'Vamos', 'common',' idemo'...

20.06.2008

Le zakaj se vpije v ženskem (včasih tudi v moškem) tenisu? Je to mogoče sproščanje živcev ali ustrahovanje nasprotnika?

To vprašanje je sprožilo veliko polemiko v današnjem tenisu še posebej po izjavi legendarne Martine Navratilove, ki je izjavila da je vpitje v ženskem tenisu povsem nepotrebno in bi moral biti preprečen s strani teniške zveze.

Kot vsi športi se je tekom let in desetletij tenis spreminjal na več načinov, od menjave loparjev, podlage, oblačil, pa tudi s spreminjanjem pravil igre. Toda v zadnjem času se je pojavila nova 'moda' predvsem v ženskem tenisu, ki vsem vzbudi pozornost: kričanje tenisačic med dvobojem.

Rusinja Marija Šarapova je vodilna na lestvici igralk po izmerjenem hrupu med dvobojem

Rusinja Marija Šarapova je vodilna na lestvici igralk po izmerjenem hrupu med dvobojem

Ena od pionirk kričanja je bila že upokojena igralka Monika Seleš katere krik je dosegel celo 93,2 dB. V današnjem času je brez dvoma največja 'kričacica' Rusinja Marija Šarapova katere krik so izmerili celih 101,2 dB na tekmi s Španko Nurio Llagostero. V takšnem trenutku je dobro, da se ji nihče ne približa saj je taka jakost kričanja enaka zvoku policijske sirene, ki pelje mimo. Marijina jakost zvoka ja tako velika in prodorna, da bi jo gledalci z lahkoto sneli kot melodijo za mobilni telefon. Pravi marketinški fenomen. Prav veliko za njo ne zaostaja Američanka Serena Williams z izmerjenimi 90 dB (čeprav tudi sestra Venus ne zaostaja veliko).

No v moškem tenisu je kričanje bolj omiljeno z izjemo bodrilnih vzklikov kot so 'vamos' Rafaela Nadala ali pa 'common' Leytona Hewitta.

Američanka Martina Navratilova je izjavila, da je treba te krike prepovedati saj motijo in dekoncentrirajo nasprotnika. ''Monika je levoroka igralka prav tako kot jaz in njeni udarci so tako natančni, poleg tega tudi zelo hitri poleg vsega tega pa še vpije'' je izjavila Navratilova iritirana s strategijo vpitja Monike Seleš.

Igralke, ki vpijejo pravijo, da se tako bolje koncentrirajo na igro vendar s tem posledično dekoncentrirajo igralko na drugi strani. Izgleda, da vpitje kot strategija niti ni tako slabo in je na nek način tudi dokazovanje superiornosti in poskus ustrahovanja nasprotnika. No za sedaj je več takih, ki na igrišču vpijejo kot pa tistih, ki jih to moti.

povzeto po svettenisa.net
foto: Getty Images in 123rf.com
 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete