v Delray Beachu premagal 20-letnega Sama Querreyja.

Zverev je vpisal 45. zmago v sezoni in ima samo dve manj od Nadala (47). V finalu ga čaka Federer, proti kateremu zaostaja z 1-2. "Zagotovo je favorit. Igra izjemen tenis. Osvojil je praktično vsak velik turnir, ki ga je igral. Letos sem igral pet finalov in zmagal štiri. Izgubil sem le proti Rogerju. In to z razlogom. Vesel sem, da sem v finalu. Poskusil bom uživati," je povedal 20-letnik.