Konec čakanja. Andy Murray po 79 letih Britancem prinesel naslov v pokalu Davis.

29.11.2015
GENT, BELGIJA - Velika Britanija je po 79 letih dočakala trenutek, ki se ga spominjala še dolgo časa. Reprezentanca Velike Britanije je na čelu z 2. tenisačem sveta Andyem Murrayem osvojila pokal Davis, 10. v zgodovini in prvega po letu 1936.

Andy Murray je napravil to, kar se je od njega pričakovalo. Svoji ekipi je v finalu Davisovega pokala prinesel še tretjo točko, odločilno za dvig solatne sklede. Škot je danes v prvem posamičnem obračunu prvih 'dil' premagal Belgijca Davida Goffina s 6-3, 7-5 in 6-3. V tem letu je dobil vseh osem posamičnih tekem, kar je v zgodovini uspelo le Johnu Mcenroe-u in Matsu Wilanderju.

Britanci so si veliko točko prednosti priigrali že v soboto, ko sta brata Murray, Andy in Jamie dobila dvojice. Že pred velikim finalom v Gentu, ki se igra v dvorani na pesku, so mnogi napovedovali, da bodo dvojice odločilnega pomena, saj so računali na dve osvojeni 'piki' Andya med posamezniki.

Belgijci so v Gentu pripravili počasnejšo, peščeno podlago, a Andy Murray je bil za njih prevelik zalogaj. Sodeloval je v enajstih zmagah od dvanajstih , ki so jih dobili Britanci v letu 2015, James Ward pa je edini, ki mu je še uspelo dobiti posamični obračun. V 104 letih tekmovanja so Otočani do leta 1936 slavili devetkrat, nato pa so do današnjega dne igrali v le dveh finalih, ki so jih izgubili.

Veselje Andya Murraya ob zmagi v finalu Davisovega pokala. Britanci so dvignili solatno skledo prvič po letu 1936.

Murray ni nič prepustil naključju. Začel je silovito, povedel 5-2, uvodni niz pa dobil po 50 minutah. V naslednjem nizu je Goffin držal stik do 10. igre (5-5), nato pa je Andy počasi postavil stvari na svoje mesto in dokončno sestavil mozaik za osvojitev naslova.

''Seveda sem zelo razočaran, a treba je dodati, da so si Britanci in Andy zaslužili naslov. Sam se zadovoljen z letošnjo sezono in tudi tekmovanjem v pokalu Davis, kjer smo klonili šele v finalu. Vse sem dal od sebe. za državo, ekipo in gledalce. To je zame nepozaben finale, navijači so mi dali ogromno energije'', je povedal Goffin takoj po tekmi z Murrayem.

Velika Britanija je sedaj na zgodovinski lestvici zmagovalcev na tretjem mestu. Pred njo so ZDA (32) in Avstralija (28).

Davisov pokal - finale

Belgija - Velika Britanija 1-3

Kraj: Gent (BEL)
Podlaga: Pesek (dvorana)

David Goffin (Belgium) beat Kyle Edmund (Great Britain) 3-6 1-6 6-2 6-1 6-0
Andy Murray (Great Britain) beat Ruben Bemelmans (Belgium) 6-3 6-2 7-5
Andy Murray/Jamie Murray (Great Britain) beat Steve Darcis/David Goffin (Belgium) 6-4 4-6 6-3 6-2
Andy Murray (Great Britain) beat David Goffin (Belgium) 6-3 7-5 6-3