Manj je več, pa to res drži?

19.12.2018
LJUBLJANA, SLOVENIJA - 'Manj je več' je predpostavka, na kateri zagovornik radikalne spremembe pravila z več kot 100-letno tradicijo utemeljuje svoje stališče. Pa je temu res tako?

Tradicija ostaja nepogrešljiv člen moderne teniške igre, vseeno pa se v zadnjem času vse bolj krepijo pozivi po določenih spremembah v tem čudovitem športu. Združenje teniških profesionalcev (ATP) za preizkušanje novosti izkorišča zaključni turnir #NextGen finals in vse bolj verjetno se zdi, da bo katera od radikalnejših sprememb nekoč zaživela v praksi.

V tenškem diskurzu se že dlje časa pojavlja precejšnja težnja po skrajševanju obračunov. Predvsem tistih na grand slamih, ki se zaradi narave dvoboja na tri dobljene nize lahko zavlečejo tudi na tri, štiri ali celo pet ur. Med podporniki ideje, da bi se dvoboji na grand slamhi igrali na dva dobljena niza, je tudi prvi igralec sveta Novak Đoković, kar je v očeh teniških puristov na meji z bogokletjem.

Kar nekaj prahu je tako ponovno dvignil zapis novinarja Luka Roloffa v priznani športno-novinarski franšizi Sports Illustrated, kjer se je javno opredelil v prid skrajšani obliki tekmovanja.

V članku (celoten članek je dostopen TUKAJ) je med drugim zapisal, da ne želi škodovati bogati zapuščini belega športa, vendar iskreno verjame, da bi v tem primeru prevlada kvaliteta nad kvantiteto. Seveda ni pozabil omeniti potizivnih okoliščin obračunov na tri dobljene nize, kot so dramatični zaključki in gladiatorski pridih. Nato obrne ploščo.

"Kaj če bi grand slame podaljšali na štiri dobljene nize? Potem bi bilo dvoboji še bolj dramatični in fizično zahtevnejši. Ne samo, da bi upadla gledanost, temveč bi upadla tudi kvaliteta. Kaj pa dekleta? Zakaj ne igrajo na tri dobljene nize? Ženski maraton je enako dolg kot moški. Večina olimpijskih disciplin je enaka za oba spola. Skorajda vsi športi imajo enake karakteristike za moške in dekleta. Razen tenisa? Zakaj?" se sprašuje avtor in poudarja, da je teniški koledar nepopustljiv, saj traja 11 mesecev na leto, kar ima za posledico ogromno število poškodb.

"Si predstavljate katerikoli šport, kjer je v enem letu naenkrat poškodovanih pet najboljših igralcev? Ne. Ker je to skoraj nezaslišano. V tenisu se povečuje število poškodb, vse več je tudi predaj na grand slamih. Predstavljajte si, da ste kupili zasoljeno vstopnico za polfinale OP ZDA, kjer ste nato priča samo enemu nizu. Kot bi sedeli ob robu igrišču na tekmi NBA finala in bi se srečanje končalo po eni četrtini. Ni pošteno. O tem govorijo igralci, navijači, tega ne more zanikati niti odločevalci. OP ZDA je uvedel uro, s katero je igralcem dejansko želel sporočiti: 'pohitite, nam je dolgčas.'"

Avtor poudarja, da je tenis v zadnje pol stoletja doživel korenite spremembe, nato pa še enkrat pozval k nadaljevanje takšnega trenda. "Če bomo dvoboje skrajšali na dva dobljena niza, bodo naši favoriti igrali boljši tenis in imeli daljše kariere. Prednost za vse."

Se strinjate z njim?


pripravil: Ž. J.

foto: Zimbio.com

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete