Jan Kupčič je na mladinskem turnirju v Splitu končal kot finalist

07.08.2019
Tudi pretekli teden so naši mladinci lahko bili zadovoljni z izkupičkom na mednarodnih turnirjih, saj so se ponovno vmešali v boj za najvišja mesta.

18-letni Mariborčan Jan Kupčič je na mladinskem turnirju ITF 5. ranga v Splitu prišel do finala, tu pa izgubil. Potem, ko je v polfinalu s 7:5 6:3 premagal hrvaškega kvalifikanta Karla Krola, se je v prvem finalu na turnirjih ITF letos in drugem v karieri za prvi karierni ITF naslov boril s 16-letnim Švedom Adamom Heinonenom, 602. igralcem mladinske svetovne teniške lestvice. Kupčič je do finala prišel brez izgubljenega niza, Šved je moral za preboj v finale dvakrat odigrati tri nize. V obračunu za naslov zmagovalca je bil Heinonen boljši in je zmagal s 6:1 6:1. Na mladinski svetovni teniški lestvici je Jan pridobil 42 mest in je trenutno kot drugi Slovenec uvrščen na 507. mesto.
Noka Jurič je na istem turnirju med dekleti izgubila v polfinalu. S 5:7 6:1 6:4 jo je premagala 17-letna Rusinja Alexandra Vasilyeva. Za Juričevo, ki je bila junija finalistka turnirja ITF v Banja Luki je to drugi najboljši dosežek v karieri. Na lestvici ITF je pridobila 159 mest in je ta teden na 1110. mestu. V četrtfinale turnirja deklet se je v Splitu uvrstila tudi Alja Belinger. Četrtfinalni obračun je s 6:7(5) 2:6 izgubila z Rusinjo Anastasio Kovalevo.

Najboljši dosežek v karieri je z uvrstitvijo v četrtfinale turnirja ITF 4. ranga v portugalski Leiriji uspel Tari Katarini Milić. V tretjem krogu je za uvrstitev v četrtfinale z 0:6 6:3 6:2 premagala romunsko kvalifikantko Andreo Feodorovo in se je za nastop v polfinalu borila s 3. nosilko, Rusinjo Kristino Volgapkino. Rusinja je bila boljša nasprotnica in je slavila s 6:2 6:2. Tara Katarina je na lestvici ITF napredovala za 188 mest in je na 1137. mestu.

Dva odlično odigrana turnirja Tennis Europe v starostni kategoriji do 16 let sta za našim mladim igralcem Aljažem Kirbišem. Prejšnji teden je bil v Waiblingenu dvakratni finalist, ta teden pa se je na turnirju v Ulmu ustavil v polfinalu. V Ulmu je zmagal štirikrat. V tretjem krogu je s 7:5 6:0 premagal Poljaka Adama Kuliga, v četrtfinalu pa je bil s 6:4 6:2 boljši od Nemca Laurenta Calaca. V polfinalu ga je s 6:1 6:4 premagal Nemec Luis Dobelmann. Aljaž je na lestvici TE pridobil 51 mest in je ta teden kot četrti Slovenec na 127. mestu.

Tudi člani so na turnirjih challenger in ITF dobro nastopali. Odlično se je na turnirje vrnil Tom Kočevar Dešman, ki je po daljši odsotnosti nastopil na tretjem turnirju letos. Pred dvema tednoma je bil četrtfinalist v Welsu, pretekli teden pa se je uvrstil v polfinale na turnirju ITF (15.000 $) v Novem Sadu. V drugem krogu je s 7:5 6:3 premagal romunskega mladinca, 18-letnega Gabriela Dico, v četrtfinalu pa je z 2:6 6:3 6:2 premagal še prvega nosilca, Bolgara Alexsandra Lazarova, 501. igralca lestvice ATP in teden prej zmagovalca turnirja ITF v Casablanci. V polfinalu je igral s črnogorskim kvalifikantom Ljubomirom Čelebićem in izgubil s 5:7 4:6. Ta teden bo nastopil na turnirju TS v Portorožu, kjer se bo boril za povabilo v glavni žreb ATP challengerja Zavarovalnica Sava Slovenia Open 2019.

Za Blaža Rolo se je izvrstna serija nastopov in rezultatov na turnirjih serije ATP challenger končala v četrtfinalu turnirja v Segoviji. Po treh polfinalih in enem finalu na zadnjih štirih turnirjih se je tokrat na turnirju z nagradnim skladom 69.280 € uvrstil v četrtfinale. V drugem krogu je s 7:5 6:1 premagal 14. nosilca, Francoza Baptista Crepatteja, 332. igralca lestvice ATP, v četrtfinalu pa je za peti zaporedni polfinale igral s 23-letnim Francozom Hugom Grenierjem, 487. igralcem lestvice ATP.
Po hudem boju in nekaj manj kot treh urah igre je bil Francoz boljši s 6:7(5) 7:6(8) in 6:4. Oba igralca sta izjemno servirala, tako da smo v celotnem srečanju videli samo tri brejke, vse tri v tretjem nizu, od katerih je Francoz dosegel dva, Blaž enega. Odločilni servis je Blaž izgubil v deveti igri tretjega niza, ko je Francoz z brejkom povedel s 5-4. Na koncu je bil Grenier v seštevku točk boljši s 128-123.
Blaž je na zadnjih enaindvajsetih srečanjih na turnirjih serije ATP challenger dosegel kar šestnajst zmag in zabeležil le pet porazov, na lestvici ATP pa hitro napreduje tja, kjer je nekoč že bil, proti najboljši stoterici teniških igralcev sveta. Po turnirju v Segoviji je 137. igralec sveta. Po tednu dni odmora ga bomo naslednji teden lahko spremljali na challengerju Zavarovalnica Sava Slovenia Open 2019 v Portorožu.

Na turnirju ITF (25.000 $) na Poljskem je Nina Potočnik, potem, ko je prejšnji teden izgubila v finalu, ta teden nastope končala v drugem krogu. S 6:3 6:3 jo je premagala poljska mladinka, 18-letna Ania Hertel.

Končane so kvalifikacije za letošnja mladinska ekipna evropska prvenstva. Zadnji sta v kvalifikacijah nastopili ekipi fantov in deklet v kategoriji do 16 let. Fantje so pod vodstvom Tomaža Berendijaša odpotovali v italijanski Latiano, kjer so slovenske barve branili Gal Emeršič Potočnik, Sebastian Dominko in Aljaž Jeran. Naša ekipa je igra v skupini z Belorusijo, Belgijo, Češko, Izraelom, Italijo, Malto in Ukrajino. Uvodno srečanje so naši fantje odigrali z ekipo Malte in zmagali s 3-0. Točke so prispevali Aljaž, Gal ter dvojica Gal in Sebastian. V polfinalu so se merili s prvimi favoriti in najmočnejšo ekipo na turnirju, Čehi. Ti so bili v srečanju z našimi fanti boljši in so brez težav slavili s 3-0 ter si zagotovili napredovanje na zaključni turnir. Naše ekipa se je z ekipo Italije borila za končno tretje mesto na turnirju, a ni bila uspešna. Italijani so dobili oba posamična obračuna in na koncu zmagali z 2-1. Naši fantje so osvojili končno četrto mesto.

Dekleta so igrala v češkem Rakovniku, kjer so pod vodstvom Gregorja Soka nastopile Petja Drame, Pia Marija Rebec in Brina Šulin. V naši skupini so bile še ekipe Avstrije, Belorusije, BiH, Češke, Madžarske, Luksemburga in Nizozemske. Slovenke so prvo tekmo igrale z ekipo Nizozemske in zmagale z 2-1. Točki sta osvojili Pia in Petja, Brina in Pia sta tekmo dvojic izgubili. V polfinalu so bile nasprotnice naših deklet druge nosilke turnirja Belorusinje, ki so v uvodnem srečanju s 3-0 premagale Luksemburg. Naša dekleta so izgubila z 0-3 in so se za končno tretje mesto borila z ekipo Bosne in Hercegovine. Igralke BiH so bile boljše, dobile so oba posamična obračuna in na koncu zmagale z 2-1. Naša dekleta so osvojila končno četrto mesto.

Po tritedenskem počitku so se igralci in igralke vrnili na slovenska teniška igrišča in začeli s tekmovanji zadnjega dela sezone 2019. Pred njimi je pester mesec, ki bo še posebej teniško bogat prihodnji teden, ko bodo v Portorožu ob ATP challengerju nastopili igralci in igralke v vseh starostnih kategorijah. Že ta teden začenjajo člani, ki se na OP borijo za denarni sklad 2500 € in povabilo v kvalifikacije ter glavni žreb challengerja.

Še pred njimi pa nastope končujejo igralci in igralke na OP Odmev do 14 let v Domžalah in Krškem ter na OP Petrol do 18 let v Portorožu. Pri dekletih je bila na OP Petrol 18 najboljša Alja Belinger (ŠD-LTA), ki je v finalnem obračunu s 6:0 6:1 premagala Pio Poglajen (AsLit). Pri fantih se bosta za naslov borila Miha Vetrih (Sgrad), ki je v polfinalu s 6:3 6:4 premagal Miho Kastelca (ŠtkVe) in Bor Artnak (AsLit), ki je bil v drugem polfinalu s 6:4 6:0 boljši od Tristana Lukasa Nickelja Koželja (Radom). Na OP Odmev v starostni kategoriji do 14 let sta se pri dečkih v finale A turnirja uvrstila Nal Sok (Tc-Lj), ki je v polfinalu s 4:6 6:3 6:3 premagal Filipa Zvera (N.Gor) in Marko Požonec (Tk-CC), ki je v drugem polfinalu s 6:0 6:2 izločil Borisa Barjektareviča (Sl-Lj). B turnir dečkov je osvojil Leon Šmarčan (ŠD_LOK). V finalu je s 6:4 6:2 premagal Matica Kolmana (Radov). Na turnirju deklic, te so nastopale v Krškem sta se v finale uvrstili Pia Petelinšek (ŽtkMb), v polfinalu je s 6:0 6:3 premagala Stefanijo Katarino Mrvar (Šentjur) in Julija Bogatin (Koper), ki je bila v drugem polfinalu s 7:5 6:3 boljša od Karin Dirnbek (Krško). Finalni obračun je dobila Petelinškova, ki je Bogatinovo ugnala s 3:6 6:0 6:2. Pia Petelinšek je osvojila prvi turnir TS v karieri.

Prihodnji teden bodo vse poti vodile v Portorož, ki bo gostil ATP challenger Zavarovalnica Sava Slovenia open 2019. Nastopila bosta tudi naša najvišje uvrščena igralca na svetovni teniški lestvici Aljaž Bedene in Blaž Rola. Oba sta v izvrstni formi in to bo lepa in pravzaprav edina priložnost za slovenske ljubitelje tenisa, da ju vidijo na delu v živo. Zaradi njiju, slovenskih igralcev, ki bodo za nastop na challengerju prejeli posebno povabilo in seveda pestrega obturnirskega dogajanja s koncerti na portoroški plaži naj bo tudi za vas prihodnji teden teniško obarvan. Vabimo vas, da se nam pridružite v Portorožu in našim igralcem z navijanjem pomagate do nove portoroške zmage.

pripravil: Bojan Matevžič