Kaj oziroma kdo čaka slovenske fante v Bratislavi?

04.03.2015
BRATISLAVA, SLOVAŠKA - Varovanci Blaža Trupeja se bodo v prvem krogu Davisovega pokala pomerili z reprezentanco Slovaške, ki jo sestavljajo Martin Kližan, Lukaš Lacko, Norbert Gombos in Igor Zelenay.

Slovenska izbrana vrsta je v napovedih pred uvodnim krogom 1. Evroafriške skupine pričakovano previdna, saj ekipa, v kateri manjka naš najvišje uvrščeni tenisač na lestvici ATP, v Bratislavi ne bo favorit.

Slovaška bo svoje upe položila na Martina Kližana, nekdanjega 26. igralca sveta, danes pa 42. tenisača na lestvici ATP. Prvi favorit domače reprezentance je letos že dvakrat zaigral v četrtfinalu, in sicer se je med najboljših osem uvrstil na turnirjih v Brisbanu in Quitu. Z izjemo Sydneyja je na vseh turnirjih preskočil prvo oviro, nazadnje pa je igral na pesku v Riu, kjer ga je v drugem krogu povozil Federico Delbonis.

Slovenija Slovaška
Blaž Kavčič (110. na ATP) Martin Kližan (42. na ATP)
Tom Kočevar-Dešman (548. na ATP) Lukaš Lacko (93. na ATP)
Mike Urbanija (572. na ATP) Norbert Gombos (117. na ATP)
Grega Žemlja (699. na ATP) Igor Zelenay (146. na ATP - dvojice)

Kližan je zmagovalec dveh ATP turnirjev, zadnjega je osvojil lani v Münchnu, kjer je premagal Fabia Fogninija. V preteklem letu je odlično nastopal tudi v konkurenci dvojic, kjer je v navezi s Philippom Oswaldom osvojil lovoriki v Nici in Riu, slednjo pred komaj 14 dnevi.

Slovence tolaži dejstvo, da sta se Kližan in Kavčič v preteklosti pomerila dvakrat (2006, 2010), sicer nikoli na ATP Touru, vselej pa se je zmage veselil Blaž. Ima pa Slovak eno zmago proti Žemlji. Od Kranjčana je bil boljši leta 2009 v kvalifikacijah turnirja v Umagu.

Drugi najvišje uvrščeni slovaški tenisač je Lukaš Lacko, ki letos ni v najboljši formi. Zaigral je na sedmih turnirjih in dvakrat izpadel v kvalifikacijah, štirikrat v prvem krogu, le enkrat pa je zaigral v drugem. Lacko je dobil edini dosedanji obračun s Kavčičem (2009), dvakrat pa je na ATP Touru moral priznati premoč Žemlji (2011, 2012). V kvalifikacijah ter obračunih serije Futures in Challenger je slika z Gregom ravno obratna, saj z 2-0 v zmagah vodi Slovak.

Tretji adut domače reprezentance je Norbert Gombos. V uvodu v sezono je izpadel v kvalifikacijah na petih zaporednih turnirjih, boljšo formo pa je prikazal v za Slovence najbolje neprimernem trenutku, saj je pred dobrim tednom dni slavil na Challengerju v Cherbourgu, kjer je v finalu ugnal Benoita Paira. Gombos je v preteklosti že premagal Kočevarja-Dešmana (2011) in Urbanijo (2013).

Slovaško reprezentanco zaokrožuje Igor Zelenay, ki na lestvici posameznikov nima uvrstitve, je pa zato bolj dejaven v konkurenci dvojic. V karieri je trikrat zaigral v finalu ATP turnirja, letos pa še nima uvrstitve v drugi krog.

Bedenetu so vrata odprta

Slovenska izbrana vrsta v Bratislavi nima velikih pričakovanj. Kavčič se vrača po operaciji stopala, Žemlja po dolgotrajni poškodbi. V ekipi ni Blaža Role pa seveda Aljaža Bedeneta, ki se, za zdaj neuspešno, dogovarja za nastope v britanskih barvah. Kakšno je stanje na relaciji Teniška zveza Slovenije/Bedene, je z izjavo za spletni portal Ekipa24.si pojasnil Trupej: ''Res smo bili tri ure skupaj na večerji v Melbournu. Vsi Slovenci. Pogovarjal sem se z Bedenetom o marsičem, razen o njegovem nastopu za reprezentanco v Davisovem pokalu. O tem nisva rekla niti besedice,'' je povedal in presenetljivo dodal: ''Če bo Aljaž hotel nastopiti za Slovenijo, bo moral pokazati interes. Če bo izrazil željo glede nastopa, bo moral pristopiti. Vedno sem se pripravljen pogovarjati.''

pripravil: Ž. J.