Z eno besedo: Epsko!

05.09.2018
NEW YORK, ZDA - Prvi igralec sveta Rafael Nadal se je po epski zmagi nad Dominicom Thiemom uvrstil v polfinale OP ZDA, kjer se bo pomeril s Juanom Martinom Del Potrom.

Branilec naslova Rafael Nadal se je po epskem boju uvrstil v polfinale OP ZDA, potem ko je v četrtfinalu z 0:6, 6:4, 7:5, 6:7(4), 7:6(5) ugnal Dominica Thiema. Finalista letošnjega Roland Garrosa sta se sploh prvič pomerila izven peščenih igrišč, Nadal pa je v medsebojnih dvobojih povedel z 8-3 (7-3 na pesku, 1-0 na trdi).

Maratonski obračun, ki se je razvlekel na štiri ure in 49 minut, je bolje začel Thiem. Prvemu igralcu sveta je uvodoma celo zavezal kravato, a se je Nadal pobral in dobil naslednja dva niza. Avstrijec je izid poravnal v podaljšani igri četrtega niza in v petem ubranil več brejk priložnosti, vključno s tremi zaporednimi pri zaostanku s 5:5, 0:40. Obračun se je prevesil v odločilno podaljšano igro, v kateri je Nadal pri izenačenju na pet izvlekel forehand winner, Thiem pa je v naslednji točki zgrešil težaven smash po še eni značilni obrambi Španca, ki se je veselil nove uvrstitve med najboljše štiri in že 12. zaporedne zmage v New Yorku.

Thiem je na osrednjem igrišču stadiona Arthur Ashe zabil 72 winnerjev in dobil šest točk več od Nadala (171-165), kar pa na koncu ni zadostovalo za zmago. Z uvrstitvijo v četrtfinale je dosegel svoj največji uspeh na grand slamih izven Roland Garrosa. Nadal je zabeležil 21. zmago v obračunih na pet nizov (21-12) in drugo na OP ZDA (2-2). Thiem je prav tako postal prvi tenisač po Andyju Roddicku (2004), ki je Nadalu zavezal kravato na zadnjem grand slamu sezone.

"Trpel sem, to bi bila prava izbira besed," je takoj po koncu njegovega najdaljšega obračuna v New Yorku povedal Španec. "Dominicu sem se opravičil. Res je super fant in zelo dober prijatelj. Prepričan sem, da bo imel veliko priložnosti za osvajanje največjih lovorik. Velik borec je," je dodal 32-letnik, ki je v uvodnem nizu dobil samo sedem točk. "Rekel sem si 'zbudi se, pozabi, kaj se je zgodilo, poskusi vztrajati in osvojiti kakšno igro'," je opisal svoje občutke.

Nadal je že z uvrstitvijo med najboljših osem postal edini tenisač, ki se je v letošnji sezoni prebil vsaj do četrtfinala vseh štirih grand slamov. Na OP Francije je prišel že do svoje 11. zmage (11-0), v Wimbledonu pa ga je po še enem epskem polfinalu izločil kasnejši zmagovalec Novak Đoković. Rafa v New Yorku napada že svojo četrto lovoriko (3-1), s katero bi se izenačil z Johnom McEnroejem.

V polfinalu ga čaka obračun s Juanom Martinom Del Potrom, prav tako že zmagovalcem OP ZDA (2009), ki je 6:7(5), 6:3, 7:6(4), 6:2 izločil domačega aduta Johna Isnerja. "Težko bo. Juan je odličen tenisač na vseh podlagah, a najtežje je z njim igrati na trdi. Vem, da bom moral igrati na najvišjem nivoju," je povedal Nadal, ki je Del Potra po petih nizih fenomenalnega tenisa izločil v četrtfinalu letošnjega Wimbledona.

"Če bom igral proti Nadalu, se nam obeta še ena podobna bitka kot v Wimbledonu," je še pred začetkom drugega četrtfinala dejal Del Potro. "Vedno rad igram s prvim igralcem sveta, ne glede na turnir, pogoje ali vreme. Priložnost imam igrati z najboljšim igralcem na svetu, to je zame nekaj izjemnega," je dodal Argentinec.