Dubaj: Berdych ubranil tri zaključne točke Federerju za finale z Djokovićem!

01.03.2013
DUBAJ, ZAE - V velikem finalu ATP 500 turnirja v Dubaju se bosta udarila trikratni zmagovalec Novak Djoković in češki tenisač Tomaš Berdych, ki je v polfinalu Federerju ubranil tri zaključne žoge.

Novak Djoković se je uvrstil v 55. finale kariere in 4. v Dubaju. Argentinca Juana Martina del Potra je premagal po 1 uri in 45 minutah igre (6-3, 7-6(4)) ter ostaja neporažen v letošnji sezoni. Sedem zmag na OP Avstralije, ena v pokalu Davis in štiri v Dubaju so izkupiček 1. tenisača sveta v letu 2013. Po dokaj lahko dobljenem prvem nizu s 6-3, se je v drugem namučil, da je ujel zaostanek 0-3. Le tega je preobrnil v 5-3, imel tudi zaključno točko, a je Tandilčan podaljšal dvoboj za 20 minut. V tem času je povedel 6-5, vendar si je srbki teniški zvezdnik izboril tajbrejk, v katerem je povedel 5-3, kar se je izkazalo nedosegljivo za Južnoameričana, ki ostaja pri dveh zmagah iz desetih medsebojnih tekem.

Djoković je niz neporaženosti podaljšal na 17 in vse bolj letošnja sezona spominja na leto 2011, ko je teren zapustil poražene šele v polfinalu Roland Garrosa. No, da ne prehitevamo dogodkov, do OP Francije je še kar nekaj mastersov, kot prvo, pa bo moral jutri preskočiti Tomaša Berdycha.

Naj omenimo, da se je prvič v zgodovini turnirja zgodilo (od leta 1993), da so se v polfinale uvrstili prvi štirje nosilci.

Novak Djoković naskakuje 4. krono v Dubaju. Najboljši je bil v letih 2009-2011

V drugem polfinalu sta se merila Roger Federer in Tomaš Berdych. Švicarski teniški maestro je bil pred dvobojem zelo previden, nič čudnega, saj je s Čehom izgubil kar štirikrat v zadnjih sedmih tekmah, od tega tudi dvakrat na turnirjih za veliko nagrado. Baselčan je letos v Dubaju stopnjeval formo. V 1. krogu je moral igrati tri nize s Tunizijcem Malekom Jazirijem, že v četrtfinalu pa se je poigral z nekdanjim rivalom Nikolajem Davidenkom. Čeh Tomaš Berdych je bil seveda razred boljši nasprotnik od Davidenka, kar je dokazal tudi na terenu. Po izgubljenem prvem nizu, zapravljeni priložnosti na servisu za izenačenje v nizih, mu je slednje uspelo šele po treh ubranjenih 'match pointih' v tajbrejku drugega dela igre, v zadnjem nizu pa je dokončno strl 31-letnega Švicarja s 3-6, 7-6(8) in 6-4, ki je trunir v Dubaju osvojil že petkrat, tudi lani.

Fantastičen dvoboj sta ponudila Švicar in Čeh. Vzponi in padci so si sledili po tekočem traku, brejk priložnosti enkrat na eni, drugič na drugi strani,....na koncu pa je bil močnejši 27-letni Berdych. V 1. nizu je čarovnik iz Basla odvzel servis v 8. igri, ravno prav, da je povedel v nizih, v drugem delu pa se je znašel v zaostanku 3-5. Čeh je serviral za niz, Federer pa je spomnil na zlate čase. Magične poteze so ga obdržale v nizu, kasneje pa je čarovnijo potreboval tudi, ko sodnik ni videl čistega 'outa' pri točki za niz Čeha (6-5). Podaljšana igra je ponudila dramatične trenutke. Švicar je imel dve zaključni točki pri 6-4, kasneje še eno, vse pa so ostale brez realizacije. Berdychu je uspel povratek med 'žive'. V 3. nizu je na prvem začetnem udarcu izpustil le dve točki (na oba le 5) in zaprl pot Federerju do brejk priložnosti, sam pa je ponujeno izkoritil ter po lanskem četrtfinalu OP ZDA spet zagrenil turnir rivalu.