Ko tudi najboljše ni dovolj dobro ...

06.02.2016
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Redke so stvari, ki profesionalne teniške igralce in igralke frustrirajo bolj kot nenehni porazi proti enemu in istemu nasprotniku.

Razplet teniškega obračuna poleg dnevne forme in zunanjih dejavnikov pogosto krojijo tudi individualni stili igre, katerim se morajo profesionalni tensači in tenisačice prilagajati iz kroga v krog. Predstavljamo vam seznam nekaterih, ki so zabeležili največ zaporednih porazov proti istemu nasprotniku.

Rafael Nadal - Richard Gasquet (14-0)

Nadal in Gasquet sta odigrala 14 medsebojnih obračunov, vse pa je dobil nekdanji prvi igralec sveta. Francoz, ki je v mladih letih veljal za bodočo številko ena svetovnega tenisa, je nanizal 14 zaporednih porazov. Zadnji niz na dvobojih s Špancem je osvojil leta 2008.

Björn Borg - Vitas Gerulaitis (16-0)

Borg velja za enega najboljših tenisačev vseh časov. V desetletni karieri je osvojil 11 Grand Slamov in dominiral marsikaterega rivala, a nobenenga bolj kot prijatelja in partnerja za trening Gerulaitisa, proti kateremu je zabeležil 16 zaporednih zmag.

Gerulaitis je 16 zaporednih porazov nanizal tudi proti Jimmyju Connorsu. Američan litovskih korenin je po zmagi v 17. poskusu poskrbel za enega najslavnejših citatov v teniški zgodovini. ''Nihče ne premaga Vitasa Gerulaitisa 17-krat zapored,'' je dejal pokojni tenisač.

(od leve proti desni): Ivan Lendl, John McEnroe, Björn Borg in Jimmy Connors.

Roger Federer - Mihail Južni (16-0)

Federer je na poti med teniške legende ''uničil'' kariero marsikaterega kolega, med katere sodi tudi Južni. Z enakim številom zaporednih porazov kot Rus se ''ponaša'' David Ferrer (16-0). 12 zapored sta jih izgubila Robin Söderling (16-1) in Feliciano Lopez (12-0), 11 pa sta jih vknjižila Andy Roddick (21-3) in Philipp Kohlschreiber (11-0).

Ivan Lendl - Tim Mayote (17-0)

Robotski Lendl je v svojih najboljših letih dominiral vse svoje rivale, najbolj pa se je njegovega top spina in passing udarcev naužil Mayote, ki je izgubil 17 zaporednih dvobojev. Z enim manj se na obračunih s Čehom lahko pohvali Brad Gilbert (16-0).

Ivan Lendl - Jimmy Connors (22-13)

Obračun dveh generacij je zaznamovala predaja štafete, ki je leta 1984 rivalstvo dokončno prevesila v korist mlajšega Lendla. Connors je dobil prvih osem zaporednih obračunov in do sezone 1984 vodil s 13-5. Tistega leta je Lendl osvojil svoj prvi Grand Slam, že naslednjega pa je končal na prvem mestu lestvice ATP. V nadaljevanju kariere je dobil vseh 17 obračunov z Američanom in 13-5 spreobrnil v 13-22.

Serena Williams - Marija Šarapova (19-2)

Ko je Šarapova v finalu Wimbledona leta 2004 premagala Sereno in uspeh podkrepila s še eno zmago na zaključnem turnirju WTA Tour Championship, si nihče ni upal trditi, da naslednjih 12 let ne bo našla odgovora na fenomen, ki je Serena Williams.

Američanka je na dvobojih z Rusinjo še posebej motivirana, kar dokazuje niz 18. zaporednih zmag. Po zaostanku z 1-2 je H2H zdaj 19-2 v korist najboljše igralke sveta.

Rod Laver - Arthur Ashe (21-3)

V rivalstvu tenisačev, po katerih nosita imeni osrednjih igrišč na OP Avstralije in OP ZDA, je prevladoval Laver, ki je dobil prvih 18 zaporednih obračunov. Ashe je negativni niz prekinil leta 1974, ko je bil Avstralec star že 35 let.

Rafael Nadal - Tomaš Berdych (19-4)

Berdych je bil na začetku rivalstva velik trn v peti Nadalu, saj je dobil tri od prvih štirih obračunov. Odnos med obema tenisačema se je zaostril na Mastersu v Madridu, kjer je Čeh po zmagi v podaljšani igri drugega niza gestikuliral proti glasnim španskim navijačem, ki so spodbujali svojega favorita.

Nadal je odgovoril tako, da je Berdychu prizadejal 18 zaporednih porazov. Češki tenisač je negativni niz prekinil na lanskoletnem OP Avstralije.

Steffi Graf - Nathalie Tauziat (21-0)

Grafova se redno uvršča v sam vrh seznamov najboljših igralk vseh časov in ob pogledu na statistiko nekdanje nemške šampionke je jasno, zakaj je temu tako. V svoji karieri je osvojila 22 Grand Slamov in preživela 377 tednov na vrhu lestvice WTA.

Odgovora na njeno igro nikoli ni našla nekdanja tretja igralka sveta Tauziatova, kar je botrovalo 21. zaporednim porazom. Francozinja je na poti do tega neslavnega rekorda izgubila vseh 42 nizov. Med igralke, ki proti Grafovi niso imele nobenih možnosti, sodijo še Helena Soukalova (21-1), Nataša Zvereva (20-1) in Manuela Maleeva (17-0).

pripravil: Ž. J.