Souza premočan za Semrajca, Kavčič izenačil na 1:1!

31.01.2014
Slovenska teniška reprezentanca je v dvoboju s Portugalsko v 1. krogu 1.evroafriške skupine Davisovega pokala izenačila na 1:1! Prvo točko je gostom v TK Triglav Kranj zagotovil Joao Sousa, nato pa je Blaž Kavčič premagal Gastaa Eliasa.

KRANJ, SLOVENIJA - Slovenski teniški igralec Janez Semrajc (305. na ATP) je v 1. dvoboju 1. dne Davisovega pokala igral proti najboljšemu Portugalcu Joau Sousi (51.) in kljub borbenosti moral priznati premoč več kot 250 mest višje uvrščenemu nasprotniku na ATP lestvici. Na koncu je Portugalec slavil s 6:1, 6:4, 4:6, 6:0 v nizih in popeljal goste v vodstvo z 1:0!

24-letni Ljubljančan se na začetku ni znašel najbolje, ujel je le eno igro v uvodnem nizu. Sousa je pokazal, zakaj je tako visoko na ATP lestvici (lani je tudi dobil ATP turnir na trdi podlagi), držal je tempo od začetka do konca, brez prestanka. Dobro je bral servise Semrajca, ki so leteli tudi 225 km/h, ob napakah pa zlahka povedel. No, Janez se je v nadaljevanju sprostil. Pariral je favoriziranemu nasprotniku, na krilih približno 300 gledalcev pa nato tudi iztrgal niz. Po znižanju na 1-v v nizih mu je pošla sapa in tenisač iz Guimaraesa je zlahka dokončal dvoboj, v zadnjem delu pa zavezal kravato.

Janez Semrajc je iztrgal niz 51. igralcu sveta Joau Sousi, do zmage pa ni zmogel

Semrajc je letos igral sploh prvi dvoboj medtem, ko ima Sousa za sabo že kar nekaj tekem, tudi nastop na OP Avstralije. Za nameček se je prvič soočil s tako visoko rangiranim nasprotnikom in 'živo' točko v Davisovem pokalu.

"Težko je igrati tako pomemben dvoboj za svojo državo, če nisi v tekmovalnem ritmu. Niti v tretjem nizu se nisem počutil suverenega. Nisem čutil žoge in tako je nemogoče premagati tako kakovostnega igralca. Ne glede na poraz sem optimističen pred nadaljevanjem sezone," je dejal Ljubljančan.

V 2. dvoboju dneva se je Blaž Kavčič (111.) pomeril s Portugalcem Gastaom Eliasem (174.) in ga odpravil v 3 nizih s 7:6(14), 6:1, 6:4. Izid dvoboja je tako po 1. dnevu izenačen na 1:1!

Za Blaža Kavčiča ni nobena žoga izgubljena...

Ljubljančan, ki je pred kratkim igral v 2. krogu Melbourna z Rogerjem Federerjem, je največje delo opravil v 1. nizu, ki je bil prava mini drama. S Portugalcem sta držala servisne igre vse do tajbrejka, kjer je Kavčič že povedel 5-1, a se je za vodstvo pošteno namučil. Moral je ubraniti kar 4 žogice za niz tekmecu, ki je v mladinskih časih veljal za enega najbolj obetavnih tenisačev na svetu. Elias, ki ima stalno prebivališče na Floridi, se je držal vse do 14-14, vmse še nekoliko protestiral pri sodniku, potem pa se je njegov čas na trdi podlagi kranjskega kluba Triglav končal.

"Prvi niz je bil zagotovo pomemben, nikakor pa ne odločilen. Ko se igra na tri nize, vedno veš, da boš imel še kakšno priložnost. Letos sem to že nekajkrat občutil na svoji koži, zato ne bi bilo nič strašnega, če bi ga izgubil. Zdaj je najbolj pomembno, da čim prej pozabim na ta dvoboj in da se začnem pripravljati na naslednjega. Če bova z Žemljo igrala približno tako, kot sva nazadnje na Poljskem, potem se nimamo česa bati," je povedal Kavčič. In točno tako je tudi bilo. Portugalec je še dobil prvo igro drugega niza, nato pa je Blaž s tremi brejki in 6 igrami zapored tehtnico prevesil na svojo stran. V zadnjem nizu je še pokazal svojo znano borbenost, ko je zaostajal za brejk (2-3 in 3-4), pa nato še dvakrat vzel servis tekmecu za zelo pomembno zmago na poti do željenega 2. kroga.

V soboto je na sporedu igra dvojic, ki je lahko v tovrstnih izenačenih dvoboj marsikdaj odločilna. Slovenijo bosta zastopala Blaž Kavčič in Grega Žemlja, Portugalci pa bodo verjetno stavili na ista igralca, kot sta igrala prvi dan. Spored se bo začel ob 16. uri, vstop v dvorano pa je prost.