Federer spet ukanil Djokovića za 5. rekordni naslov na mastersu v Cincinnatiju!

19.08.2012
CINCINNATI, ZDA - Teniški finale masters turnirja v Cincinnatiju, ki je zadnja postaja za najboljše pred OP ZDA, je dobil 1. igralec sveta in najboljši tenisač vseh časov Roger Federer, toda na kakšen način?!

Po včerajšnjih polfinalih smo na ATP 1000 turnirju v Ohiu dobili sanjski finale, a ta je bil v 1. nizu vse drugo, le sanjski ne. Zasluga za to je briljantna igra švicarskega teniškega asa Rogerja Federerja, ki ga je zaključil s t.i. kravato, prvič v 28-ih medsebojnih dvobojih, po le 20 minutah. V drugem delu je le rutinirano držal vajeti igre v svojih rokah in elegantno zaključil v tajbrejku s končnih 6-0, 7-6(7).

Finalista sta se pomerila prvič po polfinalu Wimbledona, kjer je prav tako slavil Švicar in nato tudi osvojil rekordno17. lovoriko na grand slamih. Na olimpijskem turnirju v Londonu sta v dvobojih za zlato in bronasto odličje ostala praznih rok. Federerja je v finalu premagal Andy Murray, Djokovića v tekmi za 3. mesto pa Juan Martin del Potro, kateremu se je Srb včeraj maščeval.

Roger Federer je  petič zmagal  v Cincinnatiju bter na ATP  lestvici še povečal  prednost

Roger Federer je petič zmagal v Cincinnatiju bter na ATP lestvici še povečal prednost

Federerjeve številke so impresivne; Prestol bo obdržal tudi po OP ZDA

Prvi finale Cincinnatija med prvima dvema tenisačema sveta v odprti dobi tenisa je Federerju prinesel rekordni 5. naslov na omenjenem mastersu v petem finalu, Djokoviću pa še četrti poraz v četrtem finalu. Švicar je dodal 820 točk na svoj račun ter bo na ATP lestvici še povečal vodstvo. To je dovolj, da bo ''maestro'' tudi po OP ZDA ostal na vodilnem položaju ne glede na njegov rezultat in je zelo, zelo blizu tudi končni številki 1 v letošnji sezoni.  31-letni Baselčan sicer do konca sezone brani nekaj lovorik (Basel 500, Pariz 1000 in zaključni masters v Londonu), definitvno pa je prestol njegov do domačega Basla ali še dlje, saj lani ni nastopal na azijski turneji.

Še nekaj statistike

Roger Federer je igral v 108. finalu na ATP turneji in prišel do 76. lovorike, 6. v letošnji sezoni. Na mastersih je iz 33 final kot zmagovalec izšel 21x in na vrhu ujel Nadala, v Cincinnatiju pa je najstarejši zmagovalec po Agassiju, ki  je leta 2004 ob zmagi štel 34 let ter edini, ki ima v žepu 5 lovorik. Današnja zmaga mu je prinesla eno več od Matsa Wilanderja, ki jih ima 4. Ko govorimo o dvobojih, ki jih je kot številka 1 igral s številkami 2, ima negativno razmerje le z Nadalom (5-10), z vsemi ostalimi pa ne pozna poraza (3-0 vs Roddick, 2-0 vs Hewitt, 1-0 vs Murray, 1-0 vs Djoković).

Novak Djoković je igral v 49. finalu, od tega jih je dobil 31. Na mastersih beleži 22 finalov, z 12. naslovi pa je na večni lestvici na 4. mestu. Cincinnati je eden od treh mastersov, ki ga še nima v vitrini, saj je izgubil vsa štiri finala. Manjkata mu še Monte Carlo in Šanghaj. Federer mu je danes preprečil šesto zmago zapored proti številkam 1 potem, ko je lani dobil Nadala petkrat zapored in mu po wimbledonski zmagi prevzel vodilni položaj. Le tega je držal točno leto dni, do letošnjega Wimbledona, ko ga je zamenjal Federer in tudi podrl neverjetni rekord Peta Samprasa - 286 tednov kot ''No.1''.

Novak je bil danes v 1. nizu  povsem izgubljen, nato  pa je le sestavil igro vredno finala in 2. tenisača sveta. Po dobljeni kravati mu ni uspelo popolnoma preobrniti  poteka tekme

Novak je bil danes v 1. nizu povsem izgubljen, nato pa je le sestavil igro vredno finala in 2. tenisača sveta. Po dobljeni kravati mu ni uspelo popolnoma preobrniti poteka tekme

Dva povsem različna niza v roke Federerju

Sam obračun pred 11,000 gledalci je šel po notah Švicarja. Silovit začetek Federerja in slabi Djoković sta poskrbela le za 20 minutni prvi niz. Kratke točke so praviloma pripadle Federerju, ki je kar letel po igrišču, Srb pa se je zbral šele v nadaljevanju. Ko je dobil 1. igro drugega dela tekme je požel aplavz in nekako je bilo jasno, da tako slabe predstave Beograjčan ne more več ponoviti. Tekma je postala zanimiva, a Federerjevega servisa danes pač ni bilo mogoče streti. Odločil je tajbrejk, kjer je bil Federer bolj zbran in je dobil finale Cincinnatija preden bi ta lahko odšel v negotov 3. niz.

Na osrednjem igrišču Federer ni ponudil niti ene priložnosti za brejk rivalu, njegova igra pa je imela od začetka do konca rep in glavo. Na račun je vpisal 8 asov (Djoković 2), naredil le eno dvojno napako (Djoković 5) ter v obej nizih prevladoval v osvajanju točk na 1. servis. Nole se je v 2. nizu popravil in pokrbel, da je finale postal zanimiv. Tudi v podaljšani igri je imel točko za niz, a se tokrat pač ni izšlo. Švicar je bil danes enostavno predober ter je na bančni račun pobral več kot pol milijona USD.