Skrivnosti osupljivega preobrata v rivalstvu Federerja in Nadala

19.10.2017
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Vrsto let je veljalo nenapisano pravilo, da Roger Federer nima odgovora na igro Rafaela Nadala. Zdaj je zgodba dobila nepričakovan preobrat.

Po desetletju mučnih porazov proti Rafaelu Nadalu je Roger Federer razvozlal uganko aktualnega prvega igralca sveta. Tenisača sta se prvič pomerila daljnega leta 2004, ko je takrat komaj 17-letni Nadal v Miamiju šokiral takrat aktualno številko eno. Nihče ni slutil, da je to začetek enega največjih športnih rivalstev v vsej športni zgodovini.

V naslednjem desetletju sta drug drugemu prizadejala kar nekaj bolečih porazov, pogosteje pa je krajši konec potegnil Federer. Nadal je iz sezone v sezono vztrajno povečeval prednost in po zmagi na OP Avstralije leta 2014 povedel že s 23-10. Od takrat ni dobil niti enega obračuna več.

Federer je nanizal pet zaporednih zmag (Basel '15, AO '17, Indian Wells '17, Miami '17, Šanghaj '17), kar se je zgodilo sploh prvič v njunem 13-letnem obračunavanju na teniških igriščih. Prav tako je dobil zadnjih sedem zaporednih nizov in zdaj vodi na dveh podlagah: trdi (11-9) in travi (2-1). Švicar se letos ni pojavil na pesku, na katerem Nadal še naprej vodi s 13-2.

Federerjeva zmaga proti Nadalu januarja v Avstraliji je bila njegova prva na Grand Slamih po letu 2007, tretja skupno (3-9). Po četrtem letošnjem uspehu v Šanghaju je 36-letnik izpostavil glavni razlog za preobrat, ki je razveselil njegovega opremeljevalca Wilson.

"Odkar sem presedlal na večji lopar RF97, lažje generiram moč. Bolje zadevam žogo na backhandu in konstantno dobro serviram. Prej sem moral pogosto igrati rezano žogo, ker je to ustrezalo kakrakteristikam prejšnjega loparja. Bil je dober za prihod naprej, a vedno sem zgrešil preveč žog. Težko sem napadal na backhandu," je povedal Federer.

"Danes to skoraj ni več problem. To počnem tudi na drugih obračunih, ne samo proti Rafi. Returniram z udarcem in včasih rezano žogico, medtem ko sem prej skoraj po pravilu rezal, občasno pa udaril. Danes mi je lažje igrati z Rafo. Nimam več brazgotin iz preteklosti. Saj nisem imel ne vem kakšnih brazgotin, a pogosto sem proti njemu izgubil, še posebej na pesku. Še vedno verjamem, da je bil poraz v finalu Wimbledona 2008 posledica tistega poraza na Roland Garrosu (6:1, 6:3, 6:0, op. a.). Zaostajal sem s 4:6, 4:6, imel sem srečo in dobil tretji niz. Če ne bi izgubil prvih dveh, bi se lahko izteklo drugače. V zadnjem času sem z njim igral zelo dobro. Pomagalo mi je, da sem se mu izognil na pesku. Ostal sem na trdi podlagi in hitrejših igriščih. Kadarkoli sva se pomerila, sem igral zelo dobro," je dodal.

Federer je proti Nadalu zavzel izrazito agresiven pristop, še bolj kot je to običajno. Ob vsaki priložnosti stopi v igrišče in Nadalu odvzame dragocen čas, ki ga ta potrebuje za dobro eksekucijo forehanda. Posledično težje generira astronomske vrtljaje za višji odboj žoge, s katerim je Federerja tako dolgo uspešno potiskal za osnovno črto.

Federer poskuša vsako žogico udariti v vzpenjanju in sploh ne dopusti, da bi se žogica znašla na višini, ki bi povzročala preglavice njegovemu backhandu. Seveda je takšna taktika precej bolj učinkovita na hitrejših podlagah, kjer je imel Švicar že v preteklosti več uspeha.

Preobrat v rivalstvu je prav tako posledica izboljšanega backhanda, s katerim Federer po novem napada, namesto da bi se branil. Ob vsaki najmanjši priložnosti prevzame iniciativo in Nadalu ne dopušča, da bi razvil ritem, ki ga tako obožuje.

Izmenjave so posledično krajše, kar je pisano na kožo Maestru. Z Nadalom se ne spušča v dolge izmenjave z osnovne črte, temveč želi vedno imeti zadnjo besedo. Ultra agresiven pristop prinaša visoko mero tveganja, a za zdaj se je to tveganje močno obrestovalo.

Kadarkoli Nadal prevzame iniciativo v točki, Federer v trenutku ali dveh povleče tvegan in napadalen udarec. Ali bo točko dobil ali izgubil, je drugotnega pomena. Učinek je namreč dvojen. Z dobrim udarcem krepi svojo in zmanjšuje nasprotnikovo samozavest, z zgrešeno žogico pa Nadalu preprečuje, da bi razvil ritem ali dosegel winner s forehandom. Obenem ne dopusti, da bi Španec zgradil točko, kar je ena ključnih prvin njegove igre.

Nadal mora posledično tvegati več, kar mu kot naravnemu peščenemu specialistu, ki se je razvil v grožnjo na vseh podlagah,  ni ravno pogodu. Prav tako velja omeniti, da je pri 31 letih za pol koraka počasnejši kot nekoč, zato se v obrambi težje zoperstavi močnim in natančnim udarcem. Proti Federerju je praviloma igral popolno mešanico obrambe in napada, skozi leta pa je v želji po daljši karieri in manjšemu telesnemu naporu implementiral agresivnejšo igro, ki ga je resda popeljala nazaj na teniški vrh, a obenem stala prevlade nad večnim rivalom.

Psihološki pritisk se je zdaj dokončno prevesil na Nadalovo stran, saj mora on poiskati nov način, kako premagati nekdanjo "redno stranko". Federer v pozni jeseni svoje kariere ni le vzpostavil ravnotežja, temveč je pričel celo dominirati. Kljub temu se zaveda, da bo pol desetletja mlajšega Španca težko ujeti. "To se ne bo zgodilo. Nimava več toliko let pred sabo," je dejal.


pripravil: Ž. J.

foto: Zimbio.com

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete