Nadal brez problemov v četrtfinale, Kyrgios navdušil s povratkom

25.01.2015
MELBOURNE, AVSTRALIJA - Na OP Avstralije so bili danes na sporedu obračuni osmine finala, Španec Rafael Nadal pa ne kaže več nobenih težav po 2. krogu, ko se je rešil v zadnjem trenutku. Avstralec Nick Kyrgios je preobrnil dva niza zaostanka na Hisense Areni ter izločil Federerjevega krvnika.

3. tenisač sveta Rafa Nadal je osmič vsaj v četrtfinalu prvega Grand Slama sezone v Melbourne Parku. V 4. krogu je s 7-5, 6-1, 6-4 premagal dobrega prijatelja Kevina Andersona.

Po velikih težavah v 2. krogu, ko se je rešil šele v končnici 5. niza s Timom Smyczekom, je Španec že na zmagoviti poti. Z najboljšo predstavo v letošnjem letu je po dveh urah na Rod Laver Areni počistil z Južnoafričanom Kevinom Andersonom in ostaja v boju za lovoriko. V 1. nizu ni blestel, a je ubranil vse priložnosti Andersona, zlomil pa ga je pred morebitnim tajbrejkom. V drugem delu ja na svojem začetnem udarcu oddal vsega 4 točke in ekspresno povedel 2-0 v nizih, potem pa le rutinsko dokončal tekmo.

''Generalno, čeprav je imel Kevin priložnosti v uvodnem nizu, sem lahko zadovoljen. Mislim, da sem igral veliko bolje kot prejšnje dni. Četrtfinale je lep rezultat. Sem sem prišel po hitrem porazu v Dohi, zadnjih sedem mesecev pa nisem imel veliko tekem. Poskusil bom igrati vse bolje'', je povedal Majorčan, ki je Australian Open osvojil leta 2009 po nepozabni zmagi nad Federerjem, lani pa je končal v finalu. Levoroki Španec se bo v četrtfinalu meril s Tomašem Berdychom, ki je z žreba zbrisal domačega ljubljenca Bernarda Tomica z rezultatom 6-2, 7-6(3), 6-2. Tehtnica medsebojnih obračunov je močno na strani Nadala (18-3), pravzaprav je dobil zadnjih 17 dvobojev, Čeh ga ni premagal vse od leta 2006.

Nadal bi lahko z naslovom postal šele tretji v odprti dobi tenisa, ki bi vse Grand Slame osvojil najmanj dvakrat. To je do sedaj uspelo le dvema Avstralcema, Royu Emersonu in Rodu Laverju.

Berdych je bil premočan tekmec za Bernarda Tomica. 7. nosilec je vpisal 17 asov in osvojil kar 85% točk na prvi servis, z Avstralcem pa ne pozna poraza. Dobil je vse tri medsebojne tekme.

Nick Kyrgios je po dramatičnem obračunu s Seppijem prišel v četrtfinale Happy Slama. Zadnji domačin med osmimi najboljšimi je bil Hewitt leta 2005

Kyrgios ubranil zaključno žogo na poti do četrtfinala

Avstralski najstnik Nick Kyrgios pa navdušuje domačine. V izjemno razburljivem obračunu s krvnikom Federerja Andreasom Seppijem se je znašel v dveh nizih zaostanka, na potio do zmage s 5-7, 4-6, 6-3, 7-6(5), 8-6 pa je uspel ubraniti tudi zaključno točko Italijana.

3 ure in 34 minut je trajal dvoboj na Hisense Areni, po letu 2005 in Lleytonu Hewitu pa je Kyrgios prvi domačin med osmimi najboljšimi na OP Avstralije.

Seppi, ki je šokiral štirikratnega prvaka Rogerja Federerja v 3. krogu, je nadaljeval s fantastičnim tenisom in v prvih dveh nizih nadigral tudi Kyrgiosa. V 3. nizu je Avstralcu uselo vnovčiti sedmo brejk priložnost in se vrniti v igro. V 4. nizu je tenisač iz Canberre že videl izhodna vrata. Italijan je imel 6-5 in zaključno žogo na tekmečev servis, a se je slednji rešil, izsilil tajbrejk, kasneje pa se je drama šele začela. Kyrgios je v odločilnem delu povedel 4-1, Seppi pa se je borbeno vrnil na 4-4. V 9. igri je domačinu uspelo izničiti še eno brejk žogico, dobil je krila, v 14. igri pa po zgrešenem bekendu priti do izenačitve uspeha v karieri.

Drugič v karieri je Kyrgiosu uspelo preobrniti dvoboj po dveh nizih zaostanka. Prvič je ta podvig napravil lani v 2. krogu Wimbledona proti Gasquetu, ko je kasneje prav tako nastopal v četrtfinalu. Je šele 14. najstnik, ki je najmanj v četrtrfinalu vsaj na dveh turnirjih velike četverice. Zadnji s takšnim uspehom je Roger Federer (2001).

Murrayu večerni derbi z Dimitrovim

Andy Murray je vpisal šesti zaporeni četrtfinale Melbourna. Na osrednejm etrenu, zadnjem obračunu dneva, je s  6-4, 6-7(5), 6-3, 7-5 preskočil Grigorja Dimitrova.

27-letni Britanec je trikratni finalist OP Avstralije (2010, 2011 in 2013). Tudi zanj velja, da lahko z naslovom postavi enega od mejnikov. Nikoli ni nihče slavil potem, ko je trikrat izgubil finale. Še prej bo v četrtfinalu igral z 19-letnim Kyrgiosom, katerega je brez težav 'dobil' v njunem edinem medsebojnem obračunu. Na njegov strani je tudi statistika, saj je dobil vseh 10 tekem z avstralskimi tenisači.

''Lahko rečem, da je pri teh letih veliko bolj samozavesten od mene'', pravi Murray pred tekmo s Kyrgiosom. ''Pri teh letih kot je on, jaz nisem upal pomisliti na zmago. Bral sem, da se počuti sposobnega osvojit naslov v Melbournu. Večinoma se to lahko obnese, posebej, če imaš za sabo navijače, ki ti pomagajo, čeprav si utrujen in izčrpan. Do sedaj je dokazal, da njegove besede niso prazne marnje'', je še dodal najboljši britanski tenisač.