Pokal Fed: Brez točke po prvem dnevu

21.04.2012
BESANCON, FRANCIJA - Slovenska teniška igralka Petra Rampre je nepričakovano dobila priložnost zaigrati v prvem dvoboju pokala Fed, kjer se v Besanconu naša reprezentanca meri z ekipo Francije ter lovi obstanek v 2.svetovni skupini. Po odličnem začetku ji je zmanjkalo sape v odločilnih trenutkih in favorizirana Virgine Razzano je vknjižila prvo točko za Francozinje, drugo pa je zlahka priskrbela Pauline Parmentier.

Petra Rampre (153. na WTA) je nepričakovano zamenjala Polono Hercog v prvem dvoboju pokala Fed v Franciji, kjer slovenska ženska teniška reprezentanca lovi obstanek v 2. svetovni skupini. Številka 1 slovenskega tenisa Polona Hercog je namreč odpovedala nastop v zadnjem hipu zaradi poškodbe ramena.

Kapetanka Slovenije Maja Matevžič je bila po končanih dvobojih razočarana na odločitvijo Polone Hercog. "To je neprofesionalno in neodgovorno do ekipe. Potem ko je še na včerajšnji tiskovni konferenci pripovedovala, kako se bo borila za zmago Slovenije, nam je zvečer ob večerji sporočila, da ima težave z ramenom in da zato ne bo nastopila. Nekaj govora o ramenu je sicer bilo v preteklih dneh, vendar Hercogova je normalno trenirala po dvakrat na dan in nihče ni slutil, da je z njo kaj narobe. Dekleti, ki sta danes nastopili, sta se zgledno borili, vendar je bila razlika v kakovosti prevelika. Prepričana sem, da se bosta tudi jutri in da bomo Francijo zapustili z dvignjeno glavo," je dejala Matevžičeva.

32-letni teniški veteranki Petri Rampre je nasproti stala druga francoska tenisačica Virgine Razzano, ki pa trenutno zaseda 99. mesto na WTA lestvici, kar je še vedno precej višje od Ljubljančanke, ki že vrsto let trenira in živi v ZDA. Slednja je prvo točko za svojo ekipo priigrala z rezultatom 2-6, 6-4, 6-4.

Drugi obračun dneva je pripadel prvi francoski tenisačici Pauline Parmentier, ki je Nastjo Kolar ugnala s 6-2, 6-3. Francozinje vodijo z 2-0 in za obstanek potrebujejo le še točko.

Ko pogledamo, da je Razzanova pred tremi leti bila na 16. mestu računalniške letvice je jasno, kdo je bil v dvoboju favorit. Virgine zadnji mesec sicer ni igrala, ker si je poškodovala kolk v Dubaju prav v dvoboju s Polono Hercog, toda v pokalu Fed je vedno nastopila izjemno (8-3 je razmerje zmag in porazov Francozinje v posamičnih tekmah) in ima pod pasom tudi zmage proti Mariji Šarapovi, Dominiki Cibulkovi in Li Na.

Petra je neskakovala prvo zmago v posamičnih dvobojih v pokalu Fed. Prvič je natopila že daljnjega leta 1998 v dvoboju z Belorusijo (izgubila z N.Zverevo) in Grčijo (izgubila z Papadakijevo), edina njena zmaga pa prihaja iz leta 2001, ko je v dvojicah skupaj z današnjo kapetanko Majo Matevžič premagala Estonki. No, po skoraj desetletju si je Rampretova znova pridobila zaupanje, nepričakovano pa je dobila priložnost danes.

Petra Rampre se je odlično spopadla z Virgine Razzano, toda po 2 urah in 43 minutah ji ni uspelo premagati papirnate favoritke

Za dvoboj izvedela le 30 minut prej

Začela je odlično, saj so francoski gledalci doživeli hladen tuš. Prvi niz je šel v njene roke s 6-2. v drugem pa je vodila 3-2 in imela servis. Prav začetni udarec jo je danes stal verjetno ene največjih zmag v karieri, posebej po upadu zadetih in dobljenih točk na 1. servis. Razzanova se je zbrala, trikrat odvzela začetni udarec in izenačila v nizih, v odločilnem 'setu' pa izničila kar nekaj priložnosti Slovenke za odvzem servisne igre (8/10). V odločilni, maratonski  9. igri 3. niza je Petra pritiskala in pritiskala za obstanek v tekmi, po nizu izenačenj in prednosti pa prišla do drugega ribrejka v nizu, vendar ga ni uspela potrditi.

Obračun v dvorani Palais des Sports je trajal 2 uri in 43 minut. Obe sta izkoristili 6 priložnosti za brejk od 15 in imeli enako število točk ob koncu tekme (98:98). Odločale so malenkosti in tokrat je bila srečnejša in nekoliko boljša 28-letna Francozinja.

Rampretova je po dvoboju dejala, da se je pripravila po najboljših močeh in kratek rok (30 minut) vplival na njeno igro. Zelo ji je žal, da Sloveniji ni priigrala prednosti z 1-0.

Kapetanka Maja Matevžič in Petra Rampre

Nastja Kolar s slabim servisom brez možnosti

V drugem posamičnem obračunu je zaigrala 17-letna Nastja Kolar (273.). Njena tekmica je bila prva francoska tenisačica (ob odstotnosti Marion Bartoli) Pauline Parmentier (59.). Najstnica iz Celja, članica TK As Litija, je gladko izgubila po 1 uri in 20 minutah s 6-2, 6-3.

59. tenisačica sveta je vlogo favoritinje opravila rutinirano. Šestkrat je odvzela servisno igro Štajerki in na koncu osvojila 70 točk, Kolarjeva pa le 51. Kolarjevi je v drugem nizu uspelo izničiti zaostanek 1-3, potem pa je izgubila tri igre zapored in tekme je bilo po 80 minutah konec.

"Novica, da Hercogova ne bo igrala nas je vse šokirala. Računali smo nanjo, vendar danes zjutraj sem izvedela, da z njeno ramo ni vse v redu. Sigurno bi imeli z njo več možnosti za zmago," je dejala 17-letna Kolarjeva.

Nastja Kolar (SLO) in Pauline Parmentier (FRA)