Federer v klubu '700'; Nadal melje naprej

28.05.2010

ROLAND GARROS - Pariški gledalci in teniški ljubitelji so danes na rdečem pesku igrišč Roland Garrosa spremljali strnjen program, saj je dež včeraj dodobra oklestil dvoboje zadnjega dne 2. kroga.

Tako sta v istem dnevu igrala prvi in dugi nosilec, Roger Federer in Rafael Nadal, le da je prvi z zmago nad Nemcem Julianom Reisterjem že odšel v 3. krog, s tem pa se je vpisal v t.i. klub '700', kar pomeni, da je postal 10 igralec v zgodovini odprte dobe tenisa, ki mu je na turneji uspela 700. zmaga.

Švicar, ki ima v svoji zbirki 62 turnirskih zmag, ki vsebujejo tudi 16 naslovov s turnirjev za Grand Slam, je sedaj najbližje devetemu igralcu v zgodovini, ki ima v svojem žepu 713 dobljenih dvobojev. To je Nemec Boris Becker, ki se lahko nadeja, da ga bo Federer prehitel že pred koncem letošnje sezone. Rekord drži Američan Jimmy Connors, ki je zabeležil izjemnih 1,242 zmag, v karieri pa je osvojil tudi 8 turnirjev največje četverice.

Branilec naslova in 1. igralec sveta Roger Federer je zabeležil 700. zmago v karieri

Branilec naslova Roger Federer se je Nemca Reisterja (165. na ATP) držal le prvih osem iger, potem pa je z bliskovito hitrostjo prišel do prvega in drugega niza. V drugem sploh ni dopustil, da bi izgubil kakšno igro, v tretjem pa je oddal še štiri, tekmo pa končal v 93 minutah. V dvoboju je zadel 34 winnerjev (Reister 10), tekmecu pa ni dovolil, da bi se približal točki za brejk, z igro pa je več kot zadovoljil.

Njegov naslednji nasprotnik bo rojak Stanislas Wawrinka, s katerim je skupaj osvojil zlato olimpijsko odličje v dvojicah v Pekingu leta 2008. Wawrinka je gladko po treh nizih s 6-3, 6-4, 6-1 ugnal Italijana Fabia Fogninija, Britanec Andy Murray pa je bil boljši od Ciprčana Marcosa Baghdatisa, ki se lahko pohvali le, da je Škotu vzel niz, v katerem mu je zavezal kravato. ''Bil je zelo slab niz. Enostavno mi ni šlo, Marcos pa je vse zadel. Kaj naj povem, z dvobojem sem v celoti zadovoljen'', je dejal Murray po tekmi, ki ga je pripeljala v 4. krog, kjer se po pomeril s Čehom Tomasom Berdychom.

15. nosilec Berdych je visokoraslemu Američanu Johnu Isnerju prepustil vsega 5 iger, servis pa mu je vzel kar sedemkrat. Težek dvoboj 3. kroga je preživel Hrvat Marin Čilić, ki je odpor Argentinca Leonarda Mayerja strl šele v 5. nizu. Međugorec je kar dobro poskrbel za živčnost svojih navijačev, saj je v zadnjem nizu na svoj servis visel kar dvakrat, a je le ohranil prednost, ki si jo je z brejkom priskrbel med 2-2 in 4-2.

Soderling se v četrtfinalu lahko sreča z Rogerjem Federerjem. Če oba dobita naslednji krog bomo gledali ponovitev lanskoletnega finala že dva kroga prej

Izjemno nadaljuje svojo pot tudi Šved Robin Soderling, lanskoletni finalist in krvnik Rafaela Nadala v 4. krogu, kjer mu je prizadejal edini poraz pred pariškimi gledalci. Njegova današnja žrtev je bil Španec Albert Montanes, ki mu je uspelo odvzeti tretji niz, ostale tri pa je izgubil s končnim rezultatom 6-4, 7-5, 2-6 in 6-3.

8. nosilec Jo-Wilfried Tsonga se je moral zelo potruditi, da je izločil mladega Nizozemca Thiema De Bakkerja, potem ko je izgubil prvi niz po podaljšani igri. Teniški 'Mohamed Ali' je še edini preostali Francoz na Roland Garrosu, z vstopom v 4. krog pa je že izenačil svojo najboljšo uvrstitev na peščenem Grand Salmu.

Jo-Wilfired Tsonga rešuje francosko čast

Še pred temi dvoboji, so morali nekateri dokončati svojo nalogo v drugem krogu. Med temi je bil tudi kralj peščenih igrišč in štirikratni zmagovalec OP Francije Rafael Nadal. Z lahko zmago proti 44. igralcu sveta Horaciu Zeballosu je do danes tekmecem oddal le 13 iger. Majorčan je tako potrdil, da se še vedno nahaja v odlični formi, ki jo drži vse od začetka aprila, kot prvi v zgodovini pa je letos zmagal na vseh treh peščenih turnirjih serije Masters - Monte Carlu, Rimu in Madridu. Rafa bo poskušal letos priti do 5. lovorike v Parizu, s tem pa bi postal drugi igralec po Bjornu Borgu, ki bi mu to uspelo. Šved jih je zbral šest.

V 3. krogu je po zmagi s 3-0 v nizih proti Japoncu Nišikoriju tudi Novak Đokovič. Naj dodamo, da si je Nole med dvobojem poškodoval gleženj, vendar se je na koncu vse dobro izšlo. Upajmo, da bo do jutrišnjega dvoboja z Viktorjem Hanescom pripravljen in bomo gledali odlično tekmo. Romun je po točno 100 minutah odpravil Kazahstanca Šukina z rezultatom 6-3, 6-4, 6-2.

Rafa na pesku v letošnji sezoni ne pozna poraza

Za največje presenečenje dneva lahko štejemo izpad 12. nosilca Fernanda Gonzaleza. Čilenec je bil lani polfinalist Roland Garrosa, tokrat pa je v 2. krogu izgubil proti 56. igralcu sveta Alexandru Dolgopolovu, ki je na Roland Garrosu prvič zaigral v glavnem delu turnirjev za Grand Slam. V 3. krog so se od bolj znanih tenisačev uvrstili še Fernando Verdasco (tudi on je izgubil en niz podobno kot Murray s 6-0), David Ferrer, Ivan Ljubičić, J.C. Ferrero, Nicolas Almagro in Lleyton Hewitt.