Brutalno, Iga Swiatek 's kolesom' deklasirala Pliškovo v finalu Rima

16.05.2021
RIM, ITALIJA - Iga Swiatek je v finalu WTA 1000 turnirja v Rimu zavezala dve kravati.

Redko, redko smo priča takšnemu finalu kot smo ga videli letos v italijanski prestilnici. Poljakinja Iga Swiatek, 15. nosilka turnirja Internazionali BNL d'Italia je namreč zmagala kar 6-0, 6-0.

Samo 46 minut, t.i. 'kolo' ali 'dvojna kravata, vse to je uspelo mladi, komaj 19-letni Igi v finalu Rima. Poljaknija, sicer tudi aktualna zmagovalka OP Francije, je Čehinjo dobesedno pometla iz igrišča ter izpustila le pičlih 13 točk. 4 točke v prvem in devet v drugem nizu, to je vse kar je uspelo 9. nosilki iz Češke.

Swiatek je osvojila treji naslov v karieri, pred tem je slavila le na Roland Garrosu lani in letos v Adelaidu. Ni kaj, v ponedeljek bo prvič v TOP10 na svetovni teniški lestvici.

To je seveda prvi finale v zgodovini rimskega turnirja, ki se je končal s takšnim rezultatom. Še najbližje se je končal tisti iz leta 1983, ki se je zaključil s 6-1, 6-0, zadnji finale na WTA turneji s takšnim izidom pa je bil leta 2016 v Bukarešti, ko je Halepova deklsairala Sevastovo. Če se usmerimo le na nivo WTA 1000 ali višje, pa je 'kolo' v finalu uspel Steffi Graff v finalu OP Francije, škodo je utrpela Zvereva.

''Ko mi je trener takoj povedal za rezultat sem mislila, da se je zmotil, saj sem bila osredotočena vse od začetka prav na vsako točko. Ključ vsega je, da ne mislilš na rezultat ampak samo na igro'', je povedala Poljakinja po zmagi v finalu, najkrajšem po letu 2009 in Carigradu, kjer je Vera Duševina 'ubila' Lucie Hradecko v samo 42 minutah (6-0, 6-1).

Dvojne kravate v finalu na WTA turneji od leta 2000
2006 Québec City, Marion Bartoli d. Olga Puchkova
2013 Sydney, Agnieszka Radwanska d. Dominika Cibulkova
2016 Bucharest, Simona Halep d. Anastasija Sevastova
2021 Rome, Iga Swiatek d. Karolina Pliskova

V profesionalni karieri Swiatkova nikdar ni zabeležila zmage brez izgubljene igre, Pliškova je drugič izgubila na takšen način, da se ni vpisala na semafor. Leta 2009 se ji je to zgodilo v četrtfinalu na enem izmed turnirjev serije ITF.

Poljska teniška igralka je tudi izjemna v finalih. V celotni karieri je njeno razmerje 16-3, od tega 6-2 v mladinski konkurenci, 7-0 na turnirjih serije ITF in WTA Touru 3-1. Ta teden se je v 3. krogu soočila z zaključno točko proti Krejčikovi, danes pa visoko dvignila v zrak pokal zmagovalke turnirja v večnem mestu.