Skupina A: Djoković in Murray v polfinalu zaključnega mastersa!

09.11.2012
LONDON, VB - Srbski teniški velemojster in seveda 1. igralec sveta Novak Djoković se je brez poraza uvrstil v polfinale zadnjega turnirja sezone v Londonu, v skupini pa je končal kot prvi. Drugi udeleženec najboljših štirih je Andy Murray, ki si je to zagotovil že z osvojenim prvim nizom proti Joju-Wilfriedu Tsongaju.

Danes so v skupini A teniškega zaključnega mastersa na sporedu zadnje tekme oziroma zadnji krog, vodilni tenisač sveta Novak Djoković pa je nadaljeval tradicijo zmag v medsebojnih dvobojih s Čehom Tomasom Berdychom. Slednji je imel v podaljšani igri 2. niza 5-2 in nato tri točke za niz (6-3), pa je vse zakockal - niz in posledično možnost polfinala.

Na londonskem zaključku sta v skupini igrala že lani, ko je po pravem trilerju in ubranjeni zaključni točki slavil Srb v tajbrejku 3. niza, tokrat pa je imel 25-letni Beograjčan lažje delo. Čeha, s katerim je od 12 dvobojev poražen zapustil teren le enkrat, je ugnal s 6-2, 7-6(6)  ter nadaljuje dominanco, še posebej na trdih podlagah, kjer ima na računu zmago iz vseh desetih medsebojnih dvobojev.

Berdych ima že tako ali tako najslabši medsebojni izid prav z Djokovićem, ne gre pa mu dobro od rok tudi ko se srečuje s prvimi tenisači sveta (3-14). Še najbolje jo odnese v tekmah s Federerjem, a tokrat ne bo imel te sreče, saj je izpadel iz boja za polfinale. Letošnjo sezono bo končal s 60. zmagami, kar je najbolje v njegovi karieri.

Na drugi strani je srbski as že prišel do 73. zmage v letu 2012 in se na vrhu izenačil z Davidom Ferrerjem. Na zaključnih turnirjih osmerice nastopa petič zapored, v polfinale pa se je uvrstil tretjič. Novak že pozna občutke zmagoslavja na koncu sezone, saj je pred štirimi leti v Šanghaju tudi dvignil pokal.

27-letni češki tenisač Tomas Berdych ne bo ponovil dosežka iz lanskega leta, ko je igral polfinale zaključnega mastersa

Nole je v prvi tekmi premagal Tsongaja, nato pa še Murraya, tretjo pa je začel sijajno. Že v 3. igri je Berdychu, sicer 5. nosilcu, vzel servisno igro, ki mu je omogočala mirno nadaljevanje niza. Čeh je njegovo serijo prekinil za 2-5, vendar je Novak že v naslednji igri na svoj servis potrdil osvojitev niza. V drugem delu se je odvila borba, oba pa sta držala začetni udarec in tako je odločitev morala pasti v tajbrejku. Najboljši češki tenisač, ki bo naslednji teden tudi eden od akterjev finala Davisovega pokala, je nizal točko za točko ter povedel 5-2. Pri 6-3 je kazalo, da bo potreben 3. niz, a je Srb s serijo preobrnil potek in pokazal, da mu je vsaka točka in vsak dvoboj izjemno pomemben. Prvič si je priigral polfinale brez izgubjenega dvoboja in ostal v borbi za maksimalnih 1500 točk in 1,760,000 USD.

Zadnji dvoboj skupine A sta igrala domači ljubljenec Andy Murray in Francoz Jo-Wilfried Tsonga. Britanec pa je že z enim osvojenim nizom kot drugi v skupini prišel v polfinale. Tsonga, lankoletni finalist zaključnega mastersa, je imel le eno možnost. Udeležbo med najboljšimi štirimi bi si lahko zagotovil le z zmago po dveh zaporednih nizih, a je Škot hitro pokopal njegove sanje. V drugem nizu se je Francoz držal vse do podaljšane igre, kjer je dokončno klonil s končnim rezultatom 6-2, 7-6(3).

25-letni Murray je tretjič v polfinalu zaključnega mastersa, kjer se je ustavil leta 2008 in 2010

Murray igra prvič pred domačimi gledalci kot zmagovalec turnirjev za grand slam, britanski tenis pa ima letos izjemno uspešno sezono, ki sta ji dodatno vrednost dala še uspeha Heather Watson in Laure Robson med dekleti.

Škot letos lovi tretji finale v Londonu potem, ko je končal kot finalist na Wimbledonu, okronal pa se je tudi z naslovom olimpijskega prvaka. V kolikor bi mu uspelo v ponedeljek dvigniti zmagovalni pokal tudi v O2 Areni, bi bil naslednje leto velik kandidat tudi za številko 1 svetovnega tenisa.

V tekmi s Tsongajem je zadel 18 winnerjev in imel 3 ase, tudi pri mreži se je dobro odrezal, ko je zabeležil 12 točk od 15, na drugi strani pa si je Francoz privoščil 36 nevsiljenih napak. Obračun je spremljalo 17,800 gledalcev in pravilno je, da so se pri ATP-ju odločili podaljšati pogodbo z Londonom, da gosti zaključni turnir. Sam dogodek je izjemno uspešen.

Tsonga končuje sezono s 55 zmagami in 25 porazi, zelo slabo pa se je odrezal v tekmah s TOP tenisači. Od 16 dvobojev mu je uspelo dobiti le enega, ko je na mastersu v Rimu premagal Juana Martina del Potra.