Začel se je del sezone, ki najbolj spominja na stare čase in tradicionalnost. Tenis se je na svoji začetni poti, ki seže daleč nazaj, igral izključno na travnati površini medtem, ko imajo današnji igralci in igralke tenisa to možnost igranja na zeleni trati le približno en mesec v letu.
Približno 30 let nazaj se je tri četrtine turnirjev za grand slam igralo na travi (izjema je Roland Garros) a od leta 1988 je to podlago ohranil le Wimbledon, kjer se nahaja največji in najbolj znan travnati teren na svetu. (centralno igrišče je bilo narejeno leta 1922 in premore kapaciteto 13,810 gledalcev, letos pa so ga prekrili s premično streho)
![]() |
Na Wimbledonu so igralci in igralke večinoma oblečeni v tradicionalno belo barvo |
To nedeljo, točno 7. junija, se je takorekoč začela sezona turnirjev na travi, katere večina igralcev in igralk izkoristi za ogrevanje pred tretjim grand slamom sezone v Wimbledonu. Dekleta imajo priložnost uigravanja na treh turnirjih, ta teden igrajo v Birminghamu (Anglija) naslednji teden pa v Eastbournu (Anglija) ter Hertogenboschu (Nizozemska), kjer bodo igrali tudi moški. Njihov del karavane je ta teden v Londonu na terenih Queens kluba, ki je letos zaradi sponzorja zamenjal tudi barvo (namesto tradicionalno rdeče barve ga boste tokrat prepoznali v modri) in pa v nemškem Hallu. Žal je nastop v Queens Clubu odpovedal branilec naslova in prvi igralec teniške lestvice ATP Rafael Nadal (poškodba kolena), lanskoletni finalist Novak Djoković pa se je iz Londona preselil v nemški Halle, kjer je 1. nosilec nedeljski zmagovalec Roland Garrosa Roger Federer. Švicar svojega nastopa v Nemčiji, kjer lovi svoj šesti naslov, še ni potrdil, saj naj bi bil 'emocijsko' prazen po zmagi in slavju v Parizu.
Travnati tereni predstavljajo najhitrejšo vrsto podlage zato se je potrebno po dvomesečnem igranju na peščenih igriščih hitro privaditi na nove povsem nasprotujoče si pogoje. Tereni so pokriti s travo, ki raste na podobno čvrsti zemlji, ki jo uporabljajo tudi igralci za golf. Karakteristike same podlage so odvisne od različnih pogojev: vremenskih razmer, vrsto trave, na kakšen način je le ta košena, koliko je teren že uničen od predhodnega igranja,... . Odskok žogice je v večini primerov nizek in hiter zato prisili igralca v hitre reakcije kar ima za posledico zelo kratke točke, ki so pri moških v povprečju dolge le štiri udarce. Način odskoka žogice je zelo odvisen tudi od same trave. Če je trava krajša in manj spodrsljiva potem je odskok žogice višji, treba pa je upoštevati tudi vremenske pogoje, posebej v Angliji, kjer se ti včasih tudi dnevno menjajo. Da bi se karakteristike terena v Wimbledonu kar najbolj približale ostalim trdim in hitrim podlagam poskrbijo organizatorji s stalno košnjo trave, da je le ta čim nižja. Zaradi vsega tega imajo udarci kot so servis, volej in 'slize' zelo važno vlogo pri uspehu na travnatih podlagah. Zaradi spolzkosti terena je važno tudi gibanje telesa in nog. Treba je napraviti več manjših korakov in imeti položaj telesa bolj nizko v kolenih, da se lahko hitro odreagira pri številnih nizkih žogah.
![]() |
Američanka Martina Navratilova je bila v 12 posamičnih finalih Wimbledona, tako željeni krožnik pa je dvignila kar devetkrat |
Danes je travnatih terenov vse manj. Največje število teh je še vedno v Veliki Britaniji, nekdanji njeni koloniji Avstraliji in ZDA. Največji in osnovni razlog za vse manjše število travnatih terenov je tudi stroškovne narave, predvsem zaradi vzdrževanja. Travo je treba redno zalivati, kositi in po dežju se velko dlje suši kot ostale trde podlage. Slaba stran te podlage je tudi ta, da se zelo hitro uniči.
pripravil: L.S.
foto: nysun.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji