Filip Jeff Planinšek zmagal na mladinskem ITF turnirju v Kranju

21.08.2019
Aljaž Bedene, Andreja Klepač in Filip Jeff Planinšek so nastope na mednarodnih turnirjih prejšnji teden zaključili z zmagami.

Portorož pretekli teden ni bil le v znamenju rož temveč tudi v znamenju tenisa. Za nami je še en izvrstno organiziran ATP challenger Zavarovalnica Sava Slovenia Open, ki je postregel z vsem kar turnirji tega ranga ljubiteljem tenisa ponujajo, za piko na i pa je z zmago, tretjo slovensko v sedemletni zgodovini turnirja, poskrbel trenutno naš najboljši igralec Aljaž Bedene.
Potem, ko je pred okrog 2000 gledalci v polfinalu s 6:2 6:3 v slovenskem obračunu premagal Blaža Rolo je bil v finalu pred še enkrat polnimi tribunami teniškega stadiona s 7:5 6:3 boljši od izvrstnega Norvežana Viktorja Durasovića. Aljaž je osvojil šestnajsti challenger v karieri, na lestvici ATP pa pridobil deset mest in se povzpel na 80. mesto.
Še en dober turnir je tudi za Blažem Rolo, ki se je še na četrtem turnirju serije challenger od zadnjih petih uvrstil v polfinale. Na lestvici ATP mu je to prineslo napredovanje za 14 mest tako da ga ta teden najdemo na visokem 127. mestu. Dobra forma obeh naših igralcev je (bila) tudi odlična napoved za oba pred četrtim turnirjem za grand slam, ki se je s kvalifikacijami začel v New Yorku. Te je z zmago začel Blaž Kavčič, še enkrat več pa je že po uvodnem srečanju nastope končala Dalila Jakupović. Ni se izšlo tudi Blažu Roli.

V Portorožu pa niso nastopali samo profesionalci temveč tudi igralci in igralke v vseh starostnih kategorijah, ki so se borili za točke teniške lestvice Tenis Slovenije. Finalni turnir Lino v starostni kategoriji do 12 let je pri deklicah osvojila 1. nosilka Zala Vnuk (TkTal), ki je v finalu s 6:2 6:1 ugnala drugo nosilko Stefanijo-Katarino Mrvar (Šentjur). B turnir deklic je osvojila Zoja Peternel (ŠDTŠR). V finalu je bila s 6:2 6:1 boljša od Lare Lepin (Ol-Lj). Pri dečkih sta se v finale A turnirja uvrstila peti nosilec Gašper Matijašič (Grosuplje) in prvi nosilec Marko Retelj (Otočec). Finalni obračun je po predaji Matijašiča brez boja dobil Marko Retelj. V B turnirju sta bila finalista Lenart Rener (Tr-Kr) in Nikita Sikanov (ŠD_LTA). Turnir je osvojil Nikita Sikanov, ki je v finalu slavil s 6:1 7:5.

Zadnji turnir na tenis festu, na katerem je nastopilo več kot 600 mladih igralcev in igralk in je štel za slovensko teniško lestvico, OP Odmev v starostni kategoriji do 14 let, je pri deklicah ob popolni prevladi igralk ŽTK Maribor osvojila Anamari Žnuderl, ki je v finalu s 6:2 6:2 premagala Lijo Mumlek. Pri dečkih je v A turnirju slavil Žiga Švec (Mu-So), ki je bil v finalu s 6:4 6:1 boljši od Jake Tomažina (AsLit). V B turnirju dečkov je bil najboljši Peter Marn (Radom), ki je v finalu s 6:1 7:5 ugnal Leona Šmarčana (ŠD_LOK).

V soboto in nedeljo so nastopili še najmlajši v starostni kategoriji 8-11 let. V mini tenisu je pri dečkih zmagal Taj Cerar Žilič (Tabre), ki je v finalu premagal klubskega soigralca Marka Pavčiča. Pri deklicah je bila najboljša Hana Peterlin Pahor (Benč). V finalu je bila boljša od Stele Antolinc (Lta).

Turnir v midi tenisu je osvojil Luka Požonec (Tk-CC), ki je v finalu premagal Alekseja Muleja (Maja). Pri deklicah je zmagovalka Veritsa Yaneva (Brežice). V finalu je bila boljša od Une Grubešič (Krško).

Turnir dečkov v tenisu do 10 let je osvojil Aljaž Štor (ŠD_LOK). V finalu je premagal Marka Škundriča (ŽTK Maribor). Pri deklicah je slavila Zoja Peternel (ŠDTŠR), ki je v finalu premagala Niko Mlakar (TkMed).

Turnir v tenisu do 11 let je pri dečkih osvojil Lasse Zajc Gajšek (Topten). V finalu je bil boljši od Jana Najzerja (Maja). Pri deklicah do 11 let je slavila Tara Murshed (ŽtkMb), ki je v finalu premagala Zojo Peternel.

Kranj, Maribor in Domžale v avgustu gostijo mednarodne mladinske turnirje ITF 4. ranga. Serijo treh turnirjev so odprli Kranjčani. Na turnirju je nastopilo več kot 200 mladih igralcev in igralk. Vlogo prvega favorita za zmago na turnirju je upravičil prvi nosilec Filip Jeff Planinšek ter zasluženo dvignil zmagovalni pokal. 18-letni Mariborčan, ki trenira na Ptuju, z 237. mestom naš najvišje uvrščen mladinec na svetovni teniški lestvici ITF je turnir odigral odlično in se zasluženo veselil prve zmage na turnirjih ITF letos. Na poti do zmage je v četrtfinalu s 6:3 6:1 premagal Slovaka Jakuba Katucha, v polfinalu pa je bil s 6:7(2) 6:2 7:6(4) boljši še od 5. nosilca Srba Vanje Dobrinjaca. Za prvi naslov letos se je pomeril s tretjim nosilcem Slovakom Lukasom Palovicem. V zelo izenačenem obračunu je bil Filip Jeff boljši s 6:4 6:7(4) in 6:3.
Med dekleti se je z uvrstitvijo v polfinale izkazala 15-letna Mariborčanka Petja Drame. V polfinalu jo je nato s 6:1 6:2 premagala prva nosilka in kasnejša zmagovalka turnirja, Hrvatica Noa Krznarić.
V konkurenci dvojic sta se v polfinale pri fantih uvrstila Jan Kupčič in Matic Dimic, ki pa sta polfinalni obračun izgubila. S 3:6 6:3 11:9 sta ju premagala prva nosilca Slovaka Lukas Palovic in Lukas Pokorny. Pri dekletih sta se najdlje, prav tako do polfinala prebili sestri Tara Katarina in Ela Nala Milić. Tu sta s 3:6 6:7(5) izgubili s 1. nosilkama, Slovakinjama Aniko Jaskovo in Vando Vargovo.

Tretjo mednarodno slovensko zmago pretekli teden je na WTA turnirju v Cincinnatiju v konkurenci dvojic vpisala Andreja Klepač s soigralko Lucie Hradecko. Na poti do finala sta 8. nosilki turnirja dvojic v drugem krogu s 6:2 6:3 premagali Ukrajinko Lyudmylo Kichenok in Latvijko Jeleno Ostapenko, v četrtfinalu pa jima ni bilo potrebno na igrišče sta jima nasprotnici, prvi nosilki Su Wei Hsieh iz Tajvana in Barbora Srtycova iz Češke, srečanje predali. Ponujeno priložnost sta izkoristili in v polfinalu s 7:6(7) 7:5 premagli češki sestri Karolino in Krystino Pliskovo. V finalu sta se pomerili z Nemko Anno Leno Groenefeld in Nizozemsko Demi Schuurs ter zmagali s 6:4 6:1. Zmagovalki sta si razdelili 155.980 $ denarne nagrade, za Klepačevo pa je to prva zmaga med dvojicami letos in sedma v karieri.

Ta teden so mladinci v Mariboru, kjer v organizaciji ŽTK poteka drugi turnir serije ITF. Prvi krog je našim igralcem in igralkam prinesel 18 zmag, med favoriti za zmago pa je tudi tokrat Filip Jeff Planinšek.

V Ljubljani bo od srede do konca tedna potekal mednarodni veteranski turnir Ljubljana Tivoli Open 2019. Prijavljenih je 120 igralcev in igralk iz šestnajstih držav.

pripravil: Bojan Matevžič