'Odpisani' Federer poskrbel za črn dan Novaka Djokovića in odšel v veliki finale Roland Garrosa!

03.06.2011
PARIZ, FRANCIJA - Le kdo lahko premaga Novaka Djokovića? To vprašanje smo si postavljali vse od konca OP Avstralije pa do danes. 41 zaporednih zmag od začetka sezone, 7 turnirskih zmag,...vse to je prekinil najboljši tenisač vseh časov Roger Federer v polfinalu Roland Garrosa.

Dvoboj vseh dvobojev v polfinalih turnirjev za grand slam med Novakom Dokovićem in Rogerjem Federerjem je dobil Švicar s 7-6, 6-3, 3-6, 7-6 in ustavil ter prekinil niz 41. zaporednih zmag Srbu. Federer je odigral izjemno tekemo in spominjal na najboljše čase, ko je vladal svetovnemu tenisu, najbolj pa je zaprl usta vsem, ki so ga že odpisali. Rogerja Federerja se nikoli ne odpiše.

16-kratni zmagovalec turnirjev za grand slam na omenjenih turnirjih v finalu ni igral že celo leto, čez dva dni pa bo imel priložnost za 17. zvezdico - 2. v Parizu. V nedeljo nas čaka še en teniški 'El Classico', dvoboj večnih tekmecev in starih mačkov, Rogerja Federerja in Rafaela Nadala.

Novak Djoković je klecnil v najbolj pomembnem trenutku, najbolj pomembnem obračunu v njegovi karieri. Ne zgodi se vsak dan, da tenisač pride do takšne serije zmag od začetka leta in ima v enem dvoboju takšen vložek kot ga je imel Srb. Lovil je rekorden niz zmag Johna McEnroe-ja iz leta 1984, številko 1 na teniški lestvici ATP (prvič v karieri) in prvo uvrstitev v finale Roland Garrosa. Ostal je brez vsega (zaenkrat), čeprav mu lahko "njegove otroške sanje (video - intervju s 7-letnim Novakom) uresniči prav njegov današnji krvnik (Federer), če v nedeljo dvigne pokal mušketirjev.

Novak je obstal korak pred rekordnim nizon Johna McEnroe-ja. Če mu F.Fognini ne bi predal četrtfinala, bi si z njim delil 42. zaporednih zmag od začetka sezone

Zanimivo, da Novak včeraj ni prišel na novinarsko konferenco, nekateri pa namigujejo, da jo je 'bojkotiral' zaradi tega, ker mu ni bil všeč termin igranja polfinala (na sporedu je bil za polfinalom Nadal-Murray). Zadnje čase se je veliko oglašal preko Twitterja in Facebooka, no, zadnje dni pa je objavil le eno sporočilo svojim fanom.

Pa pustimo to ob strani. Dejstvo je, da je Roger Federer danes igral kot v svojih najboljših časih. Vsega je enkrat konec, pa tudi serije Novaka Djokovića, kar pa ne pomeni, da v ponedeljek ne bo prevzel trona. Če Federer dobi 25. medsebojni dvoboj z Nadalom, potem bo Srb prvič v karieri številka 1.

Gledalci v Parizu so bili v petek odločno na strani Švicarja, ki je na koncu prišel do 20 winnerjev več (68-48), čeprav je imel manj odmora kot Beograjčan, ki pa roko na srce, od začetka leta igra kot po tekočem traku, saj prihaja vse do zaključka turnirjev, kjer je dvignil vse lovorike. Roger Federer si je priigral kar 25 priložnosti za brejk, izkoristil pa je štiri, medtem ko je Nole od 13 prišel do enakega števila, a jih je slabše razporedil. In končno, ne moremo reči, da je Djoković igral slabo. Rešil je kar 21 brejk priložnosti in se dobro držal v kritičnih situacijah.

Teniški genij iz Basla je ponovno v finalu turnirja za grand slam, kjer bomo gledali na delu največja rivala zadnjih desetih let - Rogerja Federerja in Rafaela Naadla

V večjem delu je bil dvoboj izenačen. 3. nosilec iz Basla je na začetku napravil brejk, Djoković je hitro vrnil, nato pa sta zamenjala vlogi. V tajbrejku sta prišla vsak do enega mini-brejka, odločila pa je napaka Novaka v zadnji točki - poslal je žogico v mrežo. V drugem nizu je dominiral Federer. Prvo je rešil brejk priložnost, nato pa pritisnil na plin, odvzel servis ter povedel 3-1. ta del igre bi Roger lahko rešil že prej v svojo korist, saj je imel štiri brejk priložnosti za 5-1 in pet žog za niz oz. 6-2. Srb se je boril kot lev, prišel celo do 'šanse' za vrnitev v niz, a mu ni uspelo. Znašel se je v zaostanku dveh nizov.

V tretjem nizu so se stvari obrnile na glavo. V Novaku se je prebudila 'zver'. Povedel je 3-0, to prednost pa ohranil vse do konca. V tem, tretjem delu tekme, Federer ni uspel priti do priložnosti za odvzem začetnega udarca, s tem pa je tudi izgubil edini niz na letošnjem Roland Garrosu.

Četrti niz...prava drama. Beograjčan je prišel do brejka v 9. igri in pri 5-4 serviral za izenačenje v nizih na 2-2. Federer, ki danes imel dober izkoristek brejk priložnosti, si je priigral nove tri. z dobrim servisom je Nole izničil dve, tretje pa mu ni uspelo. V 12. igri je bil Federer oddaljen le dve točki od zmage, a se Nole spet ni dal. Odločitev je padla v podaljšani igri. Kot v prvem nizu je Švicar povedel 2-0, Djoković pa je ulovil zaostanek pri menjavi strani. Pri 6-3 je imel Federer tri zaključne žoge. Dve sta šli 'po gobe', a prva na njegov servis ne...finale je bilo tu.