Juan Martin del Potro utišal St.Jakobshalle v Baslu!

28.10.2012
BASEL, ŠVICA - Ne Roger Federer, ampak Juan Martin del Poro je letošnji zmagovalec ATP 500 turnirja v Baslu. V velikem finalu je po maratonskem obračunu, ki je trajal skoraj 3. ure, po treh nizih premagal rivala, 1. igralca sveta, 1. nosilca in dvkratanega branilca naslova Rogerja Federerja.

31-letni Roger Federer se pred domačimi gledalci v svojem domačem kraju ni uspel dokopati do svojega 6. naslova. Lovoriko mu je pred nosom speljal argentinski tenisač Juan Martin del Potro in se mu na najlepši način maščeval za vse poraze od leta 2009 naprej. Tandilčan je dvorano St.Jakobshalle utišal z rezultatom 6-4, 6-7 in 7-6 ter drugi teden zapored zmagal na ATP turnirjih. Naj spomnimo, prejšnjo nedeljo je na Dunaju v finalu premagal najboljšega slovenskega tenisača Grega Žemljo.

Južnoameričan je dosegel 4. turnirsko zmago v letošnji sezoni, v Baslu pa je od njegovih rojakov pred njim slavil Guillermo Coria leta 2003. Federerja je premagal prvič po novembru 2009, ko mu je v tistem letu speljal naslov na OP ZDA, potem pa mu vzel mero še na zaključnem mastersu. Zanimivo, a za Argentinca je to šele tretja zmaga nad prvimi tenisači sveta ob 13 porazih.

Roger Federer je bil kljub vsemu favorit turnirja. Igral je doma, devetič v finalu, pokal je dvignil petkrat, branil je točke iz lanskega leta, prav tako pa je bil 1. nosilec. Ni mu uspelo dobiti 77. naslova, s katerim bi se na 3. mestu večne lestvice izenačil z legendarnim Johnom McEnroem, s katerim imata tudi izenačeno število zmag na Touru (875). Američan ima v zbirki sicer 104 turnirske zmage, toda ATP jih šteje 77.

Roger Federer je devetkrat igral v finalu domačega ATP 500 turnirja v Baslu, zmagal pa je petkrat, kar je še vedno rekordni dosežek dogodka

Dobro je danes igral Del Potro. V prvih petih servisnih igrah je dobil 10 točk od 25, zadel 4 ase, Federerju pa vzel začetni udarec za 3-2. Prednost je obdržal in prvi del dobil s 6-4 po 35 minutah. Z dobrim serviranjem je tudi nadaljeval. V 2. nizu sta oba držala vajeti servisnih iger v svojih rokah, Argentinec pa je imel priložnost, da reši tekmo že po dveh nizih, če bi izkoristil priložnost, ko je imel v 12. igri prednost na servis nasprotnika. Tajbrejk je odšel v last Federerju, ki je po 64-minutnem 2. nizu izenačil stanje na semaforju. V odločilnem delu je imel domačin nekoliko več od igre. Zapravil je žoge za brejk, v podaljšani igri pa je z nekaj napakami sam sebi skopal 'grob'.

Juan Martin del Potro je v letošnji sezoni le enkrat zapustil poražen dvoranski turnir (17-1), februarja v Rotterdamu, ko ga je v finalu premagal prav čarovnik iz Basla. V zadnjih dveh tednih je nanizal devet zmag, ki so mu pripejale dva naslova, z zmago v Baslu pa bo na zadnji masters sezone v parizu prišel še bolj samozavesten. V dvorani Bercy bo 1. nosilec Roger Federer, ki še vedno vodi po turnirskih zmagah v letu 2012 (6).

Juan Martin del Potro je utišal dvorano v Baslu, podobno kot Djoković leta 2009

Teniško združenje je nekoliko spremenilo letošnje končno točkovanje zaradi razlik v terminih turnirjev. Federer bo jutri prištel 300 točk na ATP lestvici, toda čez 8 dni definitivno izgublja 1. mesto. Vsem igralcem bodo namreč naenkrat odšteli točke iz Basla, pariškega mastersa in zaključnega turnirja v Londonu. Vodilni položaj bo zopet v rokah Novaka Djokovića, ki bo najverjetnje tudi sezono končal kot številka 1, a navijači Federerja, pustite se presenetiti, ni še vse izgubljeno...