Gael Monfils - Francoski Atrhur Ashe

28.10.2008

Zamislite si kombinacijo Arthurja Asha in Yannicka Noaha! Tako sebe opisuje največji up francoskega tenisa Gael Monfils, temnopolti mladič, ki je po turbulentnem startu v profesionalnih vodah končno na pravi poti, da postane vrhunski igralec, prav tak kot so nekoč bili njegovi idoli.

Polfinale letošnjega Roland Garrosa in konstanten napredek v igri to sezono so francoskemu tenisu zopet vrnili že ugasnjeno upanje , da bi zopet dobili zmagovalca grand slama in izven serijskega igralca sposobnega za največje domete.

Monfils je že več let sinonim za prihodnost svetovnega tenisa. Niti ni čudno, saj je Francoz leta 2004 kraljeval na prvem mestu med mladinci in je osvojil tri mladinske grand slame od štirih. Edini, ki mu je preprečil četrtega je bil Srb Viktor Troicki. Ampak tako kot že velikokrat uspehi v mladinski konkurenci ne pomenijo ravno uspeha tudi v članski konkurenci.
V principu je Monfils odlično začel in je leta 2004 na turnirju serije futures porazil celo Novaka Djokovića, naslednje leto pa je celo osvojil ATP turnir v Sopotu in igral finale v Metzu in Lyonu. Nato pa je prišla serija poškodb, ki so njegovo pot k vrhu povsem zaustavile. Poškodbe levega stopala so ga vrnile v ''drugo teniško ligo'' in je zato koncem leta 2006 in na začetku 2007 igral celo na challengerjih. Veliko jih je takrat mislilo, da njegov eksplozivni način igre na dolge steze ne bo uspel zaradi krhkih kosti.

Monfilsa so že na začetku kariere ustavile poškodbe na poti do samega vrha

foto: zimbio.com

Niso pa samo poškodbe krive, da Monfils še ni v samem svetovnem vrhu. Tu je še njegova otroška mentaliteta. ''Enostavno je še otrok in še ni pripravljen za svet odraslih'', so nekateri novinarji komentirali Francoza po njegovih nepričakovanih porazih. Velikokrat so ga videli kako poseda pred televizorjem in igra video igrice in tudi na poznih nočnih zabavah. Žurke in zabavo je temperamentni črnec zadnje čase postavil v drugi plan. Sedaj se Monfils razlikuje od drugih predvsem po velikem srcu, ki ga pusti na igrišču na vsakem, dvoboju. V današnjem surovem profesionalnem športu on še naprej igra z otroško radostjo s čimer si je pridobil celo vojsko navijačev po celem svetu. Tolče se po prsih, skače do neba pa vsaki osvojeni točki,… . zato niti ni čudno, da so ga proglasili novim ''show menom'' belega športa.

Francoz ima izredno dolge roke, kar je za teniškega igralca izrednega pomena

foto: espn.go.com

Monfilsova odlika je tudi sijajna defenziva. Širok razpon rok (neverjetno kako je elastičen) mu omogoča, da iz osnovne črte ulovi vse žoge in takoj zatem preide v protinapad, ki je zadnje čase že njegov preizkušen recept. Poleg Rafaela Nadala in Andyja Murraya je Monfils verjetno en najhitrejših teniških igralcev na svetu in fizično en najmočnejših. Prav tako je njegov zaščitni znak dvoročni backhand pri katerem velikokrat v svojem karakterističnem stilu odskoči, ko udari žogico. Ko je vprašanje servisa pa Francoz niti nima najbolj natančnega, ima pa zato zelo hitrega in nekateri ga primerjajo tudi z začetnim udarcem Američana Roddicka. Tu ima Monfils prostor, da še napreduje, saj ima na večini dvoboj zelo slab odstotek zadetega prvega servisa. Njegovo zelo močno orožje pa je return, kar kaže tudi podatek , da edini dvoboj kjer Ivo Karlović ni uspel zadeti asa je bil prav duel z Monfilsom.
Njegov forehand pa je spet zgodba zase. Tu Monfils igra črno-belo. Včasih zadane forehand tudi z 200 km/h, drugič pa ko se najmanj pričakuje, pošlje žogico v mrežo ali daleč v avt.

Pred časom je Gael igral veliko bolj agresivno. Vsako točko je želel takoj zaključiti kar je bila posledica veliko število neizsiljenih napak. No, to leto je postal veliko bolj strpen in to je verjetno tudi plod dela novega trenerja Rogerja Rashida (nekdanji trener Leytona Hewitta). Nevsiljene napake so vse redkejše in zato so zadnje mesece tudi rezultati vedno boljši. Monfils je v karieri zamenjal veliko trenerjev zato je tudi veljal za nervoznega tenisača, ki trenerje odpušča po tekočem traku. Sedaj izgleda, da je med njim in trenerjem vseeno nastala neka kemija, ki je morda dokaz za njegove odlične igre tudi na OP ZDA, če gledamo, da je bil to njun prvi skupni grand slam

Novi zabavljač v teniškem svetu

foto: espn.go.com

Gledano z druge strani pa je Gaelov problem predvsem konstantna igra. Kakšen teden igra odlično nato pa zna izgubiti dvoboj z veliko slabšim nasprotnikom. Verjetno bi bilo dobrodošlo, da bi temnopolti Francoz dobil še kakšen ATP turnir v svoje roke, da bi mu to dvignilo samozavest. Dobro je tudi to, da Francozu v bistvu odgovarjajo vse podlage, še najslabši je na podlagi ''decoturf'' oziroma terenu podobnem Flushing Meadowsu. Najboljše rezultate je do sedaj dosegel na pesku, kjer odlično drsi in zato so mu v Franciji tudi dali ime ''La Monf'' ali ''drsalec''.
Če zaključimo, Mofilsova igra še vedno oscilira vendar se zdi, da je na pravi poti, da izpolni pričakovanja največjih strokovnjakov. Francoz je trenutno v velikem naletu in v vse boljši formi in ne bi bilo čudno, če bi že do konca sezone prišel že zelo blizu prvi desterici ATP lestvice.
Mofils bo v naslednji sezoni verjetno imel zelo opazno vlogo in lahko bi se zgodilo, da bi se približal sedaj vodilni četverici Nadal, Federer, Djoković in Murray in pa seveda vse boljšemu Argentincu Juan Martinu del Potru. Monfils je prototip modernega tenisača 21. stoletja in s to oznako bi se verjetno strinjali tudi mnogi teniški strokovnjaki.

 

povzeto po toteltenis za tenisportal.si

foto: espn.go.com

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete