Fantastičnemu Djokoviću sanjski zaključni finale sezone 'gigantov' tenisa!

12.11.2012
LONDON, VB - 1. teniški igralec sveta Novak Djoković je dobil enega najbolj prestižnih obračunov letošnjega leta - finale zaključnega turnirja v Londonu.

Novak Djoković je zmagovalec zaključnega mastersa. V finalu je premagal velikega rivala Rogerja Federerja s 7-6, 7-5!

Novak Djoković je po Šanghaju 2008 zopet kralj zadnjega teniškega turnirja sezone. Če je v pofinalu pokazal, da je zasluženo številka 1 svetovnega tenisa, je v velikem finalu, pred več kot 17,000 gledalci v londonski O2 Areni vse skupaj potrdil nad velikim tekmecem Rogerjem Federerjem. Brez dvoma smo videli kvaliteten finale v katerem sta se merila trenutno daleč najboljša tenisača sveta.

Kdor se zadnji smeje se najslajše smeje, bi lahko veljalo za 25-letnega Srba. Nekje v začetku junija mu je Roger Federer več kot zasluženo pobral vse, številko 1 in nato v finalu še lovoriko. Kralj trave je s fenomenalnim povratkom pri 31-letih ponovno zavzel prestol ter podrl tudi Samprasov rekord o najdajšem stažu na vrhu ATP lestvice, katerega bo težko kdo prevzel v naslednjih desetletjih toda...pol leta kasneje je Novak potrdil, da je zasluženo številka 1 (drugič zapored) ob koncu sezone. V neposrednem dvoboju sta Novak in Roger odločila o tem, kdo si najbolj zasluži prezimiti na vrhu.

Novak Djoković je začel sezono z naslovom na OP Avstralije in končal z zmago v finalu zaključnega turnirja osmerice v Londonu

Djoković je šestkratnega zmagovalca zaključnih mastersov premagal na izjemen način - vrnil se je iz zaostanka obeh nizov. Kako opisati zadnjo tekmo v letu 2012 in 29. medsebojni dvoboj. Šest let mlajši Beograjčan je dal vse, a Rogerju izpred nosa tudi vzel vse. V 1. nizu je bil Švicar pri 3-0 le dve točki oddaljen od dvojnega brejka prednosti, v drugem mu je manjkala le ena samcata točka za 4-1, pri 5-4 pa je imel dve vezane žoge za niz...

...nič od tega ni bilo dovolj, da bi danes premagal Djokovića. Slednji je najboljši takrat, ko je v 'brezizhodni' situaciji. To je naredil že velikokrat, tudi Federerju, letos pa odhaja iz Londona neporažen. V žepu ima 1500 novih točk in 1,76 milijona ameriških zelencev. Ja, to ja nagrada, ki so jo je danes zaslužil Novak.

Djoković je zmanjšal zaostanek v medsebojnih tekmah na 13-16, rešil leto 2012 v svojo korist (3-2), v finalih izenačil na 4-4. Četrtič sta v finalu zaključnega mastersa igrala 'enka in dvojka' in prvi je izenačil na 2-2.

Vsekakor se sezona ni mogla končati bolje. Finale med številko 1 in 2, med igralcema, ki sta v letu držala vodilni položaj na računalniški lestvici. Na koncu sta oba v tem letu odnesla po šest lovorik, imela več kot 70 zmag (76-70 v korist Djokovića), Srb pa je začel 2012 z zmago na OP Avstralije ter končal s triumfom v Londonu.

31-letni švicarski teniški velezvezdnik je osmič igral v finalu ATP World Tour Mastersa ter drugič ostal praznih rok. Prav vsakič je igral z različnim tekmecem, ugnala pa sta ga David Nalbandian (2005) in Novak Djoković (2012)

Dvoboj je veliko bolje začel čarovnik iz Basla. Najboljši teniški igralec v zgodovini je dobil prvih 12 točk od 14 ter povedel 3-0, zelo blizu pa je bil tudi dvojnemu odvzemu servisa. Novak se je vrnil. Najprej je izenačil ter nato celo povedel s še enim brejkom, igra pa je bila na res izjemnem nivoju. Fantastične točke so se vrstile ena za drugo, za vrhunec niza pa je poskrbel Federer. Tekmecu je odvzel servis ter postavil tekmo na začetek. Velikana tenisa sta morala v podaljšek, kjer si nihče ni priigral odločilne prednosti, na koncu pa je bil bolj zbran Novak.

Tudi v drugem delu dvoboja je Baselčanu zgodaj uspelo priti do brejka, že v uvodni igri, vse pa hranil do zaključka. Nekoliko težav je imel v 8. igri, vendar se je rešil, logično pa smo vsi pričakovali 3. niz, ko je pri 5-4 Federer vodil 40:15. Obe žogi za niz sta ostali neizkoriščeni. Federer je streljal s praznimi naboji, ''odpisani'' Djoković pa je štiri točke na svojem računu pretvoril v izenačenje. Polna mera samozavesti je bila dovolj za efekten zaključek dvoboja. Novak je še pred tajbrejkom končal nalogo in po 2 urah in 13 minutah iz popolne defenzive z bekendom zadel paralelo ter osvojil 34. turnirski naslov, drugega na zaključnih turnirjih.

V londonski O2 Areni je bilo cel teden izjemno vzdušje. Resnično smo lahko veseli, da bo britanska prestolnica gostila zaključni turnir še najmanj 3 leta

Federer po porazu ni bil preveč razočaran. Pri 31-letih je v vrhu tenisa, z nekaj potezami na dvoboju pa je pokazal, zakaj ga kličejo teniški maestro, teniški virtuoz z magično roko.