Djoković v polfinalu zaključnega mastersa pokazal zakaj je 'enka'!

11.11.2012
LONDON, VB - 1. teniški igralec sveta Novak Djoković je prvi finalist letošnjega zaključnega turnirja osmerice v britanski prestolnici. V polfinalu je z 2-1 v nizih premagal Juana Martina del Potra.

25-letni srbski teniški igralec Novak Djoković je kot 1. nosilec v finalu zadnjega dejanja teniške sezone 2012.

Po treh zmagah v skupini, je v polfinalu pospravil še z 'vročim' Juanom Martinom del Potrom, sicer 6. nosilcem ter se zasluženo uvrstil  v sklepno dejajnje, ponedeljkov finale, kjer še čaka na tekmeca. Ob 20.45 bosta drugega finalista določila Roger Federer in Andy Murray.

Novak je zmagal na zaključnem mastersu leta 2008, ko je bil ta zadnjič v Šanghaju, v londonski O2 Areni pa je pred dvema letoma klecnil v polfinalu (Federer). Po fantastični lanski sezoni, ko je prvi dvoboj izgubil šele v polfinalu Roland Garrosa, nato pa tudi po zaslugi utrujenosti in lažje poškodbe nekoliko slabše končal, je letos razporedil moči skozi celotno leto. Najmočnejši je bil na začetku (OP Avstralije) in očitno je v izjemni formi tudi ob koncu.

Od začetka današnjega dvoboja je Nole prevzel iniciativo, se vmes na kratko izgubil, toda v nezavidljivem položaju je vstal od mrtvih ter pokazal, zakaj je številka 1 svetovnega tenisa. Zaostanek niza in brejka je izničil ter v 3. nizu spravil na kolena Južnoameričana s končnim rezultatom 4-6, 6-3 in 6-2.

Novak je prekinil tradicijo v dvobojih s Juanom Martinom del Potrom. Pred današnjim obračunom je vedno dobil tekmo tisti, ki je tudi dobil 1. niz, tokrat ne. Po 2 urah in 11 minutah je Srb povečal medsebojno razmerje na 7-2 in se drugič v karieri uvrstil v finale sklepnega dejanja sezone. Za Beograjčana bo to 53. finale kariere, v katerih je kot zmagovalec izšel 33-krat.

Juan Martin del Potro je letos zabeležil 65 zmag. Zadnji Argentinec s 60+ je bil Guillermo Coria (2003)

Djoković je začel odlično. Prvi je prišel do priložnosti za brejk že v 2. igri, svoje servisne igre pa držal brez problemov, več težav je imel Argentinec. A slednji je le prišel do žogice, ki pomeni prednost. Prvo je to zapravil, vendar je bil vse boljši ter vnovčil slabše trenutke Srba predvsem pri 2. servisu. 9. igra mu je prinesla odvzem servisa, dobljeni niz pa je potrdil po 47 minutah.

Na krilih osvojenega prvega dela je visokorasli tenisač iz Tandila tudi nadaljeval. V uvodni igri drugega niza se je Djoković še rešil, pri naslednjem serviranju več ne. Zdelo se je, da je Del Potro prišel do ključne prednosti, a takrat je Djoković pokazal, da je iz vrhunskega testa. Vrnil je z enako mero. Nepopustljiv do konca, kljub nekaterim zapravljenim brejk priložnostim, je iztrgal 'brejk' in našel izhod iz mini krize. V ključnih trenutkih je z nekaj dobrimi udarci še enkrat odvzel začetni udarec nasprotniku. Južnoameričan je poskušal vse, s silovitimi udarci mučil Novaka, ki pa je mojstrsko dokončal 2. niz.

V tretjem delu je Novak dominiral na terenu. Že v 3. igri je ušel Del Potru in to brez izgubljene točke, vse bolj  je bilo jasno, da bo Argentinec težko našel pot vrnitve. Ja, ni je bilo. Djoković je čuval brejk, pravzaprav mu je uspelo vodstvo še povečati, zadnjo igro pa je še enkrat dokončal brez oddane točke.

V letošnjem letu ima Srb na računu 74. zmag, toliko kot vodilni David Ferrer medtem, ko Juan Martin del Potro končuje sezono s 65. zmagami, kar je  največ v karieri. V letu 2012 je osvojil 4 lovorike.