Tina Križan je pisala slovensko teniško zgodovino in odprla marsikatera vrata svojim naslednicam. Je namreč prva Slovenka po Mimi Jaušovec, ki se je uvrstila med najboljših sto igralk na svetu, odlikovala pa se je predvsem v igri dvojic, v kateri je osvojila šest turnirjev. Nastopila je na treh olimpijskih igrah (1992, 1996, 2000), tri leta nazaj pa je pri 33. letih končala svojo športno pot.
Ta teden je Tina Križan sokomentatorka na televiziji Šport TV, ki prenaša odločilni dvoboj med Slovenijo in Japonsko. Zmagovalke srečanja v mariborski dvorani Lukna si bodo priskrbele vstopnico za igranje v svetovni skupini pokala Fed. (po prvem dnevu Slovenija vodi 2-0)
Pokal FED je ženska različica Davisovega pokala. Kako pomembno je to tekmovanje v teniškem svetu in kaj je vam osebno pomenil reprezentančni nastop v pokalu FED?
Pokal FED je najbolj pomembno mednarodno ekipno tekmovanje, tekmovanje, kjer je za končni uspeh pomemben tudi ekipni duh. Tenis je namreč zelo individualen šport, kjer uspevajo le posamezniki z njihovimi ekipami, ki skrbijo izrecno samo zanje. V pokalu FED igralke združijo moči in igrajo za ekipo oziroma državo in ne samo zase, kar predstavlja še dodatno čast in tudi nekaj več pritiska. Vedno sem rada sodelovala na reprezentančnih tekmah. Za en teden smo igralke združile moči za skupen napredek in vložile vse za zmago ekipe. Takrat smo se tudi več pogovarjale in družile izven igrišč, kar je bilo po svoje lepo.
Vi ste sodelovali na sploh prvem nastopu slovenske reprezentance leta 1992, ko so bile v Atenah prve tekmice teniške igralke iz Konga? Kakšni so vaši spomini na tiste začetke, katere zanimivosti so vam ostale v spominu?
Ob nastanku naše države v teniškem svetu niso točno vedeli kam bi nas umestili, zato smo morali začeti iz nič. To nam ni predstavljalo prevelikega bremena. Z Barbaro Mulej sva bili namreč zelo solidna ekipa, verjetno po kakovosti takoj za kasnejšo štiriperesno deteljico in današnjo ekipo. Spomnim se, ko sva z Barbaro igrali dvojice proti Kongu, ki je bil precej slabši in sta nama nasprotnici v prvih dveh točkah prvega niza odservirali kar dva asa zapored. Midve sva se nasmehnili in kljub temu dobili igro in kasneje tudi dvoboj s 6:0 in 6:1.
![]() |
Tina Križan (prva iz leve) kot članica slovenske teniške reprezentance v pokalu Fed |
Slovenska reprezentanca je pred enajstimi leti že igrala proti Japonski in izgubila z 2:1. Prav vi ste skupaj s Srebotnikovo izgubili odločilni dvoboj v igri dvojic. Kako popularen je tenis na Japonskem?
S Katarino sva redko izgubili igro dvojic v pokalu FED in tekme proti Japonski se žal ne spomnim. Zelo dobro pa se spominjam njihovih igralk. Tenis in sploh šport je v deželi vzhajajočega sonca izjemno popularen. Ai Sugiyama, ki je sicer že končala kariero, je bila tam pravo malo »božanstvo«. Spomnim se, da so v Tokiju ljudje plezali po ograji, da so lahko ujeli trenutek njenega treninga. Tudi Kimiko Date Krumm je bila in je še vedno zelo popularna na Japonskem.
No, v novem stoletju pa so prišli tudi veliki slovenski uspehi. Kakšen odmev v teniškem svetu sta imela dvoboja v svetovni skupini proti Rusiji in ZDA. V Portorožu so bile namreč Jelena Dementjeva, Anastasja Miškina, Venus Williams in celo Martina Navratilova?
Mislim, da so bile predvsem tuje igralke izjemno navdušene nad lepotami Slovenije in gostoljubjem ter prijaznostjo Slovencev. Še leta kasneje so mi igralke kot so Venus Williams, B.J . King in Dementjeva pohvalno govorile o naši državi in Portorožu. Naša ekipa je bila takrat res izjemna, težko nadomestljiva. Okusili smo svetovno skupino, žal pa zaradi poškodb dveh igralk (Pisnik, Matevžič) nismo nadaljevali z uspehi. Letos imamo dobre možnosti, da se tja zopet vrnemo.
![]() |
Venus Williams in Tina Križan |
Kaj menite o novi generaciji slovenskih deklet? Lahko morda Polona Hercog pride še višje, kot je prišla Katarina Srebotnik?
Katarino in Polono ljudje zelo radi primerjajo. V določenih stvareh sta si zelo podobni, v določenih pa zelo različni. Osebno ju ne bi primerjala. Mislim, da ima Polona izjemen talent in dobro ekipo, ki si ne postavlja omejitev. Ker je tudi inteligentna, se je verjetno precej naučila iz naših napak oz.napak svojih predhodnic. Kljub temu pa Katarina Srebotnik vsaj za zdaj ostaja najboljša Slovenka.
V karieri sta bili skupaj s Srebotnikovo ena izmed najboljših dvojic na svetu. Ob šestih turnirskih zmagah si jih štiri osvojila prav z njo, ob tem pa ste bili še 14x v finalu. Med posameznicami ste sicer prišli med 100 najboljših, a višje potem ni šlo. Kako to? Je bilo takrat težje priti med najboljše?
Nikoli ne razmišljam o preteklosti na način, kaj bi lahko bilo in kaj ne, ker je pač tako bilo in stvari ne obžalujem. Je pa res, da po dolgoletnih izkušnjah danes poznam pravo pot kako uspeti v tenisu, tudi talent zelo hitro opazim. Ko sem sama začenjala s kariero medmrežja ni bilo, do mednarodnih informacij sploh nisem prišla. Takrat priznana teniška strokovnjakinja iz Zagreba mi je nekajkrat poslala pisma in mi dala nekaj nasvetov. Potem sem nekaj let zapored zime preživela v Avstraliji, kjer sem dobro trenirala in igrala turnirje. Vseeno pa sem večino preostalega leta preživela na turnirjih po svetu sama, torej brez profesionalnega vodstva, ki je nujno potrebno za napredek. Bolj ali manj sem rezultate med posameznicami dosegla sama oz. s pomočjo staršev, ki pa niso igrali tenisa. Za igro dvojic sem se odločila pri 28-ih letih, kar niti ni tako hitro, kajti takrat večina igralk, v primerjavi z njihovimi mlajsimi kolegicami, prične izgubljati na eksplozivnosti in motivaciji, ki sta zelo pomembna faktorja za uspehe v posamični konkurenci. V dvojicah pa pridejo do izraza predvsem izkušnje in prepoznavanje položaja na igrišču.
Kljub temu, da ste trenirali Katarino Srebotnik in da ste z nasveti pomagali Ani Ivanović in Jeleni Janković pa se po koncu kariere niste odločili za trenerski posel. Zakaj?
To so bile zelo zanimive in zlata vredne izkušnje. Z vsemi naštetimi igralkami sem se takrat dobro razumela. Trenersko delo v teniški karavani je zelo odgovorno in zahteva celega človeka in nenehna potovanja. Po več kot 15-ih letih potovanj po celem svetu sem se vendarle naveličala življenja v hotelih in iz tedna v teden menjavati kraje. Še vedno pa rada pomagam mlajšim s kakšnim nasvetom, kajti zdaj mi je popolnoma jasno, kaj pomeni hoditi po pravi poti. Uživam v vlogi teniške komentatorke, morda bom v prihodnosti organizirala kakšen teniški kamp, vendar imam v glavi tudi druge ideje, ki pa niso povezane s tenisom.
![]() |
Ob zgoraj omenjenih, vam je morda pri srcu še kakšna igralka ali igralec? Spoznali ste in tudi igrali ste z nekaterimi največjimi teniškimi imeni!
V ženskem tenisu z redkimi izjemami ni pravih prijateljic, kajti konkurenca in pritiski so preveliki. Res pa je,da imam ogromno poznanstev in praktično so mi danes v tenisu odprta vsa vrata. Z Jeleno Janković sva odigrali zadnji turnir kariere v Aucklandu. S Petom Samprasom in še dvema članoma naše ekipe smo bili drugi na ameriškem tekmovanju World Team Tennis, ki ga organizira B.J.King. Še bolj pa mi je bil, kot karakter, všeč in zanimiv John McEnroe s katerim sva dve leti skupaj igrala v prej omenjenem tekmovanju.
Za konec še vaša napoved za dvoboj z Japonsko. Je slovenska ekipa dovolj močna, da se po šestih letih vrne nazaj v svetovno skupino?
Lepo je, da je pokal FED letos spet v Sloveniji. Menim, da je naša ekipa imela nekaj sreče z žrebom oziroma z možnostjo igranja doma in na pesku. V Tokiju so betonska igrišča izjemno hitra in razmere bi bile precej bolj neugodne za naše igralke. Japonke so težke nasprotnice, vendar verjamem, da bomo z malo sreče in precej truda znova v svetovni skupini :-).
pripravil: L.S. (intervju Anže Bašelj)
foto: Anže Bašelj
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji