St.Petersburg: Martin Kližan je prvi tenisač v letošnjem letu s prvencem!

23.09.2012
ST.PETERSBURG, RUSIJA - Št. 45 s svetovne teniške lestvice ATP Martin Kližan je veliki zmagovalec ATP 250 turnirja v St.Petersburgu. Slovak je prvi, ki je letos prišel do prvenca na ATP turneji, zmago in naslov pa si je zelo zaslužil.

Slovaški teniški igralec Martin Kližan je v finalu 411,000 USD vrednega ATP turnirja v Rusiji premagal Italijana Fabia Fogninija in mu tako podaljšal kariero brez naslova. Kližan je slavil s 6-2, 6-3.

Kar enajstkrat so tenisači letos poskušali dobiti svojo prvo lovoriko, pa jim ni uspelo, med njimi pa je bil tudi današnji finalist Fabio Fognini na turnirju v Bukarešti. Takrat ga je ustavil Francoz Gilles Simon, danes pa odlični slovaški tenisač, ki je v letu 2012 izjemno napredoval. Ni minilo veliko časa, ko je Kližan bil bitke na Challengerjih s slovenskimi tenisači, danes pa je v roke dvignil največjo nagrado v karieri. Postal je tudi prvi slovaški teniški igralec z naslovom po Dominiku Hrbatyu in letu 2004.

Martin Kližan je na turnirju v mestu ob reki Nevi izpustil le en niz, v polfinalu proti Mihailu Južniju, ko sta s 1. nosilcem in nekdanjim zmagovalcem na terenu preživela skoraj 4 ure. No, z zmago v finalu je pridobil 250 točk ter se bo v ponedeljek nahajal na kariernem 33. mestu ATP lestvice, za nameček pa je dobil še ček v višini 70,350 USD.

Tretjepostavljeni Bratislavčan v nedeljo ni pokazal prav nič utrujenosti po sobotnem maratonskem polfinalu in je že v uvodnem nizu pobegnil na 4-0 ter si tako tlakoval pot do zmage v prvem dvoboju z Italijanom, ki je kotiral kot 4. nosilec. V drugem nizu smo že v uvodnih igrah videli štiri brejke, v 7. igri pa je Slovak potegnil. S tremi zaporednimi igrami na svoj račun je dokončno zapečatil možnosti Fogninija ter dvignil roke v zrak po 69 minutah.

Slovak Martin Kližan s svojo prvo lovoriko na ATP turnirjih

''Ni lahko tekmovati po tekmah v Davisovem pokalu. Za sabo imam kar nekaj obračunov, v pokalu Davisu pa smo imeli težek dvoboj. Tudi ta teden ni bil lahek. Po včerajšnji tekmi z Južnijem sem bil resnično 'povožen', a sem danes prikazal solidno igro, tako kot cel teden. Izjemno sem vesel prvega naslova in upam, da do konca sezone dosežem še nekaj točk'', je povedal novopečeni zmagovalec ATP Toura, ki še tri mesece nazaj nikoli ni dobil dve tekmi zapored na turnirju serije ATP.

Od konca julija naprej se je kar naenkrat znašel v strašljivi formi. Prvo je prišel do polfinala Kitzbühla, nato osvojil Challenger v San Marinu, na OP ZDA pa igral 4. krog potem, ko je s turnirja vrgel enega od tihih favoritov Joja-Wilfireda Tsongaja.

''Lani sem si rekel, da bi rad prišel v TOP 100, kar mi je uspelo. Nato sem prebil TOP 50, TOP 40,..morda mi sedaj uspe celo priti v TOP 30. Upam, da mi bo zdravje služilo do konca sezone. Za sabo imam res izjemne tedne'', je še zaključil Kližan.

Fabio Fognini je bil po porazu seveda nekoliko razočaran. ''Težko je, ko izgubil finale. Letos sem bil poražen v obeh. Če sem v Bukarešti proti Simonu vsaj prikazal dober tenis, je bilo to danes porazno. Moj nasprotnik je odigral najbolje kot zna, sam pa definitivno nisem bil na nivoju'', je razložil Fognini.