Sedaj pa vsi na travo; Kavčiča čaka Queens in morebiti veliki Rafael Nadal

07.06.2010

Danes se je uradno končala teniška peščena sezona 2010, velika večina igralcev pa se je v okviru priprav na Wimbledon že preselila v mesta, kjer se igrajo travnati turnirji.

Ja, zadišalo je po starih časih in tradicionalnosti, saj se je včasih veliko več igralo na tovrstni podlagi, medtem ko imajo današnji igralci in igralke tenisa to možnost le približno en mesec v letu.

Približno 30 let nazaj se je tri četrtine turnirjev za Grand Slam igralo na travi (izjema je Roland Garros), a od leta 1988 je to podlago ohranil le Wimbledon, kjer se nahaja največji in najbolj znan travnati teren na svetu (centralno igrišče je bilo narejeno leta 1922 in premore kapaciteto 13,810 gledalcev, lani pa so ga tudi prekrili s premično streho).

Dekleta imajo priložnost uigravanja na treh turnirjih, ta teden igrajo v Birminghamu (Anglija) naslednji teden pa v Eastbournu (Anglija) ter Hertogenboschu (Nizozemska), kjer bodo igrali tudi moški. Njihov del karavane je ta teden v Londonu na terenih Queens kluba in pa v nemškem Halleju.

Travnati tereni predstavljajo najhitrejšo vrsto podlage zato se je potrebno po dvomesečnem igranju na peščenih igriščih hitro privaditi na nove povsem nasprotujoče si pogoje. Tereni so pokriti s travo, ki raste na podobno čvrsti zemlji, ki jo uporabljajo tudi igralci za golf. Karakteristike same podlage so odvisne od različnih pogojev: vremenskih razmer, vrsto trave, na kakšen način je le ta košena, koliko je teren že uničen od predhodnega igranja,... . Odskok žogice je v večini primerov nizek in hiter zato prisili igralca v hitre reakcije kar ima za posledico zelo kratke točke, ki so pri moških v povprečju dolge le štiri udarce, vendar se je v uadnji letih to malo spremenilo. Način odskoka žogice je zelo odvisen tudi od same trave. Če je trava krajša in manj spodrsljiva potem je odskok žogice višji, treba pa je upoštevati tudi vremenske pogoje, posebej v Angliji, kjer se ti včasih tudi dnevno menjajo. Da bi se karakteristike terena v Wimbledonu kar najbolj približale ostalim trdim in hitrim podlagam poskrbijo organizatorji s stalno košnjo trave, da je le ta čim nižja. Zaradi vsega tega imajo udarci kot so servis, volej in 'slize' zelo važno vlogo pri uspehu na travnatih podlagah. Zaradi spolzkosti terena je važno tudi gibanje telesa in nog. Treba je napraviti več manjših korakov in imeti položaj telesa bolj nizko v kolenih, da se lahko hitro odreagira pri številnih nizkih žogah.

Če bo Blaž Kavčič v 1. krogu Queensa premagal Brazilca Daniela, bo v drugem igral s prvim igralcem sveta in nekdanjim zmagovalcem Wimbledona Rafaelom Nadalom, ki je včeraj osvojil 5. lovoriko na Roland Garrosu

Na turnirju v Queensu, ki je znan po prelepi kulisi, bomo letos v glavnem delu imeli predstavnika tudi Slovenci. V 1. krogu bo nastopil 23-letni Ljubljančan Blaž Kavčič (120. na ATP), ki bo za nasprotnika imel 31-letnega Brazilca Marcosa Daniela, 112. igralca sveta, ki se na travi nikakor ne znajde tako dobro kot na pesku (igrala bosta prvič). To bo lepa priložnost za Kaljuta, da pride do novih točk na teniški lestvici ATP, še bolj pa ga bo podžgalo to, da bi se v primeru zmage v 2. krogu pomeril z aktualnim zmagovalcem Roland Garrosa in 1. igralcem sveta Rafaelom Nadalom. Uf, to bi bil zanimiv dvoboj tudi za slovenske ljubitelje tenisa, saj bi Blaža in Rafo lahko videli v živo na malih ekranih.

V Queensu sicer nastopajo sami veliki igralci (Nadal, Murray, Đoković,...) z izjemo Švicarja Rogerja Federerja, Avstralca Lleytona Hewitta in pa povratnika po poškodbi zapestja Nikolaja Davidenka, ki bodo lovili lovoriko na travnatem turnirju v nemškem Halleju.

Roger Federer bo do konca svoje teniške kariere igral na travnatem turnirju v nemškem mestu Halle

Kje bodo igrali ostali slovenski tenisači in tenisačice drugi teden v juniju? Največ jih bo nastopilo na moškem Futures turnirju, ki se za nagradni sklad 10,000 USD igra v Mariboru. Tam je prvi nosilec 275. igralec sveta Aljaž Bedene, družbo pa mu bo v glavnem delu peščenega turnirja delal še Blaž Rola. Iz kvalifikacij se lahko v glavni del prebijejo še Miha Mlakar, Tom Kočevar-Dešman in Janoš Žibrat.

V ameriškem mestu Loomis v Kaliforniji, bomo na Futures turnirju z nagradnim skladom 15,000 USD (trda podlaga) Slovenci imeli še enega 1. nosilca. To je Luka Gregorc, trenutno 290. igralec sveta.

 

Maša Zec-Peškirič bo igrala v Marseillu (Francija)

Dekleta so se po nastopu na turnirju INFOND Open v Mariboru razkropila po svetu. Na močnem ITF turnirju za dekleta (100,000 USD) v francoskem Marseillu, bo na peščeni podlagi zaigrala Maša Zec-Peškirič, v poljskem Szczecinu (25,000 USD) Dalila Jakupovič, Diana Nakič pa bo poskušala v glavni del priti preko kvalifikacij. V Teksasu (El Paso) bo igrala Petra Rampre, Tadeja Majerič pa je odšla na 25,000 USD vreden turnir v Budimpešto.

pripravil: L.S.

foto: tenisportal.si, daylife.com

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete