Pliškova na neznanem teritoriju, Kerberjeva po potrditev #1

10.09.2016
NEW YORK, ZDA - In potem sta bili dve! Finalistki OP ZDA sta Nemka Angelique Kerber in Čehinja Karolina Pliškova. Kaj pravijo številke?

Nekoliko presenetljivo se bosta za zmago na OP ZDA pomerili Angelique Kerber in Karolina Pliškova. Za Nemko bo to tretji finale v sezoni, precej odmevnejši pa je uspeh Čehinje, ki na največjih turnirjih še nikoli ni prišla dlje od tretjega kroga.

Kerberjeva se bo nasprotnici poskušala oddolžiti za poraz pred tremi tedni v Cincinnatiju, kjer je Pliškova rešila Sereno Williams. Tokrat Američanki ni bilo pomoči, saj se je poslovila v polfinalu, Kerberjeva pa si je že z uvrstitvijo v finale zagotovila, da bo v ponedeljek zasedla prvo mesto na lestvici WTA. Postala bo namreč 22. prva igralka v zgodovini računalniške lestvice (1975).

Angelique Kerber je prvo ime aktualne sezone. Pred letošnjim OP Avstralije je samo dvakrat igrala v polfinalu največjih turnirjev (2011, 2012), zadnjič pred skoraj štirimi leti. Po treh četrtinah tekoče sezone je pogled na njeno statistiko precej drugačen, saj je samo v letu 2016 zbrala tri finala na Grand Slamih in je na pragu druge lovorike (1-1).

Nemka je v prvem krogu z igrišča odpihnila Polono Hercog s 6:0, 1:0. Dvoboj je postregel tudi z nekaj napetosti med hrvaško in slovensko tenisačico. V drugem krogu je s 6:2, 7:6(7) klonila Mirjana Lucic-Baroni, v tretjem pa s 6:1, 6:1 Catherine Bellis. Brez moči sta bili tudi Petra Kvitova (6:3, 7:5) in lanskoletna finalistka Roberta Vinci (7:5, 6:0), v polfinalu pa je s 6:4, 6:3 izgubila tudi Caroline Wozniacki. Kerberjeva se je tako v finale uvrstila brez izgubljenega niza.

Pliškova je začela z zmago proti Sofii Kenin (6:4, 6:3), v drugem krogu je izločila Montserrat Gonzalez (6:2, 7:5). V tretjem krogu je s 6:2, 6:4 premagala Ano Pavličenkovo, v osmini finala Venus Williams (4:6, 6:4, 7:6(3)), v četrtfinalu pa Ano Konjuh (6:2, 6:2). V polfinalu je v dveh nizih izločila še Sereno Williams.

Čehinja je dobila zadnjih 11 zaporednih obračunov in postala šele osma igralka v zgodovini, ki je na istem turnirju premagala obe sestri Williams. V New Yorku se je to zgodilo tretjič, tako Justine Henin (2007) kot Kim Clijsters (2009) pa sta kasneje osvojili lovoriko. Belgijka Heninova je sploh zadnja teniška igralka pred Williamsovo, ki je v eni sezoni osvojila vsaj dva Grand Slama (2007).

Kerberjeva bo napadala 10. lovoriko v karieri (9-14), drugo na Grand Slamih (1-1) in tretjo letos (2-3). Pliškova je na pragu daleč največjega uspeha, saj bo prvič igrala v finalu velikega turnirja (0-0), v katerem bo lovila sedmo lovoriko (6-9), tretjo letos (2-1).

V medsebojnih dvobojih s 4-3 vodi Kerberjeva, a zadnji dvoboj je pripadel Pliškovi (Cincinnati). Na trdi podlagi je izid 3-2 v korist bodoče številke ena. V New Yorku se do danes še nista pomerili. ''Kerberjevo zelo dobro poznam. Velikokrat sva se pomerili. Zmagala sem in izgubila prav tako. Pripravljena bom na vse. To je finale Grand Slama, vse je mogoče. Živci bodo prisotni na obeh straneh. Obe imava lepe možnosti za zmago. Naredila bom vse, da osvojim naslov,'' je pred finalom napovedala Pliškova.