Krajan: Upam, da se maščujemo Franciji za poraz v finalu svetovnega nogometnega prvenstva

20.09.2018
Borna Ćorić je komaj hodil in sanjal nekaj minut po največji zmagi v karieri. Tudi kapetan Krajan je bil utrujen, po 16 urah in 36 minutah hrvaško-ameriške bitke na zadrskem pesku in soncu. Bil je to prizor kot iz vojne. Dva vojaka, Ćorić in Krajan, bila sta brez energije in moči, ampak sta kot profesionalca odgovarjala na novinarska vprašanja. "Nogometaši so na Svetovnem prvenstvu v Rusiji trikrat igrali podaljške, mi smo iih odigrali verjetno deset proti Američanom", se je šalil selektor Krajan na novinarski konferenci po končni zmagi 3-2v polfinalu Davisovega pokala.

Gospod Krajan, vaš kolega Jim Courier je bil svetovna številka 1, izvrsten taktik, zmagovalec turnirjev za Grand Slam, kakšen je občutek po zmagi?

''Neverjeten občutek, to je to, igranje v pokalu Davis je neverjetno..Ni besed. Imel sem morda 10 ali 11 let, ko je Courier zmagoval na Grand Slamih V čast ni je bilo imeti nasproti sebe tako renomiranega človeka. Ponosen sem, ker vodim "dream team", lahko tako rečem, drugače ne bi premagali Američanov. Močnejši smo bili zaradi Mateja Pavića, ki se je vrnil v ekipo.. Želim si, da ostanemo zdravi do finala.''

Nikola Pilić, ki ima 50 let izkušenj v Davisovem pokalu, mi je pred polfinalom dejal, da bo vse v redu, ker ste srkali znanje tudi od njega.

''Nekatere stvari sem definitivno videl in se naučil od njega. Kot igralec sem bil del njegove zmagovalne ekipe leta 2005. (v prvem krogu proti Američanom). To mi daje moči, da lahko kot selektor ponovim uspeh iz 2005. Ampak veliko sem se naučil tudi od številnih dugih.''

Borna je komaj hodil po tekmi s Tiafojem, kako pa ste vi?

''Podobno. Ne zaradi napora, kot ga je imel on, ampak zaradi emocij, utripa, .... Borna je na igrišču pustil srce,. Po tretjem nizu, ki ga je Borna izgubil s 13/11 v tajbrejku, smo odšli v garderobo. Rekel mi je da ga bolijo noge, trebuh, a potrebovali smo preobrat. Težko je, ko vodiš in nato izgubiš niz. za zmago pa potrebuješ naslednja dva.  Psihično zelo težko. Gledalci so bili tisti, ki so ga vodili do zmage. Če ne bi bilo podpore s tribun, ne bi bilo niti zmage.''

Prvič v zgodovini bosta isti državi igrale finale svetovnega nogometnega prvenstva in pokala Davis v enem letu. Bo šlo za nekakšen 'revanš'?

''Uspeh nogometašev je tudi nami spodbuda. To, kar so oni narediti v najbolj množičnem in najpopularnejšem športu na svetu je velika motivacija za vse nas. Upam, da se bomo maščevali Franciji.''

Vi ste iz Varaždina, tudi selektor nogometašev Zlatko Dalić je dober del življenja preživel v tem mestu..

''Imeti dva selektorja v finalu takšnih tekmovanj je čudovito. Varaždin je mesto dobrih športnikov, v zadnjih nekaj letih pa očitno selektorjev.''

Davisov pokal je slavno tekmovanje, največje ekipno v svetu športa. Kako bi primerjali teniški uspeh z nogometnim?

''Nič se ne more primerjati z nogometom. Ne moremo potegniti vzporednic, toda tenis je tudi zelo popularen. Naši igralci si to defitivno zaslužijo.''

''Ustrezajo nam vse podlage''

Mesto Lille je favorit za gostitev finalnega obračuna, kakšno podlago bodo izbrali Francozii?

''Mislim, da so pred težko nalogo. Mi smo dobri na vseh podlagah, od peska do trave. Trda podlaga bi mogoče bila njihova najbolša rešitev, ampak ustreza tudi nam. Ustreza nam tudi peščena podlaga, vse letošnje dvoboje v Davisovem pokalu smo dobili na pesku. Prilagodili se bomo na vse, brez dvoma bomo nevarno ne glede na to, kakšno podlago bodo izbrali.''

Finale Francije in Hrvaške, ki bo zadnje finale Davisovega pokala v dosedanjem formatu, bo potekalo od 23. do 25. novembra. Neuradno naj bi bil obračun v Lillu (stadion Pierre Mauroy), težava je le v terminu, saj se zadnjo soboto pred finalo pokala Davis tam igra ragbi. V tem primeru ne bo mogoče postaviti peščene podlage (če jo bodo Francozi seveda izbrali). Za postavitev trde podlage pa bi bilo dovolj časa.

pripravil: Jurica Godina