Futuresom šteti dnevi, TIU z radikalnimi prijemi nad goljufe

17.01.2017
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Teniške institucije razmišljajo o predlogu ukinitve turnirjev najnižjega ranga serije Futures.

Prihodnost turnirjev serije Futures z nagradnim skladom 10.000 ameriških dolarjev je pod vprašajem. Neodvisna preiskava je namreč pokazala, da se stavniške goljufije, ki postajajo pereč problem sodobnega športa, najpogosteje dogajajo prav na tekmovanjih najnižjega ranga.

Prvi predlog za preprečevanje stavniških mahinacij je ukinitev najmanjših turnirjev serije Futures, po drugem predlogu pa naj bi točke za lestvico ATP prejeli samo zmagovalci oziroma finalisti turnirjev tega ranga. Posledično bi se močno zmanjšalo število rangiranih igralcev. Trenutno je na lestvici približno 2000 igralcev, z uvedbo drugega predloga pa bi se to število zmanjšalo na 500.

Končna odločitev bo padla poleti, ko naj bi preiskovalni odbor po letu analiz predstavil vse svoje predloge. Stroški preiskave naj bi znašali več kot 5,5 milijona evrov.

Po letnem poročilu Enote za teniško integriteto (TIU) so lani zabeležili 292 sumljivih primerov, od tega kar 152 na turnirjih serije Futures. V središču preiskav se praviloma znajdejo neuveljavljeni tenisači, pristojne institucije pa izrekajo kazni neznanim igralcem. Kako dolge so lovke teniške korupcije, ni znano, marsikdo pa je prepričan, da nepravilnosti segajo vse do ATP Toura. Med kršitelji naj bi bili celo igralci iz Top 100.

Kdo so sploh profesionalci?

Pod drobnogledom je tudi definicija profesionalnega tenisača, saj za večino osumljenih kršiteljev težko rečemo, da se preživljajo z igranjem tenisa. Povečanje denarnih nagrad in učinkovitejši sistem nadzora bržkone ostajata edini rešitvi za odpravo tega problema.

Radikalne rešitve v obliki ukinitve nekaterih turnirjev se zdijo kontradiktorne z razvojem tekmovanj in tenisa nasploh. Zakaj ne bi, na primer, preprosto prepovedali vplačilo stav na turnijih najnižjega ranga?

Predlog, da bi točke podeljevali samo zmagovalcem in finalistom, je prav tako absurden. Ali ne bi ravno s tem še spodbudili prirejanje izidov v začetni fazi tekmovanja? Za nameček bi potekmatem morali poiskati nadomesten sistem za pridobivanje dragocenih ATP točk in napredovanje v serijo Challenger ter ATP Tour.

Zdi se, da teniške institucije pod pretvezo integritete športa še naprej služijo stavniškemu lobiju in neupoštevajoč eksistenčno krizo igralcev preganjajo kršitelje, medtem ko ideje o omejevanju ponudbe stavnih hiš padajo na nerodovitna tla. Vse v imenu športnega fair-playa, kakopak. 


pripravil: Ž. J.

foto: Facebook

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete