Murray z Lendlovim učinkom na pragu življenjskega cilja

11.07.2016
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Učinek, ki ga ima trener Ivan Lendl na uspehe Andyja Murrayja, nikakor ne more biti naključen.

Britanski tenisač je pod vodstvom Ivana Lendla osvojil svoj drugi Wimbledon (2013, 2016) in se tako kot pred tremi leti do lovorike v finalu sprehodil brez izgubljenega niza. Na osrednjem igrišču All England Cluba je pred štirimi leti osvojil tudi zlato olimpijsko kolajno, tudi takrat pa v finalu ni oddal niza proti Rogerju Federerju.

Vrnitev legendarnega Čeha je po mnenju teniških strokovnjakov napovedovala svetlo prihodnost drugemu igralcu sveta, a malokdo si je upal pričakovati, da bo Murray že na prvem velikem turnirju pokoril svetovno teniško elito se dokopal do prvega Grand Slama po letu 2013.

Ne moremo mimo dejstva, da mu je bil v pomoč nepričakovani izpad Novaka Đokovića, a marsikdo je še pred potencialnim obračunom prvega in drugega igralca sveta več možnosti pripisoval slednjemu. Tenisača sta na travnati podlagi odigrala dva medsebojna obračuna, oba pa je dobil Britanec. Zmesi dodamo še podporo domačega občinstva in vprašanje je, koga bi stavnice videle v vlogi favorita, če bi v Wimbledonu prišlo do ponovitve finala OP Francije.

Vsi 'če-ji' so zdaj odveč. Murray je upravičil pričakovanja Britancev in prišel do tretjega Grand Slama v karieri (3-8). Spotoma je prekinil še niz treh zaporednih porazov in nekoliko izboljšal svojo statistiko v finalih največjih turnirjev.

Britanec je samo v zadnjih dveh mesecih zaigral v petih zaporednih finalih (Madrid/Rim/OP Francije/London/Wimbledon) in osvojil tri lovorike. Po porazu v Parizu se je razšel z Amelie Mauresmo in v ekipo znova pripeljal Lendla. Od takrat je nanizal 12 zaporednih zmag in osvojil dva turnirja.

''To je odlično, vsi so vzneseni. Vsi so navdušeni, saj je Andyjeva ekipa trdo delala za ta dosežek,'' je zasluge svojim predhodnikom pripisal Lendl. ''Morda se je zdelo enostavno, a proti serverju, kakršen je Milos Raonic, ne smeš popustiti za sekundo. Dvoboj je odločil en brejk in Andyjeva osredotočenost je bila naravnost fantastična,'' je dodal Lendl in izrazil upanje, da se prihodnje leto vrne v All England Club.

Napeto tudi na lestvici

Murray pa je z zmago v Wimbledonu naredil še en velik korak proti uresničitvi življenjskega cilja, tj. prvo mesto na lestvici ATP! Čeprav je začetek sezone minil ob popolni prevladi srbskega tenisača, je Murray pridno nabiral točke in z nadvse uspešno travnato sezono močno znižal zaostanek za prvim igralcem sveta.

Đoković ima na lestvici Race to London, ki upošteva samo rezultate tekoče sezone, 8040 točk, Murray pa 7225, kar pomeni, da najboljša tenisača sveta loči samo še 815 točk.

pripravil: Ž. J.