FOTO: V mariborski dvorani Lukna se začenja zares; Intervju s kapetanom slovenske reprezentance Iztokom Božičem

23.04.2010

V Mariboru, štajerski prestolnici, je teniška vročica na vrhuncu. Jutri se namreč začenja dvoboj med slovenskimi in japonskimi teniškimi igralkami v pokalu Fed, ki zmagovalkam naslednje leto prinaša nastop v svetovni skupini.

Igralke iz dežele vzhajajočega sonca so prišle do 'play offa' in borbe za vstop v 2. svetovno skupino po zmagi v 1. azijskooceanski skupini, v odločilnem dvoboju pa so premagale Tajvanke, naše igralke pa so v postavi Polona Hercog, Katarina Srebotnik, Maša-Zec Peškirič in Andreja Klepač v odločilni tekmi izločile Švicarke s 3-0. Tokrat bo v mariborski dvorani Lukna (peščena podlaga je pripravljena) Andrejo Klepač (ni v formi) zamenjala Tadeja Majerič.

Japonke, na čelu z veteranko Kimiko Date-Krumm, so po obilo težavah, ki so jih imele s prevozom zaradi odpovedanih letov, ki jih je povzročil vulkanski prah iz islandskega ognjenika, le prispele v Maribor, dvoboj pa se bo jutri zaradi tega začel s štiriurno zamudo (namesto ob 12. uri bo začetek ob 16. uri). Nič ne de, prireditelji so kljub manjšim administrativnim težavam spravili vse po streho, Japonke pa se bodo danes že udeležile uradnega žreba in tudi treninga. Ja, jutri gre zares, vsi pa ste vabljeni, da pridete navijat za naša dekleta. Naj dodamo, da FED CUP turnir ni običajen turnir, pač pa je na njem dovoljeno pravo navijaško vzdušje. Tišina je zahtevana le med igro! Zato, 'ne se šparat'.

Intervju s kapetanom slovenske ženske teniške reprezentance v pokalu FED, Iztokom Božičem

Kapetan ženske teniške reprezentance ste zdaj že četrto sezono zapored. Kako bi ocenili kakovost slovenskega ženskega tenisa in koliko se je morda v tem času spremenil vaš pogled nanj?

Kakovost slovenskega ženskega tenisa se spet dviguje in lahko samo upam, da bomo v naslednjih letih ponovili izjemno generacijo (Srebotnik, Pisnik, Matevžič, Križan), ki je bila pred to ekipo. Vsekakor v Sloveniji vidim kar nekaj potenciala tako med nekoliko mlajšimi (Kolar, Šrimpf, Marc, …), kot tudi med tistimi malce starejšimi (Hercog, Zec-Peškirič, Klepač, Majerič,…). Nekatere so se že uveljavile v profesionalnem tenisu, še zdaleč pa niso dosegle vsega kar zmorejo. Ob enem pa ne smemo pozabiti na našo Katarino Srebotnik, ki gre trenutno po trnovi poti povratka med najboljše posameznice. Sam vsekakor držim pesti, da ji uspe 'come back'.

 


Dekleta so bila v Sloveniji po uspehih vedno pred moškimi kolegi, tudi v vaših časih. Dolgo ste bili najvišje uvrščeni Slovenec na lestvici ATP (198. mesto), zdaj pa sta vas prehitela Grega Žemlja in Blaž Kavčič, ki se je uvrstil celo v stoterico. Zakaj je še vedno tako velik razkorak med uspehi v ženskem in moškem tenisu?

Najprej moram čestitati Blažu za fantastičen dosežek, kar uvrstitev med prvih sto na svetu vsekakor je. Tudi Grega Žemlja dosega odlične rezultate in upam, da bo tudi on kmalu prebil stoterico. To pa pomeni samo eno, namreč, da sedaj mlajše generacije nimajo več izgovora, da je stotica ali še kaj več nedosegljivo. Sam menim, da je vzrok razkoraku med ženskim in moškim slovenskim profesionalnim tenisom v razmišljanju. Dekleta so namreč preko svojih predhodnic (Jaušovec, Križan, Mulej, Srebotnik, Pisnik, Matevžič…) videle, da se da priti med najboljše, fantje, vključno z menoj, pa nismo bili tako pozitivni in mogoče tudi ne dovolj samozavestni, da bi dosegli svoj maksimum. Na srečo pa Blaž Kavčič in Grega Žemlja postavljata nove mejnike, ki kažejo pot naslednjim generacijam, da se lahko, ne glede na to, da si Slovenec približaš najboljšim.

Iztok Božič ( v sredini med našimi najboljšimi igralkami) je dolgo časa držal rekordno slovensko moško uvrstitev na teniški lestvici ATP


Katera želja je ostala neizpolnjena v vaši igralski karieri in s čim so povezane želje ali pa recimo sanje v vlogi trenerja?

V moji igralski karieri mi je najbolj žal, da se nisem uspel uvrstiti v glavni turnir kakšnega turnirja za Grand Slam.
V trenerskem poklicu pa se trenutno vidim predvsem v delu z mladimi, ki me popolnoma izpopolnjuje. Ob tem pa naravnost uživam v vodenju ženske reprezentance in lepo bi bilo, da bi kot kapetan te reprezentance osvojil pokal FED.

 

V bobnu je bilo poleg Slovenije še sedem reprezentanc? Na kaj ste pomislili, ko ste dobili Japonsko in to na domačem igrišču? Ob žrebu ste kazali znake zadovoljstva, ste zdaj po pridobljenih informacijah še vedno tako optimistični?

Prva misel je bila »hvala bogu«, ne bo nam potrebno odpotovati na Japonsko. Šele nato sem pomislil , da je žreb ugoden, vendar pa tu mislim na dejstvo, da igramo doma in na pesku. To je naša edina prednost. Ne glede na to v kakšni postavi bo igrala Japonska pa je moj glavni in edini cilj ta, da se reprezentanca dobro in sproščeno pripravi na srečanje ter da dajo dekleta v soboto in nedeljo svoj maksimum.

 

Že nekaj tednov pred dvobojem ste se odločili za zamenjavo četrte igralke. Zakaj ste Andrejo Klepač nadomestili s Tadejo Majerič?

Andrejo sem bil prisiljen zamenjati, ker po operaciji levega zapestja še ni popolnoma fit, čeprav je v neprimerno boljšem stanju, kot je bila v februarju, ko smo igrali na Portugalskem. Kot kapetan sem želel imeti v ekipi štiri popolnoma zdrave igralke, ob tem pa sem moral obvestiti Tadejo o mestu v ekipi, saj se je rok za prijave na turnirje v času pokala FED bližal in nisem mogel čakati še teden ali dva, da vidim, kako bo z Andrejo. Andreja je do sedaj že ogromno dala reprezentanci in seveda bo ob naslednjih reprezentančnih akcijah zelo dobrodošla.

 

Naša prva igralka je trenutno Polona Hercog. Ko ste pred tremi leti prevzeli reprezentanco je bila še obetavna mladinka, zdaj pa je že med petdeseterico najboljših. Kako gledate na njen bliskovit vzpon?

Polona je že med mladinkami spadala v sam svetovni vrh, sedaj pa ob odličnem vodstvu dosega rezultate primerne svojemu talentu in zmožnostim. Sam menim, da je njen vrh še kar precej oddaljen in da bo, ko bo dozorela kot oseba in igralka, dosegala še vidnejše rezultate in bo v prihodnosti krojila vrh svetovnega tenisa.

 

Dolga leta naša najboljša igralka Katarina Srebotnik se je v reprezentanco vrnila po treh sezonah odsotnosti. Kako se je ujela z mlajšimi dekleti, kaj je reprezentanca dobila z njenim prihodom?

 O Katarini lahko rečem le vse najboljše. Strašili so me, da je težka, nedostopna in da bodo težave, ker je najstarejša v ekipi in da se bo posledično težko ulovila z mlajšimi kolegicami. Izkazalo se je ravno nasprotno. Katarina je bila s strani mlajših igralk odlično sprejeta in sama se je z igralkami in ostalim delom ekipe odlično ujela. Menim, da se v tej ekipi Katarina počuti odlično, kar je tudi pokazala s svojim vedenjem in igro na Portugalskem.

V mariborski dvorani Lukna so namestili peščeno podlago, ki bo skupaj z navijači pripomogla k uspehu


V Mariboru je bil nazadnje ekipni teniški spektakel leta 1994, ko ste kot član reprezentance za Davisov pokal, kot igralec na dvoboju proti Grčiji sodelovali in zmagali tudi vi. Kaj za mesto Maribor pomeni organizacija tega dogodka?

Pomeni predvsem eno. Tenis se je po dolgem, dolgem času vrnil tja, kjer se je vse začelo. Po mojem mnenju je Maribor najbolj športno mesto v Sloveniji in vesel sem, da bomo v mestu ob Dravi gostili tako pomembno prireditev za slovenski tenis, kot bo ta dvoboj med Slovenijo in Japonsko v dvorani Lukna.
Zato pozivam vse ljubitelje tenisa, da si vzamejo čas in pridejo bodriti naša dekleta, saj bodo tako veliko pripomogli k morebitni zmagi.

pripravil: L.S (intervju Anže Bašelj)

foto: Anže Bašelj, Facebook,Daylife.com


Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete