Jie Zheng, teniška humanitarka

04.07.2008

Ne igra namiznega tenisa, niti ne trenira skoke v vodo,ni gimnastičarka toda te dni je Jie Zheng prvo ime Ljudske republike Kitajske. Mladi, 25-letni tenisačici, ki  je na svetovni teniški lestvici šele na 133.mestu, je  v Wimbledonu na glavnem delu ženskih posameznic uspel preboj v polfinale kot Goranu Ivaniševiću leta 2001 in to potem, ko je za nastop dobila povabilo organizatorja ali 'wildcard'.

Simpatična Jie, nekdanja številka 27.na svetu, je že v Wimbledonu 2006 zmagala v konkurenci ženskih dvojic skupaj z rojakinjo Sun Tien, kar je bil prvi kitajski triumf na sveti travi. No, ta teden je Kitajka za uvrstitev med štiri najboljše zaslužila 236,000 evrov, ki jih ne bo videla iz dveh razlogov. Prvič ne ve koliko ji bo tega denarja odobrila kitajska vlada kot drugo bolj pomembno pa je, da bo Jie Zheng celoten znesek, ki ji bo ostal podarila za žrtve potresa v Sečuanu v katerem je umrlo okoli 70,000 ljudi.

''Tudi jaz prihajam iz tega kraja'', je povedala polfinalistka Wimbledona.

 

Jie Zheng bo zaslužek iz uvrstitve v polfinale Wimbledona podarila za žrtve potresa v njeni domovini

foto: ©EPA / V. Donev

 

Zelo podobna zgodba se je pipetila Rusu Česnokovu, ko je v finalu Roland Garrosa leta 1986 premagal branilca naslova Matsa Wilanderja. Rus prav tako kot Zvereva leta 1988 (prišla do finala) ni dobil zasluženega denarja zaradi tedanje politike sovjetske vlade. Andrej Česnokov se je takrat slikovito izrazil, da je njegova hotelska soba v Parizu enkrat večja od njegovega stanovanja v Moskvi.

Zhengovo so nekateri tokom letošnjega Wimbledona primerjali kar s kitajskim Davidom, ko je morala na poti do polfinala premagati take velikanke kot sta Ana Ivanović in Nicole Vaidisova, ki imata po 183 cm.

Kitajka se je zaljubila v tenis, ko je po televiziji gledale dvoboje Steffi Graf in Monike Seleš. Trenira jo njen mož Li Chen za katerega Jie rada pove, da jo je prav on naučil kvalitetno servirati. ''Kitajci nismo ravno velik in mišičast narod razen Yao Minga v košarki zato moški raje igrajo namizni tenis'' , pravi Jie,ki upa, da se bo z njenim uspehom tenis na Kitajskem bolj priljubil in pritegnil otroke da se odločijo za ta šport.

Če Kitajki uspe na domači olimpijadi meseca avgusta v Pekingu dobiti medaljo ni vrag, da se v njeni domovini ne bi povečalo zanimanje za tenis.

tenisportal.si
 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete