Roger Federer prvi polfinalist zaključnega mastersa!

08.11.2012
LONDON, VB - Dvakratni branilec naslova zadnjega teniškega turnirja v letu Roger Federer je z drugo zmago v skupini B kot prvi odšel v polfinale. V večernem obračunu je Juan Martin del Potro zlahka preskočil Srba Janka Tipsarevića.

31-letni švicarski teniški čarovnik je v prvi tekmi drugega dne skupine B po dveh zaporednih nizih s 6-4, 7-6(5) ugnal stalno stranko Davida Ferrerja. Prav neverjetno je, kakšen medsebojni izid ima Švicar s Špancem - premagal ga je v vseh štirinajstih medsebojnih tekmah, od tega na enajstih brez izgubjenega niza.

Čeprav je Federerjeva igra danes 'puščala', predvsem po zaslugi ogromnega števila nevsiljenih napak (39), je vendarle uspel slaviti, s tem pa je postal prvi polfinalist letošnjega zaključnega turnirja osmerice v Londonu. Federer je izkoristil 2 žogi za brejk od 4, Ferrer pa le 1 od 10.

Federer je 2. nosilec v britanski prestolnici, na zaključnih turnirjih pa je vknjižil že 41. zmago. Letos jih ima na računu že 70, 40 na trdi podlagi, lovi pa sedmo lovoriko v sezoni in tudi sedmo na turnirjih najboljše osmerice. V kolikor bi mu uspelo, bi se na večni lestvici zmagovalcev teniških turnirjev izenačil z legendarnim nergačem Johnom McEnroem, ki jih je v karieri nanizal 77.

''To je poseben turnir v mnogih pogledih'', pravi Federer, ki je že enajstič udeležec zaključnega dogodka sezone. ''Od nekdaj sem hotel biti del tega dogodka, na katerem sem velikokrat prišel do odličnih rezultatov. V teh letih sem se veliko naučil in v veselje mi je, da igram tu in na vseh krajih, kjer je potekal ta turnir. No, ta mi je še posebej pri srcu, tu je res odlično vzdušje'', je dejal Roger, ki je bil vidno zadovoljen, da bo London še naslednja tri leta gostil zaključni dogodek sezone.

V samem dvoboju sta Ferrer in Federer že v prvih treh igrah imela sedem priložnosti za brejk. Švicar je prvi izkoristil dano, toda borbeni Španec ga je ujel. Kljub velikemu številu nevsiljenih napak je Federerju v 10. igri uspelo dvigniti nivo ter zadati odločilni udarec za dobjen 1. niz, v drugem pa je proti koncu Švicar dvakrat zapravil 30:0 na servis nasprotnika, zmago pa ujel v podaljšku po 1 uri in 49 minutah.

David Ferrer ima letos še vedno največ zmag na ATP Touru (73-15)

Iz enajstih nastopov je 31-letni Baselčan že desetič polfinalist, zanimiv in impresiven pa je še en podatek. Z igralci, ki so že dopolnili 30 let, ima od leta 2002 (izgubil z Agassijem) razmerje 102-1, edini poraz mu je letos v Halleju zadal Tommy Haas. V Londonu ni izgubil že od leta 2009, ko ga je ugnal takratni zmagovalec Nikolaj Davidenko.

David Ferrer je v uvodnem krogu premagal Juana Martina del Potra, sam pa je danes naredil manj napak od Federerja, a vseeno preveč. Leta 2007 je Ferrer igral finale zaključnega mastersa, z zmago v zadnjem krogu po skupinah pa še ima možnost, da se prebije v polfinale.

Juan Martin del Potro ni imel težav z Jankom Tipsarevićem

Definitvno je že znano, da polfinala ne bo videl osmopostavljeni Janko Tipsarević. Srb je po gladkem porazu proti Rogerju Federerju doživel še en hud poraz. Tokrat ga je z igrišča pospravil Argentinec Juan Martin del Potro, ki je v prvem nizu celo zavezal kravato, nato pa rutinirano odigral drugi del za zmago s 6-0, 6-4.

Južnoameričan je finalist zaključnega mastersa iz leta 2009, v zadnjem dejanju po skupinah pa bo imel za nasprotnika Rogerja Federerja, katerega je ugnal pred kratkim v finalu Basla. ''Zadovoljen sem, da sem uspel premagati Janka. Igral sem veliko boljše kot s Ferrerjem. Zmaga po dveh zaporednih nizih mi daje upanje, da se uvrstim v nadaljnje tekmovanje, vem pa, da bom moral pokazati še boljšo igro, če bom hotel premagati Rogerja'', je povedal Argentinec, ki je Srba premagal v vseh štirih mesebojnih dvobojih.