V Mariboru po prvem dnevu izenačeno

03.02.2018
Po prvem tekmovalnem dnevu obračuna Slovenije in Poljske v 2. evroafriški skupini Davisovega pokala je rezultat izenačen na 1:1. Aljaž Bedene je z zmago proti Hubertu Hurkaczu priboril Sloveniji vodstvo, medtem ko je Blaž Rola moral priznati premoč Kamilu Majchrzaku.

Slovenska reprezentanca si je želela žreba po katerem bi prvo tekmo pred 1200 gledalci začel Aljaž Bedene (52. ATP). Bedene je sploh prvič nastopil za Slovenijo v t.i. »živi« igri, saj je v preteklem obdobju igral trikrat za Slovenijo, a je bil ob njegovih nastopih končni zmagovalec že znan.

Aljaž je v prvem nizu proti precej višjemu tekmecu, Hubert Hurkaczu, ki meri v višino 196 cm, potreboval le en odvzem servisa. Ob izenačeni igri mu je brejk uspelo narediti v sedmi igri in prednosti Bedene ni spustil iz rok. Prvi niz se je končal v 41. minutah s 6:4. Drugi niz je bil precej bolj zamotan v tančico končnega uspeha. Bedene je povedel s 3:1, a ga je 20-letni Hurkacz ulovil in celo povedel s 4:3. Mladi Poljak je odlično serviral in vodil vse do 5:4, nakar je prvi slovenski igralec prišel do izenačenja in vodstva z novim brejkom s 6:5. Četudi je Bedene moral še osvojiti svoj začetni udarec, pa je bilo že v 11. igri jasno, da tekma ne trajala dolgo, saj je Hurkacz izgubil servis z dvema dvojnima napakama.
Slovenija je povedla z 1:0, Aljaž Bedene pa ob prvi zmagi v tekmi, ki šteje, ni skrival zadovoljstva: »Dobro sem igral do vodstva s 3:1 v drugem nizu. Žal so se prikradle napake, pa tudi teža odgovornosti je naredila svoje. Hurkacz je dober, mlad igralec, ki se za svojo višino odlično giba. Vesel sem za zmago in za navijače, ki so prišli v velikem številu.«

V drugem dvoboju prvega tekmovalnega dne sta se pomerila Blaž Rola in Kamil Majchrzak, v trenutni zasedbi Poljske najvišje uvrščeni igralec z lestvice ATP. Blaž Rola, nad njegovo kariero bdi Grega Žemlja, je v dvoboj vstopil rahlo nesproščen, kar je hitri in natančni Poljak izkoristil z brejkom v peti igri. Poljak je dobil prvi niz s 6:4 in z držanjem žoge v igri nadaljeval tudi v drugem nizu. Ptujčan, nekdanji ameriški študentski prvak, je povedel v drugem nizu z 2:1 ter imel možnost za ugodnejši rezultat v naslednji igri, a ni izkoristil prednosti na Poljakov servis. Majchrzak je izenačil ter dobil še dve naslednji igri in upanja za Rolo je bilo konec. Po porazu s 4:6 in 2:6 je Blaž Rola iskreno dejal: »Sem v pripravljalnem obdobju in resnično delamo dobro. Moje igre niso odsev tega, kar počnemo. Na turnirjih bom začel nastopati nekje v začetku marca. S takšno igro nisem imel možnosti proti Majchrzaku in tudi njegova igra mi resnično ne ustreza. Jutri v igro dvojic na polno in potem nas čakajo še dvoboji posameznikov. Dali bomo vse od sebe.«

Oceno prvega dne in predvidevanje za nedeljske dvoboje je podal tudi slovenski kapetan Miha Mlakar: »Moram priznati, da je rezultat 1:1 po prvem dnevu kar realen. Bedene je v težki tekmi v odločilnih trenutkih pokazal kakšen igralec je, Rola pa je res v pripravljalnem obdobju in proti Kamilu ni mel možnosti. Četudi bi vodili z 2:0 bi razmišljal enako: v dvoboju dvojic gremo na polno in zaenkrat računam na Aljaža in Blaža.«

V dvorani Lukna v Mariboru se je zbralo več kot tisoč navijačev, takšno število oziroma še kakšen več, pa bo potrebnih za nedeljski del obračuna med Slovenijo in Poljsko. Energične tribune bodo zagotovo pripomogle, da bodo slovenski teniški mušketirji dali od sebe vse in še malenkost več.