Portugalci že prvi dan postavili stvari na svoje mesto, Slovenija praktično že izpadla

16.09.2016
Slovenska teniška reprezentanca po prvem dnevu odločilnega dvoboja za obstanek v 1. Evro-afriški skupini zaostaja 0:2 in je praktično brez možnosti za zmago.

Slovenska teniška reprezentanca v pokalu Davis je po prvem dnevu na Portugalskem v nemogočem položaju, saj izgublja 0:2. Pričakovano, saj na jug Evrope nista prišla Kavčič in Rola, pa še z njima bi bili v precej podrejenem položaju napram domačinom, ki imajo dva tenisača v TOP100.

Najprej se je maloštevilni publiki v Viani Do Castelo predstavil Tom Kočevar-Dešman. Njegov tekmec je bil prvi teniški igralec Portugalske Joao Sousa in na presenečenje je Ljubljančan vzel uvodni niz po podaljšani igri. Joao Sousa, 34. igralec sveta, je bil v škripcih tudi v drugem delu, ki ga je na koncu uspel dobiti po še enem tajbrejku, nato pa na peščenem terenu le pokazal, kdo je močnejši. Na koncu je domačinom priigral prvo točko z rezultatom 6-7(5), 7-6(3), 6-2, 6-1. Kočevar-Dešman je ponudil solidno predstavo, vredno vpoklica v reprezentanco, saj je šele 822. igralec sveta.

''Ja, moj nasprotnik je igral zelo dobro glede na ranking. Sam nisem pokazal najboljše igre, toda zmaga je zmaga. Tudi koleno je v dobrem stanju, ni tako hudo kot je bilo videti'', je povedal Sousa in demantiral tudi slovenskega kapetana Trupeja, ki je dejal, da je Kočevar-Dešman izgubil le zaradi slabše fizične pripravljenosti. ''Dejstvo je, da sem zmagal. Morda je res padel v 4. nizu vendar to ni razlog za poraz. Sam sem uspel dvigniti nivo na raven in strvari postaviti tja kamor spadajo''.

Tom Kočevar-Dešman je držal stil s favoriziranim Joaom Souso dva niza, nato pa je Portugalec zlahka dokončal tekmo in priigral prvo točko.

Za tem je na teren stopil edino slovensko upanje Grega Žemlja (158. na ATP), vendar ni uspel dobiti niti niza napram Gastau Eliasu. Ja, v Davisovem pokalu veliko pomeni tudi domači teren, tako kot pri nogometu. Portugalec, 61. tenisač sveta, je odigral dober tenis, Kranjčan, sicer najboljši slovenski tenisač, pa ni izkoristil priložnosti. Elias se je veselil zmage in druge točke za ekipo po rezultatu 6-4, 7-6(1), 6-4.

''Počutil sem se zelo dobro. Igrišče je bilo zelo počasno. Zadovoljen sem, posebej zato, ker sem imel dan treninga manj'', je povedal Elias.

Jutri so na sporedu dvojice, v slovenski ekipi pa bo z Žemljo zaigral mladi Sven Lah. Portugalci so v ekipo postavili oba najboljša, današnja kreatorja zmag in si že v soboto lahko zagotovijo obstanek v 1. Evro-afriški skupini pokala Davis. Možnosti Slovenije so praktično nične, preobrat bi bil ena največjih senzacij v tem tekmovanju, vsaj po videnem sodeč.