Petja Drame prvič končala v finalu turnirja Tennis Europe

23.05.2018

V Mariboru se je končal drugi zaporedni mednarodni teniški turnir z udeležbo okrog 300 mladih igralcev in igralk iz vsega sveta, tradicionalni Bergantov memorial. Da smo imeli tudi tokrat predstavnike v finalnih obračunih so poskrbeli Mariborčani, Petja Drame, Gal Emeršič Potočnik in Sebastian Dominko.

Veliki met je uspel Petji Drame, ki se je prvič v karieri uvrstila v finale turnirja Tennis Europe. To ji je uspelo v starostni kategoriji do 14 let in v nedeljo je bila tako edina slovenska predstavnica v boju za najvišjo stopničko. V polfinalu je Petja zanesljivo in brez težav opravila z drugo nosilko turnirja Belgijko Amelio Waligora, prejšnji teden polfinalistko turnirja Grawe Open v Mariboru. Zmagala je s 7:5 6:2. V finalu je igrala z zmagovalko turnirja na Taboru, Švicarko Chelsea Fontenel, 59. igralko lestvice TE do 14 let, ki je v dosedanji karieri, poleg prvega mariborskega, osvojila še turnir v Baslu. Švicarka je v Mariboru v dveh tednih še drugič stopila na zmagovalno stopničko in zmagi na turnirju Grawe Open dodala zmago na Bergantovem memorialu. V izenačenem dvoboju je bila od Drametove boljša s 6:1 5:7 6:4. Petja je nastopila tudi v finalu konkurence dvojic, kjer je igrala v paru z Nemko Teo Lukic. Finalno srečanje sta izgubili s 5:7 1:6. Tudi tokrat je na drugi strani stala Fontenelova, ki je moči združila s sonarodnjakinjo Kozakovo.
Drugi teden zapored pa je moral Bor Artnak roko stisniti in za zmago čestitati Švicarju Raffaelu Marianiju, ki ga je premagal že v polfinalu turnirja do 14 let, Grawe Open, prejšnji teden. Tokrat je bil Švicar boljši s 6:3 5:7 6:4.
Polfinale je bil končni domet tudi za 16-letno Aljo Belinger. S 6:1 6:4 je Ljubljančanko izločila 3. nosilka, Rusinja Marta Belokrylova, prejšnji teden poraženka finala na turnirju Grawe Open.
V finalu smo spremljali tudi nastop Sebastiana Dominka in Gala Emeršiča Potočnika. Zmagovalca turnirja Grawe Open sta tokrat ostala brez naslova saj sta ju s 4:6 6:2 10:7 premagala Bolgar Petr Nesterov in Srb Stefan Popović.

Od sobote pa vse do konca tedna bo pestro v Kopru, kjer so konec tedna nastopili najmlajši, igralo jih je več kot 100, ta teden pa poteka mednarodni turnir Tennis Europe v starostni kategoriji do 12 let, ki se je v zadnjih letih zelo uveljavil in postaja tradicionalna postaja najboljših mladih igralcev in igralk. Nastopa jih 150, svoje najboljše pa so pripeljali trenerji iz Anglije, Portugalske, Avstrije in od drugod. Zelo močna konkurenca je tako že v prvem krogu razredčila slovenske vrste in v nadaljevanje turnirja se je od petinštirideset slovenskih predstavnikov uspelo uvrstiti samo štirim dečkom in enajstim deklicam. Z zanimanjem bomo spremljali kako se bo med njimi znašla Ela Nala Milić, letos še neporažena na mednarodnih turnirjih.

V soboto in nedeljo so bili na turnirjih z mednarodno udeležbo v starostni kategoriji 8-11 let najboljši: mini tenis dečki - Tilen Košak (Maja), mini tenis deklice - Lili Štusaj (Sl. Gradec), midi tenis dečki - Peter Škundrič (ŽtkMb), midi tenis deklice - Veritsa Yaneva (Brežice), tenis do 10 let dečki - Sandor Bercel (Madžarska ), tenis do 10 let deklice - Ema Kapus (Celje), tenis do 11 let dečki - Andraž Rozman (Medvode) in tenis do 11 let deklice - Julija Bogatin (LukaKp).

Končan je redni del ligaškega tekmovanja v starostni kategoriji do 12 let. Nastopilo je petnajst ekip, v play off, ki bo sredi junija, so se uvrstile štiri. To je uspelo ekipam ŽTK Maribor, TK Center Court, TK Triglav Kranj1 in TK Nova Gorica. Le še en krog je do konca tekmovanja v 2. moški teniški ligi, znana pa je že ekipa, ki si je priborila napredovanje v 1. ligo. To je pod vodstvom Marka Pora uspelo igralcem TK Triglav Kranj, ki so nastopali v postavi Grega Žemlja, Jakob Aljaž Kaplja, Maks Lukman, Mark Andrejič Goljar, Luka Miklavčič, Klemen Nikolaš in Nejc Zaplotnik.

Ta teden je naša pozornost usmerjena v Pariz, kjer so se začele kvalifikacije na drugem turnirju sezone za veliki slam, OP Francije v Roland Garrosu. Slovenijo zastopajo Aljaž Bedene in Polona Hercog med posamezniki, oba sta že uvrščena v glavni turnir, Katarina Srebotnik in Andreja Klepač med dvojicami, v kvalifikacije pa so morali Blaž Kavčič, Blaž Rola, Dalila Jakupović in Tamara Zidanšek. V ponedeljek je nastopil Kavčič in tekmo prvega kroga po izgubljenem prvem nizu predal., v torek pa se je poslovil tudi Rola.

Doma je potekalo OP za fante in dekleta v starostni kategoriji do 18 let. Gostila jih je Rogaška Slatina. Pri fantih sta se v finale uvrstila prvi nosilec Tom Ašič Kovač (AsLit), v polfinalu je s 6:0 6:2 izločil Miho Kasteleca (ŠtkVe) in drugi nosilec Miha Peruš (ŽtkMb), ki je bil v polfinalu s 6:2 6:2 boljši od Gašperja Oblaka (Ltc).V finalnem obračunu je s 6:2 6:2 slavil Ašič Kovač, ki je dvema naslovoma na članskih turnirjih dodal še tretjega na turnirjih do 18 let.
Pri dekletih je na zadnjih turnirjih neustavljiva Noka Jurič (ŽtkMb), ki je zmagala tudi tokrat in potrdila status prve nosilke turnirja. Juričeva je v polfinalu s 6:2 6:2 premagala Hano Bečirovič-Novak (TK_SB), njena finalna nasprotnica Leeloo Obrul (Celje) pa je bila s 6:4 7:5 boljša od Line Božičnik (Maja). V finalu je gladko slavila Juričeva, ki je zmagala s 6:2 6:0 in v letošnji izjemni sezoni trem naslovom osvojenim na članskih turnirjih dodala še drugega na turnirjih do 18 let. V konkurenci dvojic sta pri dekletih slavili Noka Jurič in Leeloo Obrul, pri fantih sta bila najboljša Jaka Protič Žakelj (ŽtkMb) in Patrik Kumer Špegel (ŠtkVe).

Konec tedna, v soboto in nedeljo, vabimo ljubitelje tenisa pred športni center Millenium v ljubljanskem BTC-ju, kjer se bo odvijal osrednji teniški dogodek prireditve "Igrajmo tenis", ko pričakujemo več kot 300 mladih igralcev in igralk, ki bodo nastopili na tradicionalnih turnirjih v mini, midi ter tenisu do 10 in 11 let ter na teniški olimpijadi.

Tenis Slovenija začenja z dobrodelnim projektom »Gibaj, mladina« s katerim želi v letu 2018 zbrati denarna sredstva za financiranje enkrat tedenske 60 minutne vadbe 100 otrokom, v starosti med 7 in 11 let. Organizirano vadbo bodo izvajali usposobljeni športni delavci v teniških klubih širom Slovenije. Projekt poteka v sodelovanju z ZPM Ljubljana Moste Polje, sredstva pa že lahko prispevate tako, da pošljete SMS NA 1919: TENIS5. Podrobneje bomo projekt predstavili prihodnji teden.

pripravil: Bojan Matevžič