V teniškem svetu se dostikrat sliši beseda "Wild card", vendar pa veliko teniških ljubiteljev ne ve kaj točno pomeni. "Divja karta" je splošen izraz za posebno povabilo organizatorja turnirja določenim igralcem in igralkam tenisa.
 |
Goran Ivaniševič je več kot upravičil povabilo organizatorjev leta 2001 |
Koncept "Wild card" je bil v osnovi postavljen iz treh razlogov :
- Prvo, da bi na turnirjih omogočili nastop slavnim igralcem in starejšim prvakom, ki be še radi nastopili, a ne igrajo dovolj turnirjev in zato nimajo dovolj točk, da bi se direktno uvrstili na turnir.
- Drugo, da bi omogočili nastop igralcem, ki so bili zaradi bolezni ali poškodb odsotni daljši čas in bi se tako lahko hitreje vrnili na prejšnje pozicije.
- Tretje, da bi organizatorji imeli večjo promocijo so jim omogočili, da lahko povabijo kakšnega lokalnega junaka ali mladega nadarjenega igralca, kar bi jim povečalo število prodanih kart.
.jpg&q=95) |
John Isner se je tudi na igrišču izboril za "Wild card" |
Najlepša primera prvih dveh razlogov sta legendarni
Jimmy Connors in
Goran Ivaniševič. Prvi je leta 1991 s povabilom prišel do polfinala odprtega prvenstva ZDA, drugi pa je leta 2001 s povabilom celo osvojil Wimbledon.
V sedanjih časih se je podeljevanje povabil izpridilo. Različni agenti pogojujejo nastop svojih igralcev z dodelitvijo povabil igralcem, ki jih oni določijo. Na grand slam turnirjih pa dajejo povabila domačim igralcem pa čeprav nekateri po kvaliteti nimajo tam kaj iskati.
 |
Jelena Dokič si je z igro zaslužila direkten nastop v Melbournu |
Organizatorja grand slamov v ZDA in Avstraliji si recipročno podarita eno "Wild card".
Letos so se oboji vrnili v stare čase, saj so se za povabilo morali igralci pomeriti na internih kvalifikacijah med najboljšimi igralci, ki niso direktno uvrščeni na turnir, kar je najbolj pravično.
Pri Američanih je to uspelo
Johnu Isnerju in
Christini Mchale. Pri Avstralcih pa
Jeleni Dokič.
foto : zimbio, gettyimages
vir : Peter Bodo
pripravil : Marjan B.
Komentarji