Debitant na OP ZDA Blaž Rola v uvodnem krogu namučil Verdasca!

25.08.2014
NEW YORK, ZDA - Najboljši slovenski teniški igralec Blaž Rola je prvič v karieri zaigral na članskem Odprtem prvenstvu ZDA in kljub težkemu tekmecu prikazal fantastično igro. Za preboj v 2. krog sicer ni bilo dovolj, a dvakratnega četrtfinalista v Flushing Meadowsu (2009 in 2010) Fernanda Verdasca je dodobra namučil in ga držal v šahu do konca 5. niza.

Prvi slovenski teniški lopar Blaž Rola je debitiral na zadnjem Grand Slamu sezone, ki se igra na terenih Flushing Meadowsa. Žreb mu je v 1. krogu namenil favoriziranega Fernanda Verdasca, nekoč že 7. igralca sveta, danes pa 37., ki ima večletne izkušnje z vseh največjih turnjev sveta, tudi OP ZDA, na katerem je dvakrat prišel med osem najboljših. No, 30-letnega Madridčana pa je slovenski teniški as v 1. krogu zelo namučil. Če Verdasco ni poznal Blaža do danes, ga po današnji tekmi vsekakor bo za vselej. Zmagal je šele po petih nizih s 6-3, 3-6, 7-5, 1-6 in  6-4 ter več kot 3 urah igre.

Na igrišču številka 7 je bil 23-letni Rola (87. na ATP) blizu senzaciji, da izloči Verdasca že v 1. krogu, kar je lani uspelo Hrvatu Dodigu. Žal se mu je po super igri v zaključku 5. niza zatresla roka. Neizkušenost je terjala svoj davek in to bo dobra šola za Ptujčana za vse prihodnje nastope na veliki sceni.

Blaž Rola je več kot 3 ure pretil favoriziranemu Fernandu Verdascu v 1. krogu OP ZDA, na koncu pa je zadrhtela roka in izkušeni Španec je to hitro izkoristil.

1. niz

Verdasco je blestel na servisu v uvodnem nizu. Ob dobrem odstotku zadetih prvih začetnih udarcev v polje, je oddal le eno točko, s tem pa Blažu onemogočil vak poskus za odvzem servisa. Ptujčan se je enakopravno kosal vse do 3-3, nato pa je v sedmi igri oddal igro na svojem servisu in tekmeca spustil predse. Španec je vodstvo potrdil s še enim brejkom v 9. igri in osvojenim nizom po 34 minutah.

2. niz

V nadaljevanju je Rola pokazal zobe. V 3. igri drugega dela si je priigral vodstvo z brejkom, ki pa ga ni potrdil. Verdasco je izgubjeno ekspresno pridobil nazaj, nato pa v šesti igri ni izkoristil žogice za drugi zaporedni brejk. Kar ni uspelo Madrdčanu, je Roli. Priigral si je tri vezane žogice za ponovno vodstvo z brejkom in vpisal tretjo za 4-3, ponovil vajo tekmeca iz uvodnega niza in s še enim brejkom izenačil na 1-1 v nizih. Verdasco je v 9. igri poskušal vse, da se obdrži, vendar je četrto žogico v tej igri Rola izkoristil za osvojen 'set' v katerem je veliko bolje returniral. Na servisni črti je bil suveren, 0/5 na drugi servis pa ni imel nobenega pomena. Skupaj je od desetih žogic za odvzem servisa izkoristil 3. (37 minut)

3. niz

V prvih petih igrah 3. niza smo videli tri odvzeme servisa. Začel je Verdasco za 2-1, Ptujčan je vrnil na 2-2, vendar je spet zaostal, šele nato je Španec, dvakratni četrtfinalist OP ZDA potrdil prednost, tudi ta pa je bila kratkotrajna, veljala je le do 8. igre, v kateri je Blaž že petič v tekmi strl začetni udarec nasprotnika, ki je v tem delu naredil kar 7 dvojnih napak. Vseeno pa ni bilo dovolj za niz. 11. igra in brejk Verdasca je bilo usodno kljub veliki borbenosti in nepopustljivosti Blaža, ki je imel 'šanso' tudi v 12. igri, da spelje niz v tajbrejk. (50 minut)

4.niz

Da je postal vrhunski tenisač, stalni član tistih, ki se za točke borijo na ATP-jih, je dokazal v 4. nizu. Mojstrstvo lanskoletnega ameriškega študentskega prvaka je izkušeni Španec občutil v 4. nizu, v katerem je Blaž dominiral. Povedel je 3-1, pa 5-1, Verdasco se je zavedal, da ga čaka 5. niz, niz, ki bo odločil o današnjem zmagovalcu dveh tenisačev, ki igrata z levbo roko. Dveh, ki pa imata teniško osebno izkaznico čisto drugače izpolnjeno. Četrti del tekme je bil izenačen le prve tri igre, ki so trajale nekaj dlje časa, za naslednje štiri je Rola potreboval le nekaj minut, da jih je vpisal na semafor.

5. niz

V 5. nizu je šlo na vse ali nič. Oba sta se zavedala, da bi kljub več brejkom, sedaj lahko o zmagovalcu odločal že en odvzem servisa in prav to se je zgodilo. Verdasco je čakal na svoj trenutek. Prvega je imel že v 8. igri, pa je Blaž brejk žogico izničil, v 10. pa je vodil 30:0, nakar je izkušeni Španec dobil 4 točke zapored in odšel v 2. krog.

31. nosilec Fernando Verdasco je šele po petih nizih strl Blaža Rolo. Španec je dobil zadnje štiri točke (skupaj le eno več) in zmagal še preden bi se tekma prevesila v tajbrejk (na OP ZDA se v 5. nizu igra podaljšana igra, kar je posebnost na Grand Slamih).

O izenačenosti dvoboja priča število osvojenih točk. Fernando Verdasco, ki je igral v 19 finalih (6 naslovov) na vseh podlagah, zunaj in dvorani, je osvojil le 1 točko več (152:151) in prišel do 7 brejkov iz 17 priložnosti, Rola prav tako do 7 iz 18 priložnosti, izkoristek točk na servis pa je bil za le eno odstotno točko boljši pri Špancu. Ja, bolj izenačene statistike skoraj ne more biti.

Za nastop v 1. krogu igralci na OP ZDA dobijo več kot 35,000 USD (bruto) in 10 ATP točk!

Andrey Kuznetsov (Russia) beat Bradley Klahn (U.S.) 6-4 4-6 6-3 7-5
5-Milos Raonic (Canada) beat Taro Daniel (Japan) 6-3 6-2 7-6(1)
Blaz Kavcic (Slovenia) beat Donald Young (U.S.) 7-5 6-4 6-4
1-Novak Djokovic (Serbia) beat Diego Schwartzman (Argentina) 6-1 6-2 6-4
3-Stanislas Wawrinka (Switzerland) beat Jiri Vesely (Czech Republic) 6-2 7-6(6) 7-6(3)
16-Tommy Robredo (Spain) beat Edouard Roger-Vasselin (France) 6-4 6-3 6-4
Peter Gojowczyk (Germany) beat Benjamin Becker (Germany) 6-2 6-4 6-2
Aleksandr Nedovyesov (Kazakhstan) beat James McGee (Ireland) 4-6 6-2 6-1 7-6(3)
Thomaz Bellucci (Brazil) beat Nicolas Mahut (France) 7-6(4) 6-4 6-1
22-Philipp Kohlschreiber (Germany) beat Facundo Bagnis (Argentina) 6-2 7-6(3) 6-3
31-Fernando Verdasco (Spain) beat Blaz Rola (Slovenia) 6-3 3-6 7-5 1-6 6-4
Simone Bolelli (Italy) beat Vasek Pospisil (Canada) 2-6 6-4 6-2 3-6 6-3
Pablo Carreno (Spain) beat Andreas Beck (Germany) 6-3 4-6 6-2 7-6(0)
9-Jo-Wilfried Tsonga (France) beat Juan Monaco (Argentina) 6-3 4-6 7-6(2) 6-1
8-Andy Murray (Britain) beat Robin Haase (Netherlands) 6-3 7-6(6) 1-6 7-5
Benoit Paire (France) beat 24-Julien Benneteau (France) 7-6(4) 5-7 6-4 4-6 6-4
Matthias Bachinger (Germany) beat Radek Stepanek (Czech Republic) 6-3 6-2 6-2
Nick Kyrgios (Australia) beat 21-Mikhail Youzhny (Russia) 7-5 7-6(4) 2-6 7-6(1)
Matthew Ebden (Australia) beat Tobias Kamke (Germany) 6-4 6-3 7-6(2)
Andreas Seppi (Italy) beat Sergiy Stakhovsky (Ukraine) 6-3 6-1 6-4
23-Leonardo Mayer (Argentina) beat Albert Montanes (Spain) 6-2 3-0 (Montanes retired)
Paul-Henri Mathieu (France) beat Gilles Muller (Luxembourg) 6-7(7) 7-5 7-6(6) 6-7(5) 6-1